Výrazně to zvedne tlak na cenu akcií, protržení $25 je již prakticky jistota a dočkáme se i té legendární dvacky o které mi RH psal, že přeháním atd... https://www.cnews.cz/amd-epyc-7002-druhe-generace-rome-7nm-zen-2-uvedeni-porazka-intelu#comment-215483
Ukázalo se, že pravdu jsem měl jak s růstem akcií AMD, tak s propadem Intelu ;)
Jinak nic proti RH, ten to má v hlavě srovnaný a portfolio diverzifikovaný, na rozdíl o zdejších závistivců bych o jeho majetkové poměry neměl obavy. :D
btw: tahle sranda se seříznutím divi Intelu mě připraví o pár set tisíc Kč ročně, kdyby se mi chtěl nějaký inteligent taky posmívat, tak prosím jak je libo :D
Cokoliv pod $20 směrem dolů budu masivně přikupovat.
Já když tady čtu některé komentáře tak se musím smát ???? chápu že lidé kteří se o investování nezajímají nechápou co je to volatilita trhu a že díky tomu se dá hodně vydělat. Já teda technologické firmy nenakupuji ale AMD před 6-7 rokama byla skvělá příležitost to samé ASML. Ale to že se někomu portfolio z mensilo o 40% tak je většinou jen příležitost levně dokoupit a pak si užít větší výnos ???? Ja teda nakupuji cyklické sektory hlavně Banky Tak je to pro mě zajímavější hlavně i dividenda kolem 10% mnohdy v čistém a ceny odhad vývoje se dá trochu predikovat dle ČNB a úrokových sazeb ???? ale člověk by měl nakupovat hlavně to čemu rozumí. A držet se strategie. Pro mě USA je taky o kurzovém riziku. Ale fandím všem kteří něco dělají většina jen brečí a stěžuje si ale nedělají proto nic.
jo to nejak preziju, ac dividenda levneho Intelu je fine, dulezite je aby Intel vydrzel nez pujdu do duchodu a nez umru, je to jeden z mejch koniku duchodoveho pilire
aktualne je Intel za ceny ktere byli i mezi roky 2000-2015 a ma aktualne hodne klesajici trend, dalsi nakupni order ma u nej na 24 a jestli bude klesat podobne jako minule tydny, tak nekdy pristi tyden se order naplni, no krize nam nektere tituly celkem slusne srazi cenove, ac teda u Intelu by ferovka byla asi nekde okolo 10-12 za kus, tedy na polovine
Takhle to ale nefunguje. Tyhle bubliny se nafukují poptávkou. Pokud jedna velká firma zvýší výrobu, ostatní ji musí zvýšit i když počítají se ztrátou. Protože v opačném případě by došlou v dlouhodobém horizontu ke ztrátě pozice na trhu a to by bylo ještě dražší, než dočasný pokles akcií o 20 %.
Mám to podložené čísly. Před kovidem byl roční nárůst prodejů notebooků vždy okolo 6,5 %. Kovidové roky přinesly nárůst prodejů o 28,6 % v prvním roce (o 22,1 % vůči plánu) a o 24,4 % v druhém roce 2021 (dalších 18,9 % vůči plánu). Bavíme se tady o 50 milionech kusech navíc oproti plánu mezi roky 2019 a 2020. To je 41 % jednotek navíc v horizontu dvou let, na to odvětví nemůže reagovat.
Dále ale výrobci musí nyní držet ceny rozumně aby vůbec prodávali, snižují si proto marži. Suroviny jsou kvůli válce dražší. Kupříkladu neon nezbytný pro litografii procesoru pochází z valné většiny právě z východní Evropy, kde se jej těží z celého světa nejvíce.
Tak samo jsou problémy s dodávkami ostatních materiálů, spousta z nich je z Číny a Čínsko-Americke vztahy teď hold nejsou nejlepší. Ta válka a Ukraině má bohužel na výrobu čipů nezanedbatelný dopad.
PS: Pokud by některý výrobce nezvýšil výrobu a některý jo, trh se vykompenzuje a ten jediný který zvýší by neupadl do recese po konci plodného období, ale ukrojil by ostatním kus trhu. Gigantický kus trhu.
Ještě dodatek, sumarizace:
- kovid zvýšil poptávku o desítky milionů kusů ročně
- navyšovala se výroba
- vyčerpávaly se zásoby nerostů skladem
- materiály byly dražší kvůli větší poptávce a horší dostupnosti
- výrobci musí snížit marži
- s ekonomickými obavami klesly poptávky koncových uživatelů a firem (v roce 2022 o 10 milionů kusů)
- snížení marže a prodejů a celková ekonomická nejistota trhu snižuje hodnotu akcií
No a jsme doma a máme Intel, AMD a Nvidii v číslech, které nesvědčí ????
PS2: před kovidem byl nárůst prodejů zcela stabilní v meziročních horizontech, absolutní bordel v tom udělal kovid
-
-
Co vás dezoláty vede k tomu, brát mé jméno nadarmo do tlamy? Viděl jste tu někdy ode mne něco o tom, jak mě živí dividendy? Nebo obecněji, že by mě živily akcie? Já do akcií vrážím přebytky rodinného rozpočtu. I kdyby mi všechny firmy z mého portfolia zkrachovaly (což je u 14 firem z různých odvětví dost nepravděpodobné), tak to moji životní úroveň nezmění ani o píď. Změnilo by to jen to, že potomci budou jednou dědit méně.
tak cena akcie Intelu me vesmes nezajima, Intel jsem bral pred lety jako dividendovku aby generoval prubezne fiat na dalsi pravidelne investice do akcii, cca 5% mel slusnou dividendu, na cenu mam jinou cast portfolia s rustovkama, Teslu, nvidii, fcb, prave tsmc a dalsi
u TSMC by me pokles ceny trosku mrzel, ale vesmes ja nehodlam akciove portfolio rozpoustet driv nez za cca 20 let, do te doby ho chci jen budovat, takze cena akcii me vesmes bude zajimat az v te dobe, ted by me pokles mozna i pomohl k dalsimu nakupu, sice ted na TSMC nemam zadny nakupni order nastavenej, ale pokud by kleslo rekneme k 30, asi bych par kousku navic vzal, a trosku tak nejak cekam ze i bez mozneho utoku Ciny bude celkove akciovej trh klesat, podle me si recesi ted jen oddalujem a stejne prijde
Vadí mi přesně to, co píšu, tedy, že mé jméno berete bezdůvodně do svých tlam. Kdyby mi měl vadit pokles cen akcií, tak do akcií už od kupónovky neinvestuju, protože bych se musel zbláznit. Akcie rostou, akcie klesají. Tak to chodí. Jen teoretici vašeho ražení si namlouvají, jak oni by investovali tak, že by jim všechno rostlo, protože oni jsou přeci geniální. Jediný problém, proč svou genialitu nemohou prokázat, je to, že nemají co investovat, pravděpodobně z důvodu, že jejich genialitu nikdo není ochoten náležitě ocenit v zaměstnání a ani v podnikání ji nejsou schopni ukázat, takže jsou rádi, že jsou rádi a na nějaké investice jim nezbývá.
Já tu ze sebe nedělal nikdy žádného zázračného investora. Já investuju proto, že investice do akcií nesou dlouhodobě výrazně více než peníze v bankách. Investice mě neživí, holt jen ukládám to, co přebývá, což je přibližně půlka toho, co si vyděláme. A všechno neinvestuju do akcií, něco nechávám i v těch bankách a mám i pár alternativních investic.
Říká se, že do akcií se investuje mj. jako ochraně proti inflaci. Například od roku 2003 byla kumulovaná inflace cca 62%.
https://www.usinflationcalculator.com
Takže tehdejší cena 14,90US$ odpovídá cca dnešním 24US$, takže to funguje. Otázka zní, mají před sebou dalších 20 úspěšných let?
https://www.google.com/finance/quote/INTC:NASDAQ?sa=X&ved=2ahUKEwjVrt7z3rH9AhXwh_0HHRU2DNkQ3ecFegQIUxAY
Pozn. K poslednímu splitu Intel akcií došlo v roce 2000.
https://in.investing.com/equities/intel-corp-historical-data-splits
Na tom není tak moc zajímavého. Vychází se z toho, že cena služeb/zboží produkovaného akciovými společnostmi roste s inflací. Takže i jejich obrat/zisk, obecně hodnota (aspoň tedy v nominální hodnotě). Samozřejmě to nemusí platit pro jednotlivé společnosti, jako spíše pro jejich reprezentativní mix.
Musím se přiznat, že jsem na časové ose vybral postupným testem právě tu cenu v konkrétním čase, kdy se tyto hodnoty potkaly. Pro většinu cenové křivky by patrně růst ceny akcií překonal inflaci. ;-)
Jelikož mé ekonomické vzdělávání skončilo semestrem Politické ekonomie zastřešené Ústavem Marxismu-Leninismu ČVUT (z čehož díky revoluci v 1989 asi ani nemám zkoušku) mohu se samozřejmě mýlit.