Architektura Silvermont je prý oproti stávající Saltwell o 35 % výkonnější takt na takt (přičemž dosahované frekvence budou vyšší, až 2,7 GHz u Avotonu a 2,4 GHz u Rangeley), podporuje instrukce SSE4, AES-NI a VT-x. Dvojice jader mají sdílenou L2 cache o velikosti 1 MB, toto řešení si Intel vypůjčil z procesorů Core Duo a Core 2.
Atom Rangeley je určen pro síťové a komunikační vybavení, Intel se tudíž chce uchytit v oblasti routerů, switchů a telefonních ústředen, které zpravidla používají procesory architektury ARM, v menší míře MIPS. Jak jsem již naznačil, Rangeley bude mít stejně jako Avoton až osm jader, paměťový řadič pro DDR3(L) na 1600 MHz s podporou ECC, řadiče PCI Express a rozhraní SATA, USB, Ethernet a další z kategorie Legacy I/O (LPC, UART, SMBus, SPI a GPIO). Novinkou je ale integrovaná šifrovací jednotka, která poskytuje funkce dříve samostatného čipu Intel QuickAssist. Jednotka podporuje algoritmy AES (s délkou klíče 128, 192 i 256 bitů), DES, 3DES a Kasumi. Poslední jmenovaná šifra, která dala jméno postavě bezpečnostní specialistky v trilogii Mass Effect, se používá v sítích GSM, UMTS a pro přenosy GPRS.
Jednotlivé varianty se od sebe budou lišit počtem jader, ale i dostupnou funkcionalitou. Nejvýkonnější verze s osmi jádry a TDP 20 W například zvládne šifrovat algoritmem AES-128 rychlostí 10 Gb/s. U nejlevnějších modelů bude tato rychlost 2 Gb/s (nebo šifrovací jednotku nebudou mít vůbec), dále čipy nabídnou pouze osm linek PCI Express namísto šestnácti a jednokanálový paměťový řadič. Jejich TDP bude sedm nebo osm wattů.
Atom Rangeley by měl být oficiálně vydán během druhé poloviny tohoto roku. Spotřebitelská verze nazvaná Valleyview se dostane na trh až během roku 2014.
Zdroj: CPU World