Moc nechápu tu averzi k pastě a vychvalování pájky u AMD. Ani pájka evidentně AMD k vyšším frekvencím nepomůže. Navíc i AMD používá u svých Ryzenů s integrovanou grafikou pastu.
Na stejné frekvenci má ten Intel s pastou nižší teplotu, než Ryzen s pájkou, takže těch vašich 20°C je opět něco nereálného, co uvidíte u Intelu pouze na frekvencích, kam se Ryzen nikdy nepodívá.
Abyste to dobře pochopil, můj komentář není namířen proti Ryzenům, ale proti vám. Kdybych si dneska kupoval procesor, koupím si 1700x. Ale rozhodně ne proto, že má pájku, ale proto, že má dobrý poměr cena/výkon.
Radek Holeček> Ja by som len podotkol, že nie je možné porovnávať hlásené teploty u rôznych typov CPU. Jednak kvôli absencii informácií o kalibrácii/presnosti/nastavení takých čidiel, jednak kvôli rôznemu umiestneniu vzhľadom na najteplejšie miesta v čipe (a celkovo odlišnosťami medzi rôznymi čipmi).
Stavba počítače vyžaduje trošku adrenalinu, piplačky a ten DELID s napatláním tekutýho kovu je prostě stejná rajská technologická hudba jako světelnej meč z hvězdných válek. Kdo neDelidoval procák alespoň nad 5000,-Kč, je prostě lůzr. Chápej, je to prostě návrat ke starýmu způsobu ladění počítače, kdy jedno šlápnutí vedle znamená game-over. Nějaký větráky, vodníci, věže, M.2 sloty se na to nehrabou.
Radek Holeček: ono to pájení přispívá k nízké spotřebě a nízkým teplotám, což jsou v podstatě spojené nádoby. Takže AMD může mít ~100W osmijádro atakující 4GHz, kdežto Intel stejné spotřeby dosahuje okolo 3,5GHz (viz Intelova specifikace TDP). A to vše navzdory tomu, že Intel má nejlepší 14nm proces.