No je to pekny, ale otazka je, kdo to bude chtit. V sitove infrastrukture je tvrdej boj, konkurence je velka, sice cinany se snazi zlikvidovat Trumf, ale ani to nemusi stacit.
No a ve spotrebitelskem segmentu to s jednim Surface Neo nevytrhnou. Takze si lze jen povzdechnout, ze je skoda, ze se v mobilni sfere nedokazal Intel nijak etablovat a nezaujmul zadneho vyrobce a Microsoft jako potencionalni partner selhal a cely mobilni segment zariznul. Samotne Surface Neo je tak jen designovka bez vetsiho dopadu na mobilni sferu.
Síce to na x86/x86-64 platforme trvalo vyše 10 rokov, ale podarilo sa, tak troška historické vizionárske okienko:
"VIP o roce 2008: grafická inkvizice
Grafika a procesory
Jiří Souček (no-x):
...
Nejvíce se mi líbí myšlenka asymetrického multiprocessingu, kde by se čip skládal z jednoho velkého hlavního + několika dceřinných jader. Ano, něco jako Cell, ale blíž současné architektuře. Aplikace, které nejsou optimalizovány (nebo které nelze efektivně optimalizovat), by běžely na hlavním čipu, ty ostatní by pak byly přidělovány menším výpočetním jednotkám. Ale to je trochu utopie - dokud jsou uživatelé ochotni kupovat stávající produkty, není důvod cokoli měnit."
zdroj: https://www.cnews.cz/vip-o-roce-2008-graficka-inkvizice/
„big.LITTLE“ Intelu Lakefield = SingleCore Suny Cove + QuadCore Tremont s L2 cache + 4MB of last-level cache (LLC).
Čo sa týka samotnej Tremont microarchitektúry tak vypadá veľmi vizionársky v skutku by z nej boli svojho času (stavebných strojov) v AMD nadčení (clustrované zdvojená 2x 3-wide decode, a potom pokračuje nezvyčajne na 4-wide až by sme mohli povedať asymetricky, atď.) až by sa dalo povedať že škoda, že neuvidíme Tremont na steroidoch s L3 cache a aspoň s primárnou kompatibilitou pre AVX a FMA3.
A už nebudou zdechat jako jejich předchůdci?
https://www.cnews.cz/intel-chyba-bay-trail-apollo-lake-degradace-cipu
Vždyť je tam napsané Apollo Lake :)
V tom článku se pokud vím píše, že už Gemini Lake (takže předchůdce) tenhle problém nemá. Naštěstí, protože teď z něj dělají refresh, takže se asi bude prodávat ještě dost dlouho. Mám trošku obavu, že Intel bude nástup 10nm procesu do těch lowendových notebooků hodně odkládat, kvůli tomu, že by to lezlo do marží :(
Ono to odkládání nemusí být o maržích konkrétního produktu, ale o plánování vytížení jednotlivých továren. Intel chce uvést grafické čipy. Ty musí vyrábět jen a pouze na 10nm linkách a dopředu pravděpodobně nedokáže odhadnout, jak moc se budou prodávat. Zatímco u CPU dokáže odhadnout počty prodaných kusů dejme tomu s 10% chybou, u odhadů prodejů grafik to může lítat o mnohonásobky na každou stranu. A pro firmu je vždycky nejhorší, když se jim podaří náhodou uvést produkt, o který je zájem, a není schopna po něm uspokojit poptávku (a zákazníkům nezbyde nic jiného, než jít ke konkurenci). No a kdyby to nedopadlo podle představ a grafické čipy se ukázaly jako fiasko, nic mu nebrání na těch 10nm linkách rozjet výrobu připravených Elkhart Lake Atomů.
No vidíte, já naopak s klidným svědomím. Samozřejmě lidem, pro které jsou vhodné. Před měsícem po mně chtěla sousedka opravit nefunkční notebook (s kterým byla do té doby naprosto spokojená), asi 10 let starý (možná i víc), nějaké dvoujádro od AMD, 1 GB paměti. Vysvětlil jsem jí, že takové věci se neopravují, ale vyhazují. Chtěla tedy nějaký levný nový počítač. Trvala na tom, že musí být nový, repas nechtěla. Vybral jsem jí za 8 tisíc model s Pentiem N5000 a je naprosto spokojená. Z jejího pohledu je to rychlé, naprosto tiché a v dalších letech nehrozí, že by jí výkonem nestačil. Občas si tam přetáhne pár fotek z mobilu, občas se podívá na něco na internetu, občas si vytvoří nějaký jednostránkový textový dokument či si občas stáhne nějaký film z ulozto. Z jejího pohledu by bylo těch dalších pár tisíc za lepší model vyhozené peníze.
Ono když něco nevyhovuje mně, ještě to neznamená, že to nebude vyhovovat někomu jinému.