Priznam sa tomu taktu CPU nechapem. Napriklad ja mam takt CPU 3,4GHz a turbo 3,9GHz, lenže realita je taka že alebo v klude mi ide na 1,6GHz alebo pri zaťaži ide na 3,9GHz a to je jedno či jeho vyťaženie je 1% alebo 100%
Proste za tych 6 rokov mi nešlo ani jednu sekundu tych deklarovanich 3,4GHz tak na čo to udavaju?
K Whiskey Lake - nevím, jak moc jim chci to zvýšení turba věřit, resp. jak moc to může někde pomoci. I starší hry minimálně ty 2 jádra využijí a při 100% zatížení na 2 jádrech už ta frekvence musí hrozně padat při 15W TDP, podle mě někam ke 3GHz.
Možná v modelech se zvýšeným TDP na 25W se to bude chovat lépe, jenže ty dnešní "placky" nedokáží uchladit ani těch 15W, zvláště když tam je i dedikovaná grafika, takže reálně se to spíš stejně bude přehřívat a throttlovat.
Já mám v pracovním notebooku klasický Skylakový i7-6500U, 2C/4T, tedy prakticky to stejné jako aktuálně ten i3-8145U. Mám tam udávaný základ 2,5GHz, turbo 3,1GHz a chová se to podle toho. Co jsem zkoušel, tak v méně náročných hrách to jde stabilně na těch 3,1GHz, v plné zátěži to rychle spadne na 2,5GHz a zůstane to tam (evidentně jednodušší technologie turba, nic mezi tím jsme tam prakticky neviděl).
A teď na tom skoro stejném CPU mají základ 2,1GHz, turbo 3,9GHz. Bez testů se nedá moct říct jak se to bude chovat, ale věřím, že to při stejné zátěži bude mít trochu vyšší takt jak ten Skylake, ale o kolik?
I to snížení základní frekvence je vtipné - evitentně Intel změnil klíč, podle kterého ty frekvence udává, protože aby reálně byl ten základ nižší jak u Skylaku je nesmysl.
Takže mi přijde, že Intel znepřehledňuje systém, kterým určuje udávané takty a nastavuje u 15W CPU nereálná turba, resp. přepálená turba pro jedno jádro, která se téměř nedají využít, jen aby mohl říct jak zvyšuje turbo frekvence u notebooků...
Základní frekvence je taková, pro kterou je plus minus garantované TDP. Turbo nad rámec základní frekvence může TDP překročit. Dřív to tak časté nebylo, teď u Coffee Lake šestijader už celkem jo. Když má počítač slabší chlazení, třeba v nějaké OEM sestavě, tak se při vytížení všech jader může CPU z turba na základní frekvenci slézt.
@8B3CE273
Turbo je i pro víc jader, i pro zátěž všech. Jenom frekvence, na kterou to vyleze, je níž.
U nepřetaktovaných CPU se to chová jak je psáno výše, bez zátěže nemusí držet vysoký takt, při pevném OC je to samozřejmě dané.
Jinak tomu vícejádrovému turbu, minimálně aktuálné Coffee Lake S se chová podle uváděných hodnot, konkrétně můj 8600K. Má sice základ 3,6GHz, ale turbo pro všech 6 jader je 4,1GHz https://images.anandtech.com/doci/11859/cfl_turbo_v2.png
A při testech před OC, v továrním nastavní, mi v různých multithread testech (AIDA64 extreme, FurMark, Cinebench, Prime95 - kromě small FFT) držel těch 4,1GHz a spotřeba byla přitom různá, v rozmezí 85-110W. Pouzer Prime95 small FFT zátěž to dokázala srazit na 3,9-4,0GHz podle jádra při spotřebě 115W, nejpíš to je defaultní power limit.
Je možné, že u nějakých levnějších B360 desek by ta spotřeba nesměla předkročit TDP, takže by ta frekvence na 4,1GHz nevydržela ani u dalších zátěží, těžko říct jestli by třeba v tom Primu pak spadla až na základ.