Jednojádrové turbo 4,5GHz u 8-10 jádra zní hodně lákavě. Dobrá odpověď na R7, ještě bude samozřejmě otázka kam to půjde na vodě přetaktovat.
Přeznačení osmijádra na x820 a desetijádra na x900, by mohl odpovídat i cenovému posunu s osmijádrem do 20tis. a desetijádrem za 30tis.
To šestijádro naopak vypadá nezajímavě, menší frekvence než osmijádro, bez turba 3.0, ale pořád s vysokým TDP, to bude drahý za cokoli přes 10tis, no každopádně bych tam čekal cenu tak kolem 12tis.
A to i9 může znít jen jako marketing, ale ono už to mělo logiku dávno. Aby v jedné kategorii byla 2 čtyřjádra a zároveň dvanáctijádro je opravdu tristní. Rozdělit CPU pro 1151 a 2066 i tím číselným označením je samozřejmě logické.
U toho označení jsem nějak pozapomněl na KabyLake-X, kteér budou do LGA 2066, ale budou i7, každopádně IMHO to považuji docela za úlet, a asi cílené na nějakou úzkou skupinu zájemců. Každopádně podle screenu tabulky bude nejen i7 7740X, ale (což je v článku špatně, protože u tabulky je napsané KabyLake-X, ale v ní jsou vypsané jen normální KabyLake) taky i7 7640X evidentně udělaný z i5 7600K, taky bez HT s akorát vyšším základním taktem. Já 7600K mám s OC na 4,5GHz na vzduchu - na hry ideál, ale nedovedu si představit proč ho někdo chtěl dávat do x299 mb a na co by mu byly ty výhody jako 8 RAM slotů a více PCI-e slotů, protože ten procesor prostě nemá na to aby to šlo využít, specielně u činností kde se třeba používá 128GB RAM, tak je čtyřjádro bez HT opravdu směšné...
At si shit-el nastavi nazvoslovi jaky chce, stejne to zustane predrazena sragora. Dokavad nebudou mit normalni ceny viz amd, at se dou bodnout cela firma a jeji shitovy vyrobky. Mel sem od nich procaky za 10k a k cemu to je kdyz amd mi da dvojnasobny vykon za stejnou cenu nebo stejny za polovic? Pro me za me treba at se to menuje zlaty z nosu ale stejne je to predrazeny smejd a nekoupim si to.
Díky za upozornění, tabulku jsem kopíroval a zapomněl jsem ty Xka upravit. Hned to opravím.
Jinak ty Kaby Lake-X nebudou moct využít 8 modulů RAM. Vzhledem k tomu, jak je to udělané, by na deskách se čtyřmi sloty měly podporovat jenom dva, a na deskách s osmi sloty jen čtyři (protože řadič má jen dva kanály podporující dva dimmy/kanál). Takže to bude o to divnější, že na celkem drahé desce nebude s těma CPU fungovat půlka slotů. Nevím, jestli má smyslem být, aby lidi, co chcou mít highendovou platformu s možností upgrade, měli možnost si ji pořídit i bez drahého CPU, ale osobně mi to přijde jako ztráta peněz - buď na té desce v případě, že k upgradu nedojde, nebo na tom CPU, pokud k upgradu dojde - člověk si měl radši peníze odložit a pak koupit CPU pořádné. Navíc když za dva měsíce už to místo Kaby-X mohlo být Coffee-X, to bud teprv zlváštní nabídka.
Nikoliv, zmena architektury. Nyni ma kazde jadro vlastni L2 cache o velikosti 1MB, drive 256kB. To reflektuje zmena L3 cache. Bezprecedentnie nejvetsi L2 v desktopu by se mela projevit na vyrazne vyssim vykonu v beznych aplikacich, jako treba ve hrach. Zalezi ovsem i na jeji organizaci a latencich, ktere nezname.
To je bohužel prostě cenová politika Intelu, aby některé věci, jako třeba vyšší počet PCIe linek, držel nad určitou cenovou hladinou a zákazníci, kteří to potřebují, museli sáhnout po takovém CPU, i kdyby třeba jeho vlastní výkon nutně nepotřebovali.
Konkurence (Ryzeny) je teď silně tlačí shodit cenu 6-8 jader dolů, což zdá se udělají, ale prostě další prvky, které tyto procesory měly, budou mít pořád jen ty nejdražší, v této řadě 10-12 jádra.
"serverové procesory, kde se na spotřebu až tak nehraje, "
To si delas, prominte mi ten vyraz, prdel?
Pro vsechny datacentra je spotreba zcela klicova, coz bude do budoucna hlavnim tahounem ryzenu v serverove sfere, az dodaji serverovou platformu. Pokud ji dodaji a bude pzuzitelna.
Velikost cache neni vsechno. Pokud nezname asociativitu, latence a organizaci, a u L3 propojeni s jadry, nelze mluvit o tom, jestli je to jak rikas "osekane" Uz jen ta L2 cache je podstatne narocnejsi a drazsi na provedeni, nez v predchozich cpu (nepredpokladam vyrazne zhorseni parametru).
Jeste jeden pokus :) od kdy jsou serverove chipy jen ve velkych datacentrech?
Vetsina fitem ma take svoje vlastni servery. Ne kazdy pouziva cloudovych sluzeb at pro servisy nebo data. Pro par serveru nehraji rozdily v radu desitek watu zadnou roli.
Proc se delaji monstrozni vicecorove chipy s vetsi spotrebou? Protoze jejich provoz vyjde pro urcite ulohy levneji, nez to mit poskladane z nekolika mensich procesoru s mensi spotrebou dohromady,
atd..
Jako obvykle jsi mimo kontext, meritum veci i pointu. Doporucuji znovu precist cely strom vlakna. Tem zmatenejsim navrhuji uvahu, jestli bude intel/amd navrhovat zvlast cipy pro datacentra a zvlast pro standalone servery a co z toho asi bude urcujici faktor trhu. Tu nejvetsi pitomost o tom ze firmam nezalezi na spotrebe jejich serveru, od ktere se krome chlazeni odviji hustota v racku, dimenzovani UPS atd, kterezto naklady jsou pro mensi subjekty casto stejne kriticke jako cena serveru, ponechavam k pobaveni. Dale to nebudu rozebirat.
Hnizdo, hnido ja se divim, ze si te firmy nenajimaji jako konzultanta. Zkus jim navrhovat nejaka koncova serverova zarizeni. Evidentne mas hloboke znalosti a vydela by jsi balik penez. Po expertech tveho kalibru se musi jen zaprasit.. hlavne je videt ze jsi znaly praktik a ne nejaky teoretik co vysedava v diskusich a troli koninu za koninou :D
Jen tak dale...