Citujem "Mimo hraní jsou tak obvykle desktopová PC ve fázi nízké zátěže velkou část svého běhu, toto snížení spotřeby by tak mohlo mít hmatatelné dopady na vašich účtech za elektřinu."
Tato veta ma dostala. Rad si precitam, ci toto autor naozaj mysli vazne. A o kolko nizsiu spotrebu by mohol mat takyto zdroj oproti klasickemu. Na zaver nech mi vycisli dopad na moj ucet za elektrinu.
Viem dopredu povedat, ze dopad na moj ucet za elektrinu bude nehmatatelny.
Pozrel som si na tu Tier 2 co ma platit v USA a riesi sa tam viacero veci. Ohladom PC su tam taketo poziadavky. Ak je PC predavany aj s OS, tak musi mat nastavne, ze sa PC uspi najneskor do 30 minut. Uspi monitor najneskor do 15 minut.
Potom je tam napriklad pozadovana spotreba PC v sleep mode (bezny PC s max 32GB RAM 5W). Co sa mi najviac paci je priemerna rocna spotreba, ktora sa rata zaujimavo.
To vsetko musel vymyslat niekto, kto sa poriadne nudil.
https://energycodeace.com/site/custom/public/reference-ace-t20/index.html#!Documents/section16053statestandardsfornonfederallyregulatedappliances.htm#vcomputerscomputermonitorstelevisionssignagedisplaysandconsumera5.htm
Tabulka V-7, V-8
"Zatímco běžné zdroje ATX poskytují 3,3V, 5V a 12V větev napájení (a 5V standby napájení), ATX12VO vše sjednocuje na 12V větvi a standby napájení je také 12V. Toto má zejména jeden cíl: méně konverzí v ATX zdroji má docílit, že se méně elektřiny neúčinně ztratí. Zdroje mívají zejména pří práci na nízké zátěži špatnou efektivitu, což se násobí, pokud se taková nízká spotřeba navíc rozprostírá na tři různé větve. Tím, že ATX12VO všechno napájení sdruží na jedinou větev, bude konverze pracovat s o něco lepší účinností. Toto by snad mělo působit i přes to, že konverzi na 3,3V a 5V napětí pak musí být zajištěna na základní desce."
Toto je s odpuštěním blábol. Dnešní moderní zdroje mají také jednu větev a pro nízká napětí používají step-down čili přesně tu konverzi co bude nově na základní desce.
Ale jak jsem psal na jiném Vámi pokrývaném webu, mohlo by to dost zjednodušit napájení různých mini-ITX.
"Standard ATX12VO bohužel není kompatibilní, takže se zdroji bude nutné vyměnit i základní desky. "
Dokážu si představit, že by nebylo těžké vyrobit zdroj kompatibilní s oběma standardy(12V silnou větev většinou mají a udělat dvě Stb napětí a spínání není nic složitého). Otázka je jestli by o něco takového byl zájem.
Nezávidím výrobcům motherbordů, konkurence je docela velká a sype se na ně víc a víc integrování okolních komponent. Na druhou stranu zdroje se stanou prakticky nezajímavou součastí, bude to jen o výkonu a barvě podsvícení. Žádný počet SATA napájení, modularita atd. Jen by mě zajímalo, jak běžné bude, aby se na desku dalo napojit cca 6 SATA zařízení a aspoň 2-3 staré molexy.
Desky jsou komponenty které po HDD odcházejí nejčastěji. Tak proč na ně nepřidat další hovadinu, která ten proces urychlí. A ty standardy do budoucna? To zase nějaký blbec dostal funkci a tak vymyslel lejstro. Jen tak dál a za pár let nám budou počítače plombovat, na otevření skříně budeme muset podávat žádost a na výměnu komponent mít povinnou certifikaci. Kdyby radši řešili skutečné problémy.
Tak jste se na to podíval ze svého pohledu, a teď se na to podívejte z pohledu naprosté většiny počítačů, které mají jen jeden disk, dneska už ve formě M.2. Žádné zbytečné kabely ze zdroje, žádné z desky.
Jinak napájení se snad nechá snadno rozdvojovat, takže pokud bude nějaká kompatibilita, tak snad nebude problém si koupit kablík, který se na jedné straně zasune do desky a na druhé bude mít nějaký počet SATA či Molex napájení.
Melete hovadiny. Současný standard ATX taky vznikl jako "soukromá" iniciativa Intelu. Za ty roky už ale notně zastaral. Původně přinášel +12 V, -12 V, +5 V, -5 V, 3,3 V. Z těchto napětí se dneska používají dvě, někdy tři. Tedy celý standard je už nevyhovující a je potřeba ho nahradit.
Že to zvýší poruchovost desek, je krajně nepravděpodobné. Už dneska ta deska vyrábí spoustu napětí, protože je ten čtvrt století starý standard neobsahuje (napájení procesoru, pamětí, sběrnic, čipové sady - pomalu každý čip používá jiné napětí. A to všechno už deska vyrábí. Ve skutečnosti tedy asi jediná věc, kterou bude nově vyrábět, bude +5 V.
Je síce fajn, že kancelárskym PC (ktorých je naozaj väčšina) stačí aj jeden disk a žiadna grafika, ale tam sa takéto zjednodušené napájacie zdroje už roky používajú (OEM), tento nový štandard by sa teda dal považovať za nadbytočný. Tým nechcem povedať, že by mi vadila možnosť výberu keď sa tento nový štandard dostane do voľného predaja (tiež som zvedavý na cenu). Ak to rozšírenie bude na úkor dostupnosti zavedeného štandardu, asi nebudem sám, komu to nebude úplne po vôli. Súčasné typy zdrojov sa asi premenujú na Workstation/HEDT zdroje... s adekvátnou prirážkou.
"Rozdvojovanie" napájania je samozrejme možné/bezpečné len do špecifikácie najobmedzujúcejšieho článku (konektor na MB, cesty na MB), takže to sa uvidí...