V oblasti procesorů se nám pomalu schyluje k další velké události, Intel totiž po dlouhých letech (v podstatě se dá říct, že po deseti) letos konečně zvedne počet jader mainstreamových CPU – z maximálně čtyř na šest s procesory Coffee Lake. Díky „skrytým“ zprávám z videa k uvedení notebookových procesorů Kaby Lake Refresh už víme, že by tyto vyhlížené procesory měly přistát v obchodech během října. Nyní se ale možná objevilo i přesnější určení tohoto data.
Včera se v médiích objevila zpráva, že by termínem, kdy Coffee přijde na trh, mohlo být datum 5. října, tedy hned zkraje měsíce. Tato informace pochází primárně z Redditu, kde se objevila spolu se snímkem obrazovky, jenž by měl pocházet z nějakého objednávnkového systému – pokud je ovšem pravý. Komentář byl mezitím smazán, ale těžko říct, zda jakožto „fake“ (a zda to bylo oprávněné) nebo z jiného důvodu.
Podle VideoCardz se údajně tato informace v zákulisí měla vynořit i z jiných zdrojů, což by mohlo znamenat, že je reálná. Ještě je ale třeba říci, že jednotlivé verze se rozcházejí v tom, co přesně onen 5. říjen obnáší. Podle některých jde o den oficiálního vydání, kdy by snad mohl začít i přímo prodej v obchodech. Podle jiných ovšem místo toho jde o termín, kdy se CPU dostanou do (velkoobchodní) distribuce. To by mohlo znamenat, že datum zpřístupnění těchto čipů v koncovém prodeji by bylo až později. Jak už jste si mohli všimnout na různých „únicích“, zaměstnanci velkoobchodů mohou mít často novinku v ruce o dost dříve předtím, než na ní vyprší NDA a jsou dovoleny prodeje zákazníkům.
Nicméně u Coffee Lake asi existuje tlak na co nejrychlejší uvedení, takže je možné, že tentokrát by takováto prodleva mohla být hodně zredukovaná. Možná by tak i v tomto horším případě mohlo být ve hře vypuštění někde v polovině října nebo dokonce ještě před ní. Pokud je však pravdivá varianta, že je citované datum míněno jako konec NDA a start prodeje, pak by první kupující mohli mít Coffee Lake v rukou už za čtyři týdny.
Desky se vynořují
Jelikož procesory budou potřebovat nové desky (je to již potvrzeno prakticky „na beton“), vyvstává problém desek, jelikož při „launchi“ musí být už dostupné, jinak jsou nová CPU v praxi k ničemu. Naštěstí to vypadá, že už vystrkují růžky i ony. Opět web VideoCardz nyní sehnal už i snímky celé řady z nich (po dřívějším zveřejnění jen samotných modelových jmen). Výrobci už tedy mají nachystané marketingové materiály a fotografie k jejich prezentaci.
V galerii níže můžete vidět modely ASRocku. Je poměrně zajímavé je srovnat s deskami s čipsety Z270 – ty má firma nyní na trhu s úplně stejnými jmény (až na rozdíl 270/370). Někdy je až na jiný ozdobný potisk PCB hodně těžké z fotografie s nízkým rozlišením poznat rozdíl. Ovšem udály se skutečné změny v napájecích kaskádách. Například Z370 Extreme4 má navíc dvě fáze, Z370 Pro4 Z370 nebo Killer SLI/AC jednu. Model Z370 Taichi skoro vypadá, jako by měl PCB stejné, ale ve skutečnosti má o jeden kondenzátor u VRM méně (což je výjimka) a také je obrácená orientace jednoho ze slotů M.2 v dolní části.
Hodně velké posílení napájení je vidět u desky Z370M Pro4, která měla s čipsetem Z270 jen sedm fází a verze Z370 jich nese deset. To by naznačovalo, že kompatibilita s Coffee Lake vyžaduje o dost robustnější napájení. To prodraží desky a také by asi mohlo být legitimním důvodem, proč starší nová CPU nepodporují. Nicméně vyšší modely oněch dejme tomu 10–11 fází už měly a tak by se u nich snad podpora dala certifikovat, pokud by požadavek byl čistě jen ve schopnosti dodat určitý proud. Důvod nekompatibility Coffee Lake s dnešními deskami tedy musí být sofistikovanější. Je také třeba říci, že Mini-ITX model Z370M-ITX/ac má fází jen šest a „z letadla“ v napájení žádnou změnu nepozorujeme. Tato deska se zdá se liší jen výstupy.
Další obrázky desek přinesl VideoCardz pro model MSI Z370 Godlike Gaming a dále také částečně zcenzurovaný model, který by ale podle nápisu „DDR4 Boost“ měl také patřit MSI. Deska Z370-A Pro evidentně naváže na existující model Z270-A Pro této firmy. Moc změn proti předchůdci vidět není, má stále jen šestifázové napájení, jen se jedna z fází se přesunula pod horní pasiv (nebo spíš dekorativní nástavec, jelikož chybí žebrování, rozšířená to nemoc dnešní doby). Uvidíme, jak si takto početně slabší model bude s šestijádry umět poradit, pokud tedy třeba nemá nějaké špičkové mosFETy od IR.
Model MSI Z370 Godlike Gaming navazuje na model Z270 Gaming, jenž je sám relativně nový, což se projevilo expanzí různých plastových dekorativních krytů, které jsou ještě rozlezlejší než na předchozích modelech MSI. Model má tři sloty M.2, čtyři sloty PCI Express ×16 a zdá se, že také přídavný adaptér do slotu ×16 (ovšem jen s osmi linkami) na zapojení ještě dalších dvou modulů M.2 (že by byl osazen můstek PLX pro rozdělení 16 linek z CPU?). Pod opět nešťastnými nežebrovanými pasivy by mělo být 18 napájecích fází a jak vidíte, také bezdrátový adaptér (Killer Wireless u verze Z270). Ten má anténky se speciálním „agresivním“ designem, vkusně sladěným se zbytkem desky.