Přesně tak. Tenhle CPU má problémy s vysokými takty a přehříváním, podle mého interního zdroje.
Tohle jen tak do desktopu nepůjde. I to ipc v praxi bude ne tak ideální, jak vypadá ve směsici PR benchmarků. Použitelnost je snad ten Cinebench, ale tam není ten skok tak výrazný. Nějaké úniky se na web "brzy" dostanou....
Ja by som si nebol taký istý výkonom Gen11 IGP.
https://images.anandtech.com/doci/14405/Intel%20Computex%20Kickoff%20May%2026%202019-page-059.jpg
Nikde neuvádzajú, či je RAM v single alebo dual-channel režime pre AMD systém.
Edit: Intel potvrdil cez Twitter, ze AMD bolo v dual-channel konfigurácií. Nevyzerá to zle, ale predpokladám, že takú rýchlu pamäť nebude mat každý Icy Lake systém.
“Připomeňme, že AMD u Zenu 2 uvádí pokrok jen o 15 % proti Zenu 1, přičemž tam je to číslo z jediné aplikace,”
.. nemate toto tvrzeni chybne? Na slidech AMD tvrdi, ze narust IPC o 15% je napric ‘vsema’ aplikacema. Pokud by to bylo zalozeno na jednom benchmarku, tak mi takove tvrzeni nedava smysl
https://pics.computerbase.de/8/7/9/1/8/3-1080.c63be975.jpg
Je v tom clanku vubec nekde zminena poznamka pod carou toho Intel PR slidu? Ze na procesorech muzou a nemusi byt zaplaty a ze to je srovnavano s puvodnim skylake? Takze pokud skylake plne zaplatovali a pak srovnali s cistym ice lake tak to cislo je jen vycuc z prstu a nevime o posunu IPC zhola nic ... AMD alespon uvedlo, ze to je Zen+ -> Zen2 , tudiz dokazeme dopocitat posun ... u Intelu nevime zhola nic, to bude zase neco jako 3744 RAM vs 2400 RAM citam ... uvidime jaky budou realny testy nezavyslych redakci
Paráda, teď to bude jak na houpačce. Intel vydá na podzim mobilní cpu s vyšším výkonem a efektivitou, patrně trumfne mobilní Ryzeny. Tedy asi jen do chvíle, než zřejmě v 1. kvartále příštího roku AMD vydá 7nm mobilní cpu. A pak zas Intel něco vydá atd atd.
No není přesně tohle TO, na co jsme kurňa čekali víc jak jednu dekádu?
PS: Pane Olšane, ten nadpis k článku by bylo fér trochu opravit - "Nevídané změny architektury u Intelu"!!!
Za mne palec nahoru, ze se Intelu podarilo zlepsit IPC, i kdyz tezko soudit, kolik z tech 18% je reklamstina a kolik ne. Kazdopadne konecne necvo noveho od Intelu je dobra zprava.
Skoda, ze se nova architektura nedostane i do desktopu, kde bude jeste minimalne 1-2roky stale kralovat deravy/nederavy Skylake s rocnim obligatornim pridanim 2 jader a zvysenim spotreby :)
Venku jsou 2 vysledky v geekbench pro 3600. Vypada to, ze v drive celkem dominantnim benchmarku Intelu, R5 3600 ma SC vykon cca na urovni 8700 a v MT prekonava pohodove i 8700k..nejrychlejsi Intelovska 6jadra.
Tohle docela potvrzuje realne zvyseni IPC u AMD.
https://hothardware.com/news/amd-ryzen-5-3600-zen-2-benchmarks-ipc-gains-intel-showdown
Kdyz se podivas na Alzu nebo CZC, tak Ryzeny jsou druha liga i ted a v prvni lize v noteboocich nikdy nebyly. Kdyz pomineme nekolik malo spis obskurdnich modelu, tak notebooky s ruznou konfiguraci a Ryzenem nabizi jen HP.
Pokud z toho vyvozujes cokoli pro desktop, tak uvazujes spatne. Na desktop Intel nic neoznamil a nic moc se v tomto roce ani ocekavat neda.
---
Spectre by teda mohl byt poladenej, co ostatni chyby? Nic? Jako snad ne.
Ten slide ale říká že IPC se zvýší o 15%, což bude určitě best case scénář, s ohledem na výkon se píše "vyšší výkon napříč všemi aplikacemi", to je logické vyšší výkon s vyšším IPC, ale kolik v které aplikaci se zvedne uvedeno nebylo. Byl zveřejněn jediný konkrétní případ kde to IPC šlo o 15% nahoru. U Intelu je to navýšení uvedeno pro více typů užití:
Stejnou logikou bych pak mohl tvrdit že díky 2x větší cache bude 2x menší latence pamětí při hrách, ale tak to rozhodně nebude že. Stejně tak že všechny kreativní činnosti budou o dvakrát rychlejší když se 2x zvýšila rychlost floating point výpočtů...
Někdy by to chtělo se trošku zamyslet a chápat jak fungují marketingové materiály.
Testy budou +- stejné, tak jako každé testy, samo nesmí to být test jablek, když druhý testuje hrušky. O tom to je, je třeba srovnávat stejný replikovatelný test. často se ale test od testu liší , nejsou identické.
Například když recenzent testuje grafiku v integrovaném benchmarku hry který je pokaždé identický, tak vím že ať to změřím na jakékoli mašině, tak porovnávám ten samý scénář, když někdo z recenzentů nepoužije benchmark, nebo ve hře vůbec není tak je ten výsledek neporovnatelný s ostatními ani ho sám nemůžu replikovat. Někteří argumentují tím že benchmark není vždy odpovídající herní zátěži, někdy je náročnější, někdy naopak. Ale při testu HW neočekávám test SW - hry, tzn reálný běh té hry není podstatný, podstatné je srovnání s jiným HW.
Pozor, to "general uplift across all applications" je míněno obecně - vyšší IPC pomůže všude. Nemíní se tím, že všude bude 15 % (takhle na fotce to mate).
V poznámkách pod čarou je napsáno, že to konkrétní číslo 15 % vzali z testu SPECint_rate_base2006 (část SPEC2006, celočíselné výpočty, multithread, může být zahrnutá AVX2 autovektorizace, pokud ji použitý kompilátor udělal).
Což je samozřejmě pěkná blbost, protože bylo pár období, kdy AMD měla lepší a výkonější procesory. Jen se pak neuchýlili k podplácení výrobců a obchodů jako Intel, takže to opravdu nemohlo být dlouhodobě.
Naštěstí se AMD zase vrátilo s výborným produktem a tak konkurence zase pomalu začíná fungovat. Bohužel Intel teď už nemůže uplácet a tak ztrácí podíl na trhu.
Vodu by potřeboval teď spíš Intel, jejich CPU nejsou zrovna nejchladnější, protože musí vysoce taktovat, aby si udrželi prvenství aspoň v IPC.
Přesně tak. Tenhle CPU má problémy s vysokými takty a přehříváním, podle mého interního zdroje.
Tohle jen tak do desktopu nepůjde. I to ipc v praxi bude ne tak ideální, jak vypadá ve směsici PR benchmarků. Použitelnost je snad ten Cinebench, ale tam není ten skok tak výrazný. Nějaké úniky se na web "brzy" dostanou....
10nm intel ma velkosť 7nm TSMC, lenže problem 10nm intelu je v tom, že sa blbo taktuje, o 1GHz slabšie ako 14nm. Tak že paradoxne tuna bude mať AMD frekvenčnu vyhodu.
Tento rok sa planuju len nizkoenergeticke CPU max 4 jadra, do notebookoch. Samozrejme v notebookoch oproti 12nm AMD CPU to bude vyhodnejšie, lenže zase cena bude ako vždy brutalna zo strany Intelu.
Je to zaujimava novinka, ale nič do stolnych PC, prichod do obchodoch je tiež otazny, lebo stale ma Intel problem s vyrobou 10nm...
Mi ta uporna snaha Intelu to jejich zobrazovadlo povysit na cokolov jineho, prijde trochu mimo. Ano co se tyce diskretnich grafik, dobry proc ne. Ale co se tyce tech integraku..98% lidi s notebookama co nehraji nebo to nemaji na nejake vylozene tvurci cinnosti typu photoshop to staci a cokoliv dalsiho co tam bude, stejne vubec neoceni. Takhle ty grafiky budou zrat vic, ujidat 'spolecne' TDP z toho chipu..nevim
Diky za reakci. Ze to neni zvyseni v kazde aplikaci je celkem zrejme. Tradicne v realu bude 0-XX.
Ale jinak diky, porad mi ale prijde divne, ze by si AMD lajstlo takove vyjadreni na zaklade jednoho benchmarku a myslim si, ze to museji mit premerene i v aplikacich, jinak je to bud ofvazne tvrzeni nebo oblbovani..
Částečně s vámi souhlasím. Pro většinu lidí to bude zbytečné, na druhou stranu ale nesouhlasím s tím, že by to ujídalo z TDP. Ta grafika bude ujídat z TDP jen tehdy, když ji opravdu zatížíte. A to u té předpokládané většiny nenastane.
Ujídat to bude z plochy čipu, ale tam má Intel tak velký náskok proti konkurenci, že ho to evidentně netrápí.
Cinebench R20 ST zdá se má větší nárůst při stejném taktu, než těch 15%, vycházelo to asi 17,5 %, (podle toho slajdu srovnávajícího 1800X a 3900X*). I když teď nevím, kolik byl rozdíl IPC mezi 1800X a 2700X. Jestli byl významnej, tak by mezi 2700X a 3900X mohlo být míň než +15 %.
*
https://www.cnews.cz/amd-ryzen-3000-7nm-matisse-zen-2-odhaleni-computex2019/galerie-163888-4
Pamatuju AotS které na dvou RX480 běželo asi o 5% rychleji než na jedné GTX1080, to sice bylo hezké, místo 600-700 USD za jednu kartu koupit dvě za 460, což vyžaduje více napájení, chlazení, místa a vhodnou desku, ale pořád levnější, ale že takto pozitivně to bylo jen v jediné hře už prezentace samozřejmě mlčela, v ostatních hrách, kde CF vůbec něco udělalo byl výkon na úrovni GTX1070 za nižší cenu a poloviční spotřebu
Tohle je RAMkou a dělají to všechny integrované grafiky bez vlastní paměti. Jakmile máte málo paměti a pořádně ji vytížíte, tak může docházet k tomu, co popisujete. Není to tedy tím, že by ta integrovaná grafika nedostávala příležitost pracovat, ale tím, že nemá data.
Řešením je zvětšit RAM, pokud možno ve dvoukanálové konfiguraci a mít rychlé SSDčko na případné swapování.
Pokud využijete výkon grafiky, tak bude brzdit procesor. Ale sám jste tvrdil, že většina ten výkon grafiky nevyužije. A pokud program ten výkon grafiky využije, tak je snad jedině dobře, že ta grafika je výkonnější.
Navíc to snad přesně takhle funguje i u mobilních Ryzenů, kde se to doteď muselo díky výkonnější grafické části projevovat.
Jo a vzhledem k tomu, že nadpoloviční většina prodávaných notebooků má jen integrovanou grafiku, tak ji asi někdo používal. Třeba u nás doma mají jen integrovanou inteláckou grafiku 3 používané počítače z 5.
Tak partička modro zelených tu číhá prakticky nepřetržitě, takže potrefená husa... že Maudite?
Úplně vidím tu jeho radost, že ani nedočetl článek, aby se podělil jako PRVNÍ o svůj komentář... a udělal ze sebe jen troubu, co neumí číst.
A jak píše Tynyt - jen vlhký sen Hnízda a Maudita. Evidentně jsou mimo, když tak věří 10nm procesu Intelu pro desktop.