Odpovídáte na názor k článku Intel potichu vypustil 10nm procesory. V Číně se objevil levný notebook s Cannon Lake (update). Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
Měď jako taková má vyšší vodivost než kobalt. Jenže pak existuje "electron mean free path", což je pojem označující vzdálenost mezi kolizemi elektronu - při kolizi dochází k zvýšení odporu. Měď ji má o dost vyšší (skoro 4x), takže v mědi elektrony neustále bourají a zvyšují tak odpor.
U měděných vodičů je použito několik typů izolace, aby se zabránilo vedlejším efektům "electron mean free path", ta izolace se ale nezmenšuje spolu s velikostí vodiče - její velikost je skoro fixní, neumíme ji ztenčit. U kobaltu lze těch několik vrstev izolace nahradit jednou vrstvou. Takže tenký vodič z mědi bude obsahovat pouze např. 30% mědi a zbytek bude izolace, kdežto identický vodič z kobaltu bude obsahovat např. 60% kobaltu (tzn. zvýší se průměr vodiče = sníží se odpor = zvýší se vodivost).
Proto Intel používá kobalt jen v několika nejnižších patrech vodičů, spočítali si, že nejspíš už došli do bodu, kdy je kobalt lepší řešení pro úplně ty nejtenčí vodiče.
Vycházím odtud https://fuse.wikichip.org/news/525/iedm-2017-isscc-2018-intels-10nm-switching-to-cobalt-interconnects/2/ je to tam vysvětleno o dost lépe. Na straně 4 je pak výpis nových technologií, které (zatím) nepoužívají ostatní + k tomu ještě SAQP (GF má SADP, nevím co TSMC).
https://fuse.wikichip.org/news/641/iedm-2017-globalfoundries-7nm-process-cobalt-euv/5/ u rozboru GF 7nm procesu jsou dole v poslední kapitole uvedená čísla ohledně hustoty tranzistorů u Cache i logiky.