Tak jsem si poslechl celý rozhovor (prohlášení) a některé věci jsem pochopil o dost jinak, než autor článku či někteří diskutující.
a) Intel v současné době už nabízí své kapacity jiným výrobcům. Zatím jsou to jen 22nm kapacity, ale s tím, jak se velká část produkce přesouvá na 10nm linky, tak vzniká obrovská volná kapacita 14nm linek, pro které hledá Intel uplatnění. Nyní tu kapacitu začal vytěžovat velkými Rocket Lake čipy, ale on potřebuje (a snaží se) sehnat zákazníky, kteří si kapacitu jeho nevyužitého procesu objednají na roky dopředu.
b) To poskytování x86 jiným výrobcům taky chápu dost odlišně, než někteří diskutující. Intel nabízí, že si u něho budou moci objednávat zákazníci čipy tvořené na míru pomocí těch pokročilých metod pouzdření. Tedy třeba Lenovo si navhne čip, jehož základem bude nějaký existující x86 procesor a pak další komponenty, od RAM, před grafiky až po nějaké AI akcelerátory. A ten navržený čip si nechá u Intelu vyrábět. V podstatě jde o to, že základní deska se prakticky celá přesune do jednoho čipu.
Z mého pohledu bych z toho rozhovoru vypíchnul hlavně masivní rozšiřování výrobních kapacit. Tedy pravý opak zavírání fabrik, o kterém někteří rádi mluví.
A abych vytáhl i něco negativního, tak Intel letos očekává obrat i zisk menší, než vloni. A zároveň vyšší hrubou marži. Předpokládám, že ti, co v minulosti říkali, že není podstatné, že Intelu roste zisk, ale je podstatné, že mu klesá hrubá marže, tentokráte změní své tvrzení na přesně opačné.