Bylo to funkční v určité době, kdy byly nižší spotřeby, napětí nešla tak na hranu, nemělo to být závislé na teplotě, nebyla preferovaná jádra. Proudy v procesoru byly nižší.
AMD má od Ryzenů 2000 jednotku, která má real-time data o spotřebě, teplotě, proudu a napětí v mnoha částech a má systém, který povoluje dosažení vyšších frekvencí podle toho, aby tyhle veličiny zůstávaly v bezpečných mezích. Intel asi taky dělal agresivnější a agresivnější turbo, ale takovou infrastrukturu moc nemá ty konfigurace frekvencí jsou nastavené předem dle určitých tabulek, takže zvlášť při tom různém odemykání a přetaktování na deskách může procesor jet s vyšším napětím a proudem, než od toho inženýři čekali. Třeba i proto, že různé zátěže mají různou intenzitu (Cinebench versus Prime95...) a to CPU nemá mechanismy na to, aby přizpůsobilo frekvenci a napětí tomu, jak drsná na spotřebu a proud je určitá úloha.
Jinými slovy, úkoly řízení boostu jsou v posledních letech náročnější, než na co ten starý mechanismus byl stavěný, takže co dřív fungovalo, už nemusí.
Btw u Intelu tie boosty fungovali vzdy slusne a frekvence v idle klesali a ridili se dle vytizeni o neco lip...myslim, ze az se vyda nova gen Arrow, tahleta gen Raptor, pude s nejakym resenim hned do kopru.
Dobre napsano, ale u Ryzenu, mne taky trochu stve to rizeni boostu napr. pri browsovani: btw ak nastaveni cpu clovek necha v defaultu a cpu zacne boostovat, tam nepomaha zadna krivka na vetrak atd. co to trochu uklidni, je mirny undervolt a max nastaveny TDP limit.