Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Na podzim vyjde refresh procesorů Intel Gemini Lake: šest modelů, o hodně vyšší takty. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 8. 8. 2019 15:36

    Radek Holeček

    Trochu vás opravím. Intel investuje přibližně 9x tolik, co AMD, v posledním kvartále 3438 milionů proti 373 milionům. Ale samozřejmě neinvestuje jen do CPU. Mimo to, že navrhuje CPU a grafiky, což je stejné jako u AMD, tak ještě navrhuje velké množství dalších čipů, od nějakých těch síťových, ať už pro ethernet nebo wifi a 4G, dále pak FPGA, paměťové čipy či nějaké další, třeba pro AI. Hlavní podíl investic však jde do výrobních technologií, tedy něčeho, co AMD nemá ve škatulce investic, ale platí to pouze zprostředkovaně ve vyšší výrobní ceně svých čipů. Tedy je jasné, že ty vaše 2 % na vývoj CPU, jsou naprostá kravina.
    Pak tu máme další kec, kterým je, že Intel posledních 12 let zvyšuje výkon o 2-3 % ročně. Když se podíváte, tak před 12 lety bylo to nejlepší, co měl k dispozici šestijádro na 2,66 GHz (Xeon X7460), dneska má 56jádro (Xeon Platinum 9282) na stejné frekvenci (pokud bereme base a ne turbo). Tedy počet jader rostl o dvanáctou odmocninu z 56/6, což je 20 % ročně. Frekvence se nezměnila, ale IPC rostlo, takže to bude o něco víc, než těch 20 %. Takže jste se seknul "jen" řádově.
    O patentech na CPU, co by se měli Intelu odebrat, melete naprosté kraviny. Jediné podstatné patenty jsou ty na instrukce (a to ještě jen na ty novější, na ty základní už patenty vypršely), které má AMD plně k dispozici a může je naprosto volně a bezplatně používat. Jinak moc nerozumím tomu, jak Intel brzdil či brzdí vývoj. Ony mimo x86 neexistují jiné architektury CPU? Dokonce s větším množstvím prodaných kusů?