V minulosti ked bol dopyt ovela mensi a neboli problemy s vyrobnymi kapacitami tak si firmy mohli dovolit vypustit do predaja produkty v roznych triedach hned od zaciatku, no v dnesnej dobe je uz standard ze sa zacina predaj od najdrahsich modelov na ktorych je najvacsia marza a az nasledne s niekolko mesacnou medzerou sa dostavaju do vyroby lacnejsie verzie. Takto sa maximalizuje zisk z dostupnych vyrobnych kapacit.
Toto by uz nemalo nikoho prekvapit a malo by to byt povazovane za bezny postup.
Klasika.
Navíc poslední odstavec je celkem zbytečné vykecávání "nevypadá", 4x "mohl/o/y", "pokud".
Někdo rád píše, ale nepochopil slohové útvary... :-D
https://cs.wikipedia.org/wiki/Zpravodajstv%C3%AD
P.S. Pro redakci:
Nešlo by ty úvahy nějak stylisticky oddělit? Třeba čarou, jiným typem či stylem písma(kurzíva?)...
Sice oceňuji, že zde je až na konci, ale to zřejmě bude tím, že se to týká poslední informace v článku. Běžně bývají vpletené všude možně...
asi ne ... je to v podstatě odpad, pokud nesplňuje ani tato (T) kritéria, jsou deaktivována jádra a jde o kategorii níž(naprosté výjimky) .,.. nižší frekvence dělají nižší napětí, že ty za to platíš něco víc, to je plus pro Intel ... za co platíš víc, za T, nebo za K? Máš to celé tak nějak špatně ... binnig je vždycky! o nejvyšší kvalitě směrem k frekvencím, proto jsou ceny za K nejvyšší ... hledáš něco tam, kde to není ...
jj nejchytřejší z těch méně chytrých se ozval ... dej sem nějaký link třeba od In telu, který potvrzuje, co tady blábolíš a ještě si po sobě přečti, cos napsal ... píšeš v podstatě to samé co já, jen s milionem [PROMAZ] kolem toho ... u procesorů jedno navazuje na druhé ... nemá smysl řešit to s idiotem na tvém levelu ... z Téčka s velkou pravděpodobností neuděláš Káčko ... opačně to nikdy problém nebude ... věnuj se akciovým trhům, šašku ...
já to možná blbě napsal, [PROMAZ... jako fakt ne...] samozřejmě jsem neměl na mysli jen nejvyšší frekvence, ty musí jít ruka v ruce s požadovaným napětím a tepelným výkonem ... proto třeba moje 10700 v plném záhulu bere víc energie, než Káčkový model s vyššími frekvencemi, proto už má TDP 65 watt a je to kategorii níž, nemůže být v K ... pokud jsi se chytil jen tohohle, aby sis mohl kopnout do starého "komanče", pak je mi tě líto víc, než před časem ...
Jako sorry gogo1963, ale vy máte v té palici vymetýno. PetebLazar se dopustil jen jedné jediné chybičky. Intel si za Téčkové modely nenechá zaplatit víc. Stojí stejně jako obyčejný netéčkové modely.
Ale jinak má pravdu.
Že si vy namlouváte, že binning je vždycky jen o frekvencích, neznamená, že je to pravda. Binning se dělá podle spousty kritérií. Prostě v rámci testování vyrobeného čipu se zjistí jeho vlastnosti. Zjistí se funkčnost jednotlivých částí, ať už to jsou jádra, bloky cache nebo integrovaná grafika. Otestují se všechna jádra, zjistí se jejich provozní vlastnosti, což opravdu není jen maximální frekvence při maximálním napětí, a na základě takto zjištěných hodnot se procesory teprve pouzdří jako jednotlivé modely. Pak záleží na poptávce. Poptávka samozřejmě neodráží zastoupení křemíků tak, jak vylezou z toho testování. Většina křemíku splňuje kritéria pro více modelů. Ale stejně jako není důvod zapouzdřit čip dosahující nejvyšší frekvence jako neKáčkový model a následně jako Káčko zapouzdřit čip, který sice splňuje specifikace na Káčko, ale takových frekvencí nedosahuje, tak není důvod zapouzdřit čip schopný běhu na nižším napětí jako neTéčko a jako Téčko zapoudřit čip, který sice splňuje specifikace na Téčko, ale potřebuje vyšší provozní napětí.
Ono to tak úplně nebude. T procesory mají nižší TDP kvůli tomu, že to TDP platí pro mnohem nižší takty, než které jsou základní u non T a pro K procesory. V podstatě to lze zkusit v praxi. Vzít 10700k, nastavit mu maximální spotřebu na 35W a zkusit, jaká bude spotřeba. To stejné udělat na 10700T.
Osobně si myslím, že v tomto má gogo pravdu. Ten výběr samozřejmě záleží na více věcech. Nicméně co se týče "kvality" čipů (pro každého může být tou kvalitou něco jiného), tak K modely jsou ty nejlepší čipy. A to proto, že zvládnou vyšší takt při nižší voltáži. Takže tak jak psal gogo. z 10700K v podstatě jde udělat v BIOSu 10700T. Ale z 10700T Nejde udělat 10700K (kdyby byl T odemčenej), protože by tu zátěž ten čip nezvládl.
PetebLazar měl ale pravdu.
Nemusí to nutně platit v tomhle případě, ale minimálně někdy u čipů platí to, co popisuje.
Čipy s vysokou leakage můžou dosahovat vyšších maximálních taktů (ale s horší spotřebou). Když se pere frekvence na maximum třeba pro jednojádrový Thermal Velocity Boost (nebo u AMD na ty Ryzeny 9 s vysokým mx. boostem), tak je možné, že se na to vybírají čipy s vyšší leakage. Ale Intel/AMD vám to samozřejmě nebude někde uvádět v prezentaci, přece jenom už je to trochu informace z kuchyně.
Čipy s prostřední leakage jsou asi univerzálně použitelný kompromis.
Čipy s nejnižší leakage jsou na první pohled nejlepší kousky, protože by měly stejné frekvence dosáhnout při nižší spotřebě. Takže by byly ideální pro ty modely T, ale taky do notebookových verzí. Jenže se u nich zase pozoruje, že nejsou schopné dosáhnout tak vysokých taktů.
Jestli se to používá při binningu T procesorů a teď těch K modelů, to nevím, ale je to fenomén, o kterém se ví.
Tuším FX-9000 byly třeba čipy s vysokou leakage. nebo https://www.tomshardware.com/picturestory/510-amd-phenom-twkr.html
P.S. Ale to s tím, že kusy s vysokou leakage jsou automaticky nejlepší overclockeři, taky nemusí platit, protože to teplo navíc, co generujou, můžou přebít tu schopnost vyšších taktů.
Takže kdysi jsem viděl někde poznámku, že tuším u FX byl nejlepší OC s vysokým leakage, ale ne s úplně nejextrémnějším.
i5 6500 (65W) 3,2/3,5GHz list price 192US$
i5 6500T (35W) 2,5/3,1GHz list price 221US$
Jaký jiný důvod než právě výběrovost by byl pro vyšší cenu úspornějšího/pomalejšího T, zvlášť pokud by se každý non-T jím mohl stát? Přímo Intel označuje modely T za řadu zaměřenou na effiency (účinnost), což jak z fyziky všichni víme je poměr mezi výkonem a příkonem.
S těmi cenami pro číselně stejné modely máte pravdu. Asi jsem to v minulosti posuzoval v kontextu SKU blízkého výkonu/features. Např. i5 9600T versus i5 9400 (T model dle ARKu vychází slabší base/boost a je dražší).
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/134898/intel-core-i5-9400-processor-9m-cache-up-to-4-10-ghz.html
https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/191051/intel-core-i5-9600t-processor-9m-cache-up-to-3-90-ghz.html
Vyšší cena na koncovém trhu v minulosti mohla mít příčinu jak zmiňuje GG v nízkých odběrech T modelů. Distributor/prodejce u masivně odebíraných modelů se patrně může dostat níže (při shodné výchozí 1000 SKUs list price).