"Takto vysoko taktovaná Rocket Lake zase mohla výrazně překonat."
..fakt ne :))
Div. jsem se na TL-U GeekB, ktere dava cca 1600 bodu v jeho nejvyssi konfig podle notebookcheck. Stejne taktovany Zen3 dava cca to stejne. Tl-U by mel mit ale o 5-7% vyssi IPC nez IceLake. Takze realny narust u hypotetickeho 5.3Ghz RL s 10% vyssim taktem a 5-7% nizsim IPC by mohl byt max 3-5% nad TL a tim padem i 3-5% nad zen3.
Tohle by se opravdu nemelo nazyvat "vyrazne prekonava", jelikoz je to podle mne fakt blbost a na Vas mi to moc nesedi :))
Ted jsem se jeste dival na anandtech, kde jim vysla jen 3% rozdilu mezi IL a TL..takze by hypoteticky RL mohl mit az 'celych' 7% naskok nad IL? ;)
7 je lepsi nez 3, pri hypotetickych taktech a stejnem skali ani cele pkatformy, ale porad to neni ani vzdalene neco cemu by se dalo rikat "vyrazne prekona"...
Posledni testy pro Zen3
SIsoft sandra syntetika 5800x vs 9900k/3700x ... +40% overall score :)
https://wccftech.com/amd-ryzen-7-5800x-8-core-ryzen-5-5600x-6-core-zen-3-desktop-cpus-review-sisoftware/
"In effect, it is like getting 50% more cores – 8-core Zen3 performs like a 12-core Zen2 (e.g. 3900X) – and thus even a 10-core 10900K cannot compete. "
Jelikož jsou na 14nm procesu, tak asi není moc důvodů k odkladu. Zatím vždy, když se odkládalo něco 14nm, tak to bylo proto, že byla vytížena kapacita těch linek. A jelikož Intel už prohlašuje, že kapacita vytížena není (ten propad v prodejích Xeonů uvolnil asi opravdu velké kapacity), tak asi nic nebrání rozjet výrobu ve velkém. No a jelikož výroba trvá údajně cca 15 týdnů, tak to tak přibližně vychází.
Ono je to trosku jinak Jarousku. Tim ze portovali IceLake na 14nm, tak spis dokazuje, ze AMD existuje. V opacnem pripade mohli zkusit zrecyklovat Skylake jeste jednou. Intel v soucasne situaci ve ktere je, nic lepsiho na vydani nema. Osobne bych jim za to dal plus bod, protoze snaha se ma ocenit a spatne CPU to pro vetsinu uzivatelu urcite nebude. Akorat ty provozni vlastnosti a spotreba pujde daleko za AMD spolu s nizkym celkovym MT vykonem. Tohle by se melo pak kompenzovat cenou.
No zatím to uvádím hypoteticky, ještě je neznámá, co bude rychlejší.
Ovšem pro hry by i v případě vyššího IPC a jednojádrového výkonu u Zenu 3 podle mě mohla převážit vítězství na stranu Intelu nižší latence RAM (ale uvidíme, třeba se ukáže, že tak důležitá není), proto raději očekávám, že to ve hrách (v aplikačním softwaru nutně ne) vyhraje ten 5,3GHz Rocket Lake. Peníze bych na to nevsadil, ale předběžná opatrnost, no :)
Docela mě překvapilo, jak to v té Sandře dobře vypadá. To jsou IIRC dost syntetické úlohy (psané právě pro to testování výkonu), takže tam bývá třeba 100% škálování s šířkou vektoru SIMD... Tak si říkám, jestli to jádro fakt nemá FPU a ALU pipeline navíc (hlavně aby jich nebylo šest, to by byly bouře v ulicích :)
Jinak tady jsou přímé linky na zdroj.
https://www.sisoftware.co.uk/2020/10/29/amd-ryzen3-5800x-review-benchmarks-cpu-8-core-16-thread-performance/
https://www.sisoftware.co.uk/2020/10/30/amd-ryzen-5-5600x-zen3-review-benchmarks-cpu-6-core-12-thread-performance/
Už to z webu odstranili, ale google vám to pořád najde v cache.
Víte ona se ta pravda která je v tom článku tak nějak pojata marketinkove. U Intelu se chovají stejně jako v minulosti. V očekávání toho jakou dostanou za uši od AMD (vydání nových procesorů) vytahují věci ve kterých jsou "lepší" než AMD ale jsou to věci které jsou detaily. Prostě je to takové seno pro hlupáka (a tady sedí to zvíře které se tím senem futruje) co se pohybuje v IT aby si myslel jak jim to u Intelu jede. Inu zoufalé společnosti dělají zoufalé věci. Intel není výjimka.
Že tohle nechcete vidět zrovna Vy pane Holečku to mne překvapuje.
Zas nepřehánějte. Kdyby chtěli, tak mohou použít 28jádrové Xeony nebo 24jádrové Atomy. To oboje jsou čipy, které existují.
Ono jde spíš o to, že Intel chce v první řadě vydělávat. A dokud ho konkurence nezatlačí tak daleko, aby bylo finančně výhodnější nasadit nějaký těžší kalibr, tak to asi neudělá.
No, nepřekoná:)...
Na Twitteru je k dohledani porovnání single thread 5GHz Zen3 (který se současnými biosy boostuje v praxi až k 5Ghz v případě Ryzen 9 5950X) s ES Rocketlake na 5GHz. No a "úžasný" Rocket Lake prohrává cca o 10%.
Japonec pak ještě píše, že Rocket Lake je dobrý na hry, ale dodává, že Zen 3 je na tom stejně a navíc ve zbytku jej na hlavu poráží.
Ono se stačí podívat na recenze Ice Lake...V praxi ty odskoky nejsou až tak velké oproti Skylake (až na pár výjimek).
PS: Nakonec se podle prvních úniků nedaří ani s Alder Lake, jak se předpokládalo a na Zen4 to celkově nebude stačit :-/
Čekat nemusíš, jelikož různé jejich testy jsou venku, včetně Cinebench single core leaku:). Jediné co mohou ještě ladit jsou mírně frekvence, ale v praxi to žere jak tank. Paradoxní, že ten CPU vlastně v multithreading nepřekoná i9-10900k, to je fail....A spotřeba je v praxi podle leakeru podobná.
Chápu, že člověk, který zprávy z Intelu sleduje jen podle toho, o které mu napíše jeho oblíbený web, to může vidět jinak, než já. Já ale na stránku newsroom.intel.com chodím pravidelně a vidím, že za říjen uveřejnil Intel takovýchto zpráv 32. A týkají se všech možných produktů, technologií, ale i dalších věcí, o kterých chce Intel informovat (třeba to, že zaměstnává víc žen či víc barevných).
Vy v tom vidíte, že se vytahují věcmi, ve kterých jsou lepší, než AMD. Já tam vidím ale i dost věcí, ve kterých se "vytahují", že jsou horší, než AMD. A dokonce se vytahují i věcmi, v kterých je Rocket Lake horší, než Comet Lake, jako je menší počet jader, případně přiznávají, že nové chipsety už nebudou podporovat některé technologie. Ale tohle vy nevidíte, či spíše před tím zavíráte oči.
Akorat tim 28 jadrovym Xeonem asi tezko bude konkurovat v segmentu 4-16 jader ;)
Krome toho Xeony maji mash sbernici, ktera se v principu nehodi na hrani, protoze zvysuje latence. Takze ve vysledku neee, Intel opravdu aktualne nic lepsiho nasaditelneho v supliku nema, i presto, ze vydelalva jako zbesily ;)
"single thread"
která hra dnes nechá CPU s využitím jediným jádrem, včetně všech ostatních procesů? Single thread výkon je pro hry důležitý ale při zátěži všech jader nebo nějaké části pokud je na CPU nenáročná.
Další věc je odkud se výkon Ryzenů 5000 ve hrách bere. Pokud to AMD testovali s RX6000 řadou, tak 5-11% tam dělá smart memory access.
A kolik lidí kupuje víc než 8c CPUčka, většina CPUček co se prodají mají méně než 8 jader. Nemá smysl dělat vícejádrová CPU pokud cílí na "běžnou" a herní zátěž.
Příklad AMD nemá krom Athlonu levné APU. Aktuálně nemá ani žádný zajímavý procesor pro hráče kteří chtějí slušný výkon za rozumnou cenu, i5-10400F se prodává jen o něco dráž než R3 3100 (v US je běžná cena 120 dolarů, za to má i3 s grafikou a bez grafiky bude ta i3 levnější, i5 je zase 6c/12t jen o 30 dolarů dráž 150)
Protože dělali kvalitní výrobky. Bylo na ně spolehnutí a plnili sliby které dávali obci IT uživatelů. Byla to pro mne jakási morální integrita společnosti ne nepodobná lidské morální integritě.
V té době jsem si koupil originální desku 440 BX chipsetovou přímo od Intelu. V tom si trůnil Intelův Celeron. Grafika byla také od Intelu. jenom ten grafický akcelerátor DFX mi Intel bohužel nemohl dodat. Pohodovka vše chodilo bez chyb a byl to držák.
Do počítače mi nesmělo nic od AMD. Opravdu jsem se chlubil tím, že mám Intel počítač. Ano uznávám bylo to i dosti pošetilé. Ale každý máme své slabůstky. Neříkejte, že jste nic podobného nezažil.
Měl byste se zamyslet jestli No a jestli právě newsroom.intel.com ve Vašem případě nezapůsobil jako výplach mozku. newsroom.intel.com je nástroj propagandy Intelu který byste neměl přeceňovat.
Kdysi jsem se Vám tak trochu poškleboval, že se jako akcionář Intelu se chováte jako jeho sponzor. Chybí Vám odstup. Intel je vaše srdcová záležitost a tím to vidíte zkresleně. Láska je pěkná věc ale do business nepatří.
Jste dospělý člověk to respektuji. Neberte tohle moje mentorování jako pokus Vás nějak měnit. Je to jenom názor jednoho veterána co právě nemá co dělat a měl možnost Vás trochu poznat.
jenže i čeští AMD fans argumentují MT výkonem pro tvůrce obsahu nebo pro více spuštěných aplikací. Pro Intel víc jader není problém, ovšem problém je snížení marží, to se pak těžko akcionářům vysvětluje.
Navíc, to že nenasadí aktuální ntb architekturu není takové překvapení. Mobilní segment je pro Intel důležitější, tam bude AMD potlačovat opravdu agresivně. A díky vyšším frekvencím svou práci odvede i ICL na desktopu na starším 14nm+.
To je s některými těžké, ony ty procesory byly podle některých autorů článků odložené na březen, přotim Intel je nikdy před oznámením března nepředstavil ani nenašel termín.
Teď zase někteří autoři říkají že NVIDIA ruší 20GB 3080 a 16GB 3070, přitom ani jednu z těch karet nikdy neohlásili.
Nechápu jak se dají rušit a odkládat neexistující produkty, pak je těžké čekat kvalitu a spousta čtenářů bere článek vážně protože se nesnaží ověřovat zdroje.
Upřímně tohle Vám moc nevěřím "Asi jsem nic takového nezažil.". Když vidím jak tady obhajujete Intel a když k tomu dám to, že Vás nepodezřívám z nedostatku inteligence či zdravého úsudku tak mi z toho vyšlo právě to že právě prožíváte to co já kdysi. Tedy že prožíváte tu hrdost na značku Intel.
To je ale Vaše osobní věc.
PS: já vybírám podle ceny ale dívám se i do budoucnosti tedy aby mi to dost dlouho vydrželo (to už musím sledovat ty komponenty).
To ale popíráte funkci PR. V tomto případě funkci PR Intelu.
Zažil jsem socialismus a tem mi dal pochybnosti o tom co čtu. Na každou informaci se dívám hlavně z pohledu toho kdo ji publikuje a proč. Doporučuji všem se naučit a chápat ono staré latinské "Cui bono" https://cs.wikipedia.org/wiki/Cui_bono.
Asi jsem nic takového nezažil. V PC první procesor od Cyrixu, druhý od Intelu, třetí od AMD. Poslední tři byly pro změnu AMD, Intel, AMD.
Že ten váš 440 BX + Celeron byl držák, bych dost pochyboval. V té době šel výkon tak rychle kupředu, že za dva, tři roky po koupi to bylo skoro nepoužitelné.
Že to chodilo bez chyb, je snad naprosto jasné. Zatím jsem neměl počítač, který by bez chyb nechodil. K čemu by takový počítač byl, kdyby se na něj člověk nemohl spolehnout? Počítač je můj pracovní nástroj, takže spoleh na něj být musí. Ale to, jaké jsou v něm komponenty, opravdu neřeším a koupím vždy to nejlevnější, co splňuje mé požadavky.
Tahle adresa mi dává možnost vidět i produkty, o kterých bych se jinde nedočetl. Tedy funguje přesně opačně, než si myslíte. Zprávu o Rocket Lake (která vyplachuje podle vás mozek) si přečtu i jinde.
Třeba mé oblíbené články jsou o AI neuronových sítích. Neuronové sítě jsou totiž moje srdcová záležitost, protože jsem na ně psal diplomku (v době, kdy jsem ty neuronové sítě provozoval na Pentiu MMX). Přitom je to oblast, která zatím přináší jen omezené příjmy, ale má podle mě budoucnost.
Proto mě třeba fascinuje i nVidia s její DLSS technologií a rád si o tom cokoliv přečtu, přestože akcionář nVidie nejsem.
Myslíte si, že kdybych měl k Intelu vztah, který popisujete, že bych si koupil Ryzen 3900X a ještě bych to veřejně prezentoval?
Intel obhajuju proto, že si myslím, že mu tu spousta lidí křivdí. To není o tom, že by se nechoval jako firma a nepoužíval marketing. Ale spíše o tom, že přestože se chová úplně normálně, tak mu to lidé vyčítají.
Na Intel nejsem hrdý a nejsem hrdý ani na žádnou jinou firmu, jejíž akcie mám. Intel má z mého akciového portfolia jen tu "smůlu", že je to zároveň firma podnikající v oblasti, kterou se živím a o kterou se zajímám. Ale když srovnám třeba nVidii, jejíž akcie nemám, a Pfizer, jehož akcie mám, tak daleko víc toho vím o nVidii a spíše budu obhajovat její grafické karty, než abych obhajoval coronavirovou vakcínu od Pfizeru.
Aha bojovník za pravdu. A máte v tom pravdu. Intel není v zádeli jak to mnozí píší. Intel prostě byla jednička na procesory a nebylo technologicky lepšího. Nyní si po té technologické stránce vyměnili s AMD role. Je v tomto procesorově technickém pohledu jenom dvojka nic víc.
Ti co se cítí jako fanoušci AMD prostě mají potřebu si do nich kopnout což jim ke cti neslouží a v tom kopání do těla Intelu nějak pozapomněli na pravdu.
Trochu si s Vámi pohraju. Věřím, totiž, že na to přijdete sám. Jenom Vás trochu popostrčím. Cílem PR sdělení je co nejlépe vykreslit toho kdo takovou zprávu vydává. Ve zprávě samozřejmě nejsou žádné lži ale jsou tak správně načasované informace a jenom takové informace které subjektu pomohou.
Odpovím Vám ale zkuste si odpovědět na otázky nejdříve sám:
Proč ta zpráva vychází nyní?
Které důležité informace tam nejsou uvedeny?
Které nepodstatnosti tam jsou nafouknuté?
Tak znovu. Co je na té zprávě o Rocket Lake nepravdivé? Nebo o čem pochybujete?
Zdá se vám, že ta zpráva přišla moc brzo? Zdá se vám, že třeba AMD o Zen 3 informovala výrazně blíže k termínu vydání? Nebo vám jen přijde divné, že Intel vydá zprávu o Rocket Lake 29. října, když AMD uvádí Ryzeny 5000 na trh 5. listopadu?
To vaše "cui bono" v této souvislosti moc nechápu. Je logické, že Intel nevydává zprávu proto, aby z ní měla prospěch konkurence. Nebo jak byste chtěl informovat o firemních produktech, aby z toho ta firma neměla prospěch? A hlavně, proč by to měla dělat?
Radek Holeček 30.10.2020 at 9:15
K tomu 440BX. Mel jsem Abit BX6 r.2 se Slot1. Nejdriv v nem byl Celeron, potom P3/650 pres redukci, a pak Tualatin 1.1GHz integrovany v redukci s vlastnim napajenim. Celkove deska zila temer 10 let, z toho min. polovinu pri 24/7 v serveru. Odstavena byla pro uplne zastarani platformy, funguje zrejme dodnes, z nostalgie ji mam jeste nekde zahrabanou.
RH: promiň, mě ale tržby Intelu nezajímají, ty si do PC nedám. Co bych si dát mohl, jsou procesory, ale 14nm/250W monstra s pouhými 8C si můžou strčit za klobouk.
Takže ne že Intel není v pr.. , on tam prostě je. Zaslepenci, kteří jindy považují každých 10-30W navíc u grafik jako těžké minus, dnes mlčí a taktně ignorují, že Intelovy přímotopy žerou kolik žerou.
tynyt:
A nutím vás dávat si do počítače Intel? To by bylo dost nefér, když jsem si do něj sám dal AMDčko.
Už několikrát jsem vám psal, že pokud je vaším kritériem spotřeba, nic vám nebrání koupit si i do stolního počítače nějaký ten 6W čip. Ale to vy slyšet nechcete. Vy nechcete slyšet, že vám nic nebrání si koupit desetijádro 10900T a provozovat ho na oficiálně podporovaném 25W TDP. Ne, vy jako správný demagog najdete na netu test nějakého idiota, co nastaví desku na maximální taktování a pak onanuje nad wattmetrem.
A to se bavíme o stolních procesorech, které tvoří kolik? 10 % příjmů Intelu? A zbylých 90 % podle vás neexistuje.
žádné neberu, retarde a nepotřebuji je ... ano, vím, že je to můj subjektivní názor, tohle ale nejlépe posoudí okolí ... ty evidentně žiješ někde na samotě ... nevěřím, že by se našel někdo duševně zdravý, kdo by sdílel tvoji společnost dobrovolně... to neustálé blábolení, poučování, mentorování ... nonstop ... idiotské otázky ...brrrr ...
"Pro Intel víc jader není problém"
.. Ano i ne.. Pro Intel vice jader je podstatne vetsi "problem" nez pro AMD, diky jeich monoliticke architekture. Neni to jen o marzich. Musi delat vetsi chipy nez AMD, ktere to sklada. Hure bude doshavovat potrebnych vysokych frekvenci, pravdepodbne vetsi zmetkovitost, vyssi spotreba, etc a jak jsem zminil v predchozim, hlavne jina sbernice, coz znamena prekopat celou architekturu. Proc Intel vicemene odpiskal kompletne svoji HEDT platformu pro koncaky?
V soucasne technicke situaci Intelu to je pro Intel urcite vetsi problem, nez pro AMD. Ncimene z ekonomickeho hlediska je mu to fuk, protoze to nahoni jinde.
Tak to jsem Vás špatně pochopil. Odpovězte mi tedy jasně bez invektiv je nebo není odpověď na otázku otázkou hraní si oponentem.
Do té situace jste se dostal sám. Mohl jste se mne slušně a já bych Vám slušně odpověděl. Vy jste začal hned útočit. To je Váš vzorec chování kterého byste se měl v budoucnu vyvarovat.
RH: Jistě že nenutíš, ale tady jde přece o elementární možnost volby mezi dvěma konkurenčními výrobci. Když tu bude jen jeden "použitelný", nebude to dobré pro nikoho, vyjma něj samotného. Já jsem ten poslední, kdo by se zastával Intelu (mj. kvůli jeho dřívějšímu monopolistickému jednání), ale pokud se to překlopí do formátu opačného, tak na tom my, běžní spotřebitelé, rozhodně nevyděláme.
Co se týká spotřeby, je to jedna (nikoli však jediná) z věcí, na které mi záleží. Moje PC docela často jede na 100% a nechci řešit hlučný a horký PC a ani vysokou spotřebu. Z toho taky logicky plyne, že 6W plebza (nebo 10900T na 25W) je mi k ... ničemu, protože v takovém případě by úloha trvala násobně déle - a jak všichni víme, čas jsou peníze. Problém Intelích CPU je v tom, že pokud jim "onanista" nepovolí PL2, tak po cca minutě už jejich výkon klesá daleko od původních "tabulkových" hodnot. A tak si říkám, že jako demagog působíš spíše ty. Já totiž vím, co potřebuju, vím, jak si to nastavit.
No a poslední věc je ta, že mě nezajímají mobilní procesory (i když i tam bych dnes jednoznačně volil AMD - jak kvůli CPU výkonu/spotřebě, tak kvůli grafice), ale desktopové, protože (budu se opakovat) PC je pro mě pracovní nástroj.
... a přesně to je definice toho, že je intel v úzkých. On teoreticky má možnosti jak se dostat AMD na kobylku, ale všechny trpí nějakým problémem - ať se jedná o architekturu přešlechtěnou na vysoké frekvence, nebo tomu neodpovídající 10nm proces, případně opět přešlechtěný 14nm proces, který už nemá žádné rezervy a produkuje velká a žravá 250W monstra, případně záměrnou segmentaci trhu, která, byť původně Intelu vydělávala velké peníze, dnes ukazuje, jak moc jednotlivé "chlívečky" oddělil, a teď je nemá jak spojit a použít v jiném segmentu, kde mu hoří pod zadkem koudel.
Znova opakuju, že Intel nekrachuje a ani se k tomu nechystá. Jen jeho nabídka je nabídkou setrvačnou, která jde primárně tam, kde jsou vytvořené pevné vazby. To stačí k přežití, ale nikoli k tomu být leader. Tím je dnes jednoznačně AMD, které nejen že má nejvýkonnější modely, ale taky přichází s neotřelými inovacemi, které se nebojí implementovat. Intel se stal followerem, který s časovým odstupem (jenž se navíc stále prodlužuje) pouze reaguje, navíc často s velmi diskutabilními produkty.