Článek aktualizován,oficiální specifikace už jsou v ARK:
https://ark.intel.com/products/136863/Intel-Core-i3-8121U-Processor-4M-Cache-up-to-3_20-GHz?q=8121U
i3-8121U skutečně nemá iGPU, ale zase podporuje LPDDR4 a LPDDR4X (významná novinka).
Ta absence AVX-512 by možná mohla být chyba v ARK: https://twitter.com/InstLatX64/status/996711279019601920?s=19
Zdá se, že existuje CPUID dump z tohohle notebooku, podle kterého by AVX-512 mělo na i3-8121U být zapnuté.
Ono to není zase tak jednoduché - ty čísla (jména procesů) jsou prakticky náhodná jména, nevycházejí z žádných fyzikálních parametrů procesu. Prostě markeťáci sednou a vybírají, jestli bude lepší aby se proces jmenoval tak nebo tak.
GF 7nm proces má menší tranzistory než Intel 10nm proces, jenže Intel má v rukávu pár technologií, které jim celkem dost pomůžou co se týče vodičů. Takže 7nm GF exceluje v použití na pamětích typu Cache, kde je limitem velikost tranzistoru, ale 10nm Intel zase vyhrává v logické části (tam, kde se dějí výpočty). Ono se to tak trochu vybalancuje, 10nm Intel bude mít malou plochu zabranou jádry, ale velkou plochu zabranou pro Cache, 7nm GF bude mít velkou plochu zabranou jádry ale malou plochu bude zabírat Cache. Tzn. ty procesy nejsou od sebe moc daleko co se týče hustoty prvků a záleží na daném scénáři použití.
Intel pak vsadil na divokého koně - nahradil měď v některých vrstvách vodičů kobaltem, což by mělo snížit odpor (to "mělo" je dost důležité, kobalt není ve všech vlastnostech lepší než měď, je lepší při specifickém použití). Nižší odpor = vyšší vodivost = vyšší frekvence. Realita je taková, že kobalt je dost možná to, co dělá Intelu takové problémy s tím procesem.
A je to potvrzeno, byla to chyba. Cannon Lake AVX-512 umí a je aktivní i u Core i3-8121U.
https://ark.intel.com/products/136863/Intel-Core-i3-8121U-Processor-4M-Cache-up-to-3_20-GHz?q=8121U
ježíš já nechtěl aby to vyznělo, že 7nm je automaticky lepší než 10nm. Jenom sem reagoval na trola, že nikdo další nic nevyvíjí.
Dneska už hold název výrobního procesu neoznačuje skutečnou velikost tranzistoru tak jako tomu bývalo dříve. Nicméně nový 7nm GF bude určitě další velký pokrok, tentokrát nejde o nějaké marketingové kecy jako v případě 12nm výroby, která ve skutečnosti neexistuje, GF nikde neuvádí, že má 12nm výrobu, nikde se k tomu nehlásí tohle je hold bohužel jen marketingový blábol AMD, která označila vylepšenou výrobu na 14nm jako 12nm.
Měď jako taková má vyšší vodivost než kobalt. Jenže pak existuje "electron mean free path", což je pojem označující vzdálenost mezi kolizemi elektronu - při kolizi dochází k zvýšení odporu. Měď ji má o dost vyšší (skoro 4x), takže v mědi elektrony neustále bourají a zvyšují tak odpor.
U měděných vodičů je použito několik typů izolace, aby se zabránilo vedlejším efektům "electron mean free path", ta izolace se ale nezmenšuje spolu s velikostí vodiče - její velikost je skoro fixní, neumíme ji ztenčit. U kobaltu lze těch několik vrstev izolace nahradit jednou vrstvou. Takže tenký vodič z mědi bude obsahovat pouze např. 30% mědi a zbytek bude izolace, kdežto identický vodič z kobaltu bude obsahovat např. 60% kobaltu (tzn. zvýší se průměr vodiče = sníží se odpor = zvýší se vodivost).
Proto Intel používá kobalt jen v několika nejnižších patrech vodičů, spočítali si, že nejspíš už došli do bodu, kdy je kobalt lepší řešení pro úplně ty nejtenčí vodiče.
Vycházím odtud https://fuse.wikichip.org/news/525/iedm-2017-isscc-2018-intels-10nm-switching-to-cobalt-interconnects/2/ je to tam vysvětleno o dost lépe. Na straně 4 je pak výpis nových technologií, které (zatím) nepoužívají ostatní + k tomu ještě SAQP (GF má SADP, nevím co TSMC).
https://fuse.wikichip.org/news/641/iedm-2017-globalfoundries-7nm-process-cobalt-euv/5/ u rozboru GF 7nm procesu jsou dole v poslední kapitole uvedená čísla ohledně hustoty tranzistorů u Cache i logiky.
No a že to říkali na odborných konferencích, měli to ve slajdech, to je taky nic? Naopak, když je to v tiskovce, tak to prostě je. Schválil to po pečlivým zkoumání legal department, když něco projde do vydané TZ, tak to něco znamená.
To, že nemají 12nm proces na svém webu, nemusí naopak znamenat nic, zas tak vzácné to není, co si pamatuju. Může to souviset třeba s tím, že je zatím jen pro vybrané zákazníky a formální uvedení úplně "pro veřejnost" může být až později. Ono hlavně nějaká prezentace na webu asi není zas tak důležité, případní zájemci budou komunikovat přímo s firmou, ne nakupovat na webu jako v eshopu.