Už několikrát jsme tu měli úniky inženýrských vzorků (ES) procesorů Intel Tiger Lake, které by měly přijít do notebooků toto léto a budou nejpokročilejší technologií, kterou teď Intel mít: s novou architekturou GPU i CPU – jádra Willow Cove jsou opět inovovaná proti architektuře v Ice Lake – a také s vylepšeným „10nm+“ výrobním procesem.
Na web se teď dostaly nové nálezy procesorů Tiger Lake v 3DMarku. Zajímavé jsou tím, že všechny předchozí neměly aktivní turbo (nebo pokud bylo aktivní, nebylo detekováno). Sdělovaly nám tedy jen základní frekvence. Ty jsou hodně vysoké, což je ale i díky tomu, že jsou zřejmě uváděné pro 28W TDP, které bude u Tiger Lake výchozí místo dosavadních 15 W (to bude volitelně snížené cTDP dle přání výrobce notebooky).
Ovšem teď s novým úniky máme poprvé také informaci o boostu, a tedy maximálních taktech, na kterých Tiger Lake momentálně běží.
Tip: Velký únik k Intel Tiger Lake: GPU, video, podpora 8K, LPDDR5. TDP 28 W jako standard
ES vzorky Tiger Lake našel opět leaker _rogame, jehož rejdištěm je Twitter. Jde o vzorky čtyřjádrových Tiger Lake, které běží na základních frekvencích 2,7 GHz a 2,3 GHz. Ale oba mají shodně zapnutý boost a 3DMark u něj detekuje identickou frekvenci 4,4 GHz. To je zatím asi nejvyšší takt pro 10nm/10nm+ čip Intelu, jaký jsme dosud viděli. Je přitom možné, že 3DMark nezaregistroval úplně nejvyšší možnou hodnotu, kterou má křemík dovolenou.
A stále se rovněž jedná o vzorky typu ES, které nemají stejné parametry jako finální modely. Toto znamená, že až Intel procesory vydá, mohou běžet ještě výš, třeba na 4,5 nebo 4,6 GHz. Této možnosti nahrává ještě jedna věc. Čip se základní frekvencí 2,7 GHz nebude asi nejvyšší model, mohlo by třeba jít jen o Core i5. Podle předchozího úniku má být u jednoho (nejvyššího?) modelu základní frekvence 3,0 GHz, takže takový Tiger Lake by pak opět mohl mít ještě vyšší boost než model se základem 2,7 GHz.
Tiger Lake tedy podle všeho slušně navýší frekvence v mobilních procesorech Intelu (tedy těch 10nm s vyšším IPC). Současně by měl mít alespoň o pár procent vyšší IPC než Ice Lake. Tyto procesory tedy zřejmě udrží nebo upevní náskok Intelu v jednovláknovém výkonu, ovšem ve vícevláknovém by zase zase mohly být horší než osmijádra AMD Ryzen 4000U. Tiger Lake totiž je maximálně čtyřjádrové CPU.
Zdroj: _rogame