Intel: ATX12VO sníží spotřebu PC v nízké zátěži a v klidu
Zatímco běžné zdroje ATX poskytují 3,3V, 5V a 12V větev napájení (a 5V standby napájení), ATX12VO vše sjednocuje na 12V větvi a standby napájení je také 12V. Toto má zejména jeden cíl: méně konverzí v ATX zdroji má docílit, že se méně elektřiny neúčinně ztratí. Zdroje mívají zejména pří práci na nízké zátěži špatnou efektivitu, což se násobí, pokud se taková nízká spotřeba navíc rozprostírá na tři různé větve. Tím, že ATX12VO všechno napájení sdruží na jedinou větev, bude konverze pracovat s o něco lepší účinností. Toto by snad mělo působit i přes to, že konverzi na 3,3V a 5V napětí pak musí být zajištěna na základní desce.
Přínos ATX12VO je tedy zejména pro nižší spotřeby při nízkém zatížení a nečinnosti, k čemuž se ale dá připočíst i spousta pracovních zátěží – psaní textů, často prohlížení internetu; při dekódování videa hardwarovým ASIC dekodérem ani přehrávání filmu nemusí příliš vytěžovat PC. Mimo hraní jsou tak obvykle desktopová PC ve fázi nízké zátěže velkou část svého běhu, toto snížení spotřeby by tak mohlo mít hmatatelné dopady na vašich účtech za elektřinu.
Úsporami je novinka motivována. Podle Intelu tento typ zdrojů pomůže splnit přísné budoucí normy spotřeby PC jako je CEC Title 20, Tier 2 (platná v Kalifornii a dalších amerických státech od roku 2021), EPA Energy Star v8 nebo norma Top Runner v Japonsku.
Standard ATX12VO bohužel není kompatibilní, takže se zdroji bude nutné vyměnit i základní desky. Zpočátku se asi bude používat hlavně u hotových PC velkých OEM výrobců. Zda se pak v budoucnosti rozšíří naplno a nahradí dnešní formu ATX zdrojů, zatím není jasné.
Podrobnosti o tom, jak ATX12VO zdroje a jejich kabeláž vypadají a co obnášejí, najdete v tomto článku, kde jsme se jim věnovali do detailu:
Tip: Intel chystá nový typ počítačových zdrojů nahrazující ATX: ATX12VO jen s 12V větví
První deska postavená pro zdroj typu ATX12VO
Spolu s Comet Lake vyšla první ne-OEM deska, která tento druh zdroje používá: ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR. Jde o desku s rozměrem ATX, ale místo klasického ATX konektoru má napájení 10pinovým hlavním konektorem ATX12VO. Kvůli přetaktování má ale i separátní osmipinový konektor pro procesor.
Na pravé hraně můžete vidět, jak bude tento styl napájení vypadat. V horní části vedle slotů pro paměti je nejprve hlavní konektor (2 × 5 pinů) a vedle něj šestipin. To by měl být konektor „Extra Board Power“, jenž přidává další napájení pro různé komponenty desky, třeba sloty PCI Express (přestože hlavní desetipin může dodat až přes 200 W).
Nad ním pak můžete vidět dva menší čtverhrané čtyřpinové konektory, které se moc nepodobají ničemu, co se dnes používá. Toto jsou konektory vyvádějící 5V a 12V větev do speciálních kabelů, kterými se mohou napájet SATA disky. Ty nově bude krmit deska, nikoliv samotný zdroj. Toto přidává i určitou modularitu, takže i s nemodulárním ATX12VO bude možné tyto kabely nepřipojit, pokud SATA zařízení nepoužíváte. Kabely by zřejmě měly být součástí příslušenství k desce.
Jak snadno se tato deska bude dát sehnat, to je otázka. ASRock uvádí, že nemusí být v prodeji globálně a je možné, že ač jde o desku retailového charakteru (tedy takovou, jakou si kupují samostavitelé PC), může ji ASRock mínit hlavně jako komponentu pro menší výrobce herních PC, než pro úplně volný prodej.
Galerie: Deska ASRock Z490 Phantom Gaming 4SR a zdroje typu ATX12VO
Zdroje chystá FSP/Fortron, Corsair a další
Samozřejmě ji bud možné použít až v momentě, kdy se budou dát volně koupit také zdroje typu ATX12VO. Intel uvádí, že už spolupracuje s výrobci zdrojů na tom, aby pro podobné disky nějaké připravili. Mezi výrobci, kteří je mají na programu, je FSP Group (ta již předváděla jeden takový model na CES 2020), dále High Power, Channel Well Technology a také Corsair, který by (ale to snad i FSP) mohl uvést i nějaké pěkné nadšencům a hráčům vyhovující modely.
Specifikace zdrojů ATX12VO dává Intel k dispozici a snad by měly být zadarmo. Tyto zdroje a desky by tedy snad měly přestavovat otevřený standard (čili mělo by být možné je zakládat i na platformě AMD, ARM a tak podobně), ačkoliv autorem technologie je samotný polovodičový obr.