Intel nemá žádné dvě možnosti ... kde by asi nechal vyrábět ta kvanta čipů? Na Marsu? Nebo by z těch "neschopných" továren byly pod cizím vedením najednou všechny všeho schopné? Asi ne ... Intel má jen jednu možnost a ta se právě děje ...
a jedna technická "jednak fabless model, kdy by postupně přesouval nejkritičtější produkty do outsourcingu" ... kdyby byl fabless, všechny jeho produkty by byly v outsourcingu, resp. Intel by už nebyl ...
další věc ... objem peněz, který proteče přes továrny tsmc, překonal Intel, tím pádem i další navazující věci ... kdy že se to stalo? Docela zajímavý objev ... i když se asi nezakládá na pravdě ...
co se objemu čipů týče, většinu těch objemů tvoří zastaralé výrobní procesy v desítkách nanometrů, dokonce mikrometrů ... není to tak, že by 90% čipů běželo na 5 nanometrech ...
Perfektní článek zatím nejlepší co jsem viděl o novinkách v Intelu.
Peklo zamrzlo a to hnedle třikrát. Možná i vícekrát.
1. Intel dělá chiplety - směr který udala konkurence
2. Dělí vývoj a továrny - konečně se oddělí vývoj a výrobu
3. Licencování x86 třetím subjektům - vzpomínám na bitvy mezi AMD a Intelem o patenty
Za sebe říkám, že mám pocit, že tenhle jejich krok míří správným směrem. Správný směr ne jen z Intel mizérie ale i z chipové mizérie. Uvidíme. Hlavně držme palce ať se jim to podaří.
"Intel má dvě možnosti – jednak fabless model, kdy by postupně přesouval nejkritičtější produkty do outsourcingu, nebo šlápnou na plyn a zvýší investice do továren tak, aby dohnaly deficit a dotáhly se na úroveň TSMC a Samsungu. Vedení Intelu si zvolilo tuto ambicióznější cestu, ale současně zdá se paralelně bude prošlapávat i tu první, takže ač hlavní zpráva je, že si Intel továrny ponechává, zůstává zde i prostor pro opačnou trajektorii."
Pokud má Intel pouze dvě možnosti jak může volit třetí možnost - obě zároveň?
Jak může být Intel FABLESS a zároveň dohánět ostatní výrobce?
Co si představujete pod úslovím prošlapat cestu?
Podle mně je ta cesta už dávno uježděná a prošlapávat netřeba...
Je poskytování licence x86_64 třetí straně opravdu reálné? Mezi Intelem a AMD snad existují dohody o vzájemném využití technologií (AMD64, SSE, ....), ale pochybuji ze jednotlivě mají právo je souhrnně licencovat dál. To mi již přijde reálnější počkat těch pár let na vypršení patentové ochrany těch nejpodstatnějších x86_64 technologií.
Tak nějak bych řekl, že by se mělo AMD sakra rychle vzpamatovat...
při pohledu na ceny nových Intel procesorů jsou ceny těch od AMD už doslova neprodejné... viz https://www.czc.cz/intel-core-i7-11700f/313433/produkt
Jako aby bylo 6 jádro dražší jak 8 jádro... https://www.czc.cz/313433,302197,302194/porovnat-kody?groupId=2658764
No čekám na 5800X, protože mi to umožní deska. Ale až bude za normální ceny.
A co bych volil dnes jako nové? Jednoznačně i7-11700F... nejsem blázen, abych připlácel 4000...
Tak jsem si poslechl celý rozhovor (prohlášení) a některé věci jsem pochopil o dost jinak, než autor článku či někteří diskutující.
a) Intel v současné době už nabízí své kapacity jiným výrobcům. Zatím jsou to jen 22nm kapacity, ale s tím, jak se velká část produkce přesouvá na 10nm linky, tak vzniká obrovská volná kapacita 14nm linek, pro které hledá Intel uplatnění. Nyní tu kapacitu začal vytěžovat velkými Rocket Lake čipy, ale on potřebuje (a snaží se) sehnat zákazníky, kteří si kapacitu jeho nevyužitého procesu objednají na roky dopředu.
b) To poskytování x86 jiným výrobcům taky chápu dost odlišně, než někteří diskutující. Intel nabízí, že si u něho budou moci objednávat zákazníci čipy tvořené na míru pomocí těch pokročilých metod pouzdření. Tedy třeba Lenovo si navhne čip, jehož základem bude nějaký existující x86 procesor a pak další komponenty, od RAM, před grafiky až po nějaké AI akcelerátory. A ten navržený čip si nechá u Intelu vyrábět. V podstatě jde o to, že základní deska se prakticky celá přesune do jednoho čipu.
Z mého pohledu bych z toho rozhovoru vypíchnul hlavně masivní rozšiřování výrobních kapacit. Tedy pravý opak zavírání fabrik, o kterém někteří rádi mluví.
A abych vytáhl i něco negativního, tak Intel letos očekává obrat i zisk menší, než vloni. A zároveň vyšší hrubou marži. Předpokládám, že ti, co v minulosti říkali, že není podstatné, že Intelu roste zisk, ale je podstatné, že mu klesá hrubá marže, tentokráte změní své tvrzení na přesně opačné.
To licencování x86 třetím subjektům se mi nezdá... Jako ano, asi by bylo lepší kdyby už tu nebyl duopol, ale vážně by s tím souhlasil Intel i AMD? Teď, pokud vím, vyrábějí x86 4 firmy. Kromě Intelu a AMD je to ještě VIA/Zhaoxin (SoC KaiXian) a ještě DM&P (původně SiS a design od Rise), ti vyrábějí "i586/i686" SoC Vortex86. Kdo by se přidal další? A i kdyby stejně to není kde vyrábět...
Taky jsem zvědav, co se z toho vyklube.
Ono by to mohlo třeba být i něco podobného systému, jakým AMD dělá semi-custom čipy s x86 jádry - pro konzole nebo ten čínský Hygon https://www.cnews.cz/cina-procesory-hygon-amd-zen-pro-desktop-foto-konec-licencovani-zen-2-nebude/
A ja bych si ho stejne nekoupil, jelikoz by mi roztavilo skrin ;)
Ale vazne..AMD je v blbe pozici, kdy je dost mozne ze ztrati podily na trhu, protoze nema kapacity na vyrobu CPU. Po webech jsem cetl ze snad 3/4 produkce delaji v soucasnosti konzole a AMD ma aktualne kapacitu cca 60k wafferu mesicne s tim, ze do konce roku se maji dostat na 80k. Evidentne je to porad prd v ramci poptavky, ktera tu po jejich produktech momentalne je. Staci se podivat i do notebooku, novejsi Cezanne krome par hernich, nikde zatim ani omylem, Renoir ma mene modelu nez pred pul rokem, atd..
Hold AMD ten technologiky naskok opet nezuzitkuje...
Tady by mohlo být řešení https://www.cnews.cz/cinske-procesory-x86-hygon-dhyana-licence-amd-zen viz "Právní opičí dráha"
1. Foveros je přece jenom něco jiného (3D) než chiplety (rozdělení chipu). Kdyby chiplety vyšli z Foveros tak by tady bylo jistě nějaké soudní stání mezi Intelem a AMD. Viz https://en.wikichip.org/wiki/chiplet a https://en.wikichip.org/wiki/intel/foveros
2. Dělí od sebe Vývoj a Výrobu ve smyslu že chip od Intelu se může udělat někde jinde a v továrně Intelu se může vyrobit jiný produkt.
No já využil toho co AMD slibovalo a to je podpora nových CPU na původních deskách. Původně jsem měl Ryzen 1600 a 1700. No a 1600 už je fuč a místo něj mám 3600 (deska už 5000 řadu nepodporuje). Ryzen 1700 už je taky fuč a čekám na 5800X, ale tak za cenu 8000. Mám několik dalších počítačů, takže si klidně počkám, až bude za rozumnou cenu.
Jinak jsem na tom tak jak Ty. Intel mi nevadí, jen je pro mě momentálně míň výhodný. Musel bych kupovat i desku krom procesoru a tu co mám prodat (i5 je v pohodě to ještě nemusíš chladit vodníkem či "tekutým dusíkem" v plném zápřahu).
Ty kapacity AMD se mi zdají přehnané (cela kapacita 7nm u TMSC je asi 140KWPM. Pokud by tomu tak bylo, byli by schopni za jeden měsíc vyrobit přes 40mil chipletu Zen2/Zen3, nebo cca 10mil APU pro konzole. Mám obavu, že ty kapacity AMD budou ve skutečnosti tak čtvrtinové nekde okolo 15KWPM.
Kdyby byl přebytek 7nm chipletů, tak by bylo na trhu dostatek 5900X/5950X (stačí jeden IO die/2 chiplety).
Vychazel jsem odtud
https://www.pcgameshardware.de/Grafikkarten-Grafikkarte-97980/News/Radeon-AMD-7-nm-Wafer-Ende-Lieferprobleme-1368935/
Je pravda, ze v lednu se psalo o nejakych 30k, tady se pise o 50k posilencych na 60k...hmmm
Kdyz jsem to pocital, tak mne vysli trochu jine vysledky
Zen3 chiplet cca 37M nebo
Zen3 Cezanne cca 18M nebo
XOX cca 4,6M nebo
PS5 cca 6.8M
https://caly-technologies.com/die-yield-calculator/
Kdytz jsem vzal tu predikci, ze maji 60k wafferu a 80% jde na PS5+XOX, vyslo mi pak nasledujici
6M mesicne konzoli pro obe, pri pomeru 2:3PS5 a 1:3XOX
3.7M Zen3 chipletu
1.8 Cezanne Zen3 chipletu
To uz zase takova nejsou..
Nějak se nám tu rozmáhá "Redmax state", všichni na něco čekají :D S tou výhodností to chápu, když jeden počítá, co má doma a zda by se nová investice vyplatila. Jak jsem psal, kdybych neměl AM4 desku doma, neměl bych problém s nějakou i5 10400 třeba. Spotřeba Intelu, pokud vezmu obyčejný user case (internet, nějaký hry), se zbytečně démonizuje a zrovna tahle i5 je co do reálného výkonu i spotřeby +/- on par s 3600. Jinak tu 3600 jsem chtěl taky, ale zrovna v tý době byla cenově vysoko (atakovala 6tis.), tak jsem vzal 3500X (tenkrát pod 4tis.). Plácl jsem na ní šuplíkový Wraith Prism a pecko šlape v pohodě.
Žádněé dvě cesty neexistují. Mají spoustu možností. Např. mnou uvedená třetí cesta je kombinace uvedených. Chápete význam spojky "nebo"? Nebo mi Vysvětlete proč nelze nazvat částečný outsourcing třetí cestou.
A s konkrétním výrobním procesem to opravdu nesouvisí. V Intelu by musel být samí idioti(Já vím, že tomu asi hodně lidí věří), aby vyráběli jeden procesor dvěma různými procesory. Je to zbytečně nákladné a nic to nepřinese.
Chápete, že firma nemůže být FABLESS a zároveň mít fabriky?
:-D no a hráči si musí celkově počkat i když neradi :-D Prostě dnes grafiku nekoupíš... A je to čím dál horší. Ceny jsou astronomické už v distribuci. Nákupka obchodníků třeba za 3070 je 29-30.000,- bez DPH! A pak jich můžeš mít klidně 20-50 kousků. MASAKR...
Mám krom toho 3600 i i7-7800K, takže fakt není kam spěchat. Ten 5800X koupím, až bude k sehnání za 8000... , kam taky cenově vůči konkurenci patří. Později mám v plánu vyměnit 3600 za 3900x, když jej seženu výhodně.
Co se týče spotřeby, tak já umím využívat procesory naplno a dělám to často, takže mi o max spotřebu jde. A z toho pohledu jsou pro mne top modely Intelu nezajímavé. Už tu 8700K radši ani netaktuji a nechávám ji v základu. Ono to na dětský PC stačí... v druhém PC pro děti mám 3600 a do mého hlavního právě pak půjde 5800X. A nákupy PC na nějakou dobu zastavím. Max někdy přidám RAM či SSD. Případně jak to bude nutné, tak grafiku (až opadne tahle další "těžařská" horečka).
Jestli si to ještě dobře pamatuji, tak Intel svou sadu 64bit rozšíření de facto jen přejmenoval tu původní od AMD. Tenkrát Intel tlačil Itánia a o 64 bitech na X86 nechtěl ani slyšet a to i tehdy, kdy se na něj obracely i vývojáři. Vyslyšelo je nakonec AMD a MS podporu přidal do WIN XP. S touto skutečností se náhle Intel probudil a přišel s tím že připraví vlastní podporu 64 bit. k údivu Intelu ho ale MS tehdy vypoklonkoval s tím že dvě podpory do OS aplikovat nebude už i proto že řešení AMD plně vyhovuje. Intel se musel s touto situací vyrovnat tak že převzal řešení AMD s tím že hrdost Intelu neunesla že součástí instrukčních sad má být AM64 a tak po kosmetických úpravách které údajně měli vyřešit jinou architekturu jejich CPU si tu sadu přejmenovali.