držme Intelu palce, ať to stojí za to, páč AMD už pomalu dochází dech a řekl bych že i ztrácí potřebnou motivaci :-D
No tohle ale spíše sedí na TSMC. Právě TSMC nemá žádnou konkurenci. AMD má jakous takous konkurenci v kombinaci Intel návrh a TSMC výroba. Ale ano držme Intelu palce.
Držme AMD palce, že dokáže zareagovať na Intel, ktorý konečne prešiel s Lunar Lake a Arrow Lake k TSMC 3nm t.j. po takmer jednej dekáde pabierkovania na (ne)konkurenciaschopných 14nm/10nm litografiách "kedy spoločnosť Intel v roku 2021 predstavila schému paralelného dizajnu so svojimi procesormi „Alder Lake“, čo je jedna z najväčších zmien architektonickej paradigmy, akú kedy spoločnosť urobila."
A big.LITTLE Problem: AMD sa musí vrhnúť na vrchol Intelu, oprieť sa o dizajn hybridných čipov
zdroj: https://www.pcmag.com/opinions/a-biglittle-problem-amd-better-hustle-to-top-intel-arm-on-hybrid-chip-designs
Zaujímavé je, že dnes tu máme opačnú situáciu ako pred pár rokmi.
Pred pár rokmi TSMC išlo tvrdo do EUV (skupovali takmer všetky vyrobené stroje) zatiaľ čo Intel sa na to vyprdol a 10nm tlačil bez EUV. A každý veril že Intel je neohrozený a že nejaké TSMC ich predsa nemôže poraziť.
Teraz je situácia opačná, Intel má už rozbehnuté High-NA EUV v testovacej výrobe zatiaľčo vedenie TSMC neoficiálne vraví, že HNA EUV netreba. Takže v horizonte pár rokov môže byť Intel zase TOP, Aj keď dnes tomu asi každý neverí. :)
Nejlepší by bylo, kdyby byly TSMC, Intel a samsung na podobné úrovni aby mezi sebou měli pořádnou konkurenci.
"A každý veril že Intel je neohrozený a že nejaké TSMC ich predsa nemôže poraziť."
Rozhodně ne každý. Intel několikrát po sobě udělal stejnou chybu. Měl přehnané nároky na parametry nové výroby, to se nedařilo a museli výrobu předělávat a to stálo čas. To pak nutilo jiný tým stále víc ladit stávající výrobu na vyšší takty. Pak přišel konečně procesor na nové výrobě a ejhle, takty byly nižší než u těch dosavadních.
Žádná neohroženost se nekonala, stačilo to trochu dlouhodobě sledovat. Intel nikdy neměl jen úspěšné produkty, těch co se nepovedly bylo víc, než jen Pentium 4 a Itanium - ty mimochodem začaly ve stejné době. Jsou tu procesory, o kterých většina lidí i fandů ani neslyšela.
Myslím skôr Skylake/Kabylake, keď TSMC malo nový proces každý rok až dva a Intel čakal na 10nm a len postupne ladil 14nm.
Vtedy akurát Semiaccurate písalo že 10nm je mŕtve. Ale drvivá väčšina verila, že všetko je fajn. Aj keď už boli dostupné informácie o Kanonlake, a že sa tam nebavíme len o výkone, ale aj o samotnej vyrobiteľnosti.
To čo popisujete sa začalo širšie rozoberať až po Icelake a súbežných 14++++.
Jenomže tam nebyl jen problém v nm procesu, tam začala panika v okamžiku, kdy se zjistilo, že "slepovaný" Zen celkem v poho stačí na postarší Haswell akorát 2x více jader + SMT. Navíc se objevili šmakulády jako Spectre a Meltdown a začala pravá zábava.
15. 6. 2024, 19:28 editováno autorem komentáře
Nemajú. Tam píšu že ASML potvrdilo že stroj dostanú "do konca roka". Čo môže byť reálne pretože produkcia je 6 strojov ročne a 5 z nich si objednal Intel.
Ďalej tam píšu, že TSMC zmenilo názor na HNA EUV ale nepíšu to nejak s istotou (might have changed opinion).
Tam je problém, že TSMC potrebuje veľký objem a jeden stroj im na to nestačí. Dokonca aj keby nejakým spôsobom preplatili Intel a dostali viac strojov budúci rok (čo je nepravdepodobné) tak im to stačiť nebude. To čo zameškali dobehnú tak za 3-5 rokov (keď tu ale už bude ďlší krok v NA :) )
Proste už zaváhali a chvíľu sa to na nich bude nabaľovať.
@Jojioo: ano , ale to není přece ta podstatná informace:
Ta tkví v tom, že ještě nedávno tvrdili že se bez HNA-EV obejdou minimálně do roku 2027 a přitom už letos začnou s testováním na čerstvě dodávaném stroji od ASML :-D
a IMHO nezůstane u jednoho stroje ....
15. 6. 2024, 11:05 editováno autorem komentáře
Tak testovat logicky začnou předem, že. ROk 2027 je IMHO celkem blízko takže v rozporu to podle mě není.
ASML plánuje v roce 2024 dodat 55 skenerů pro extrémní ultrafialové (EUV) litografie a přibližně 240 skenerů pro hluboké ultrafialové (DUV) litografie. Kromě toho společnost uvedla, že má v úmyslu dodávat 20 skenerů s vysokou numerickou aperturou (High-NA) ročně do roku 2028.
Pozor, TSMC rozjelo 7nm proces N7 bez EUV a vyplatilo se jim to. Měli i vylepšenou verzi N7 s EUV a 6nm (N6) a následující už jsou vždy s EUV, ale dost možná právě ta první verze N7 jim dala největší "edge", protože v začátku 7nm výroby EUV nebylo úplně ready (chyběly pelicles) a třeb Samsung měl velké problémy. Na tom ne-EUV procesu byly/jsou založené všechny 7nm produkty AMD ...
Takže může mít smysl nasadit nějakou technologii později než ostatní, když si myslím, že je ještě moc riskantní a zároveň mám důvěru, že ji dokážu obejít, a pak ji nasadit o generaci později. TSMC to samé zkouší dělat u GAAFET, takže tady IMHO stejný příběh - konkurenti, kteří potřebují dohánět, to zkusí dřív, TSMC, které vede, to využije o krok později.
Ten rok 2027 zní zhruba jako ten případ odložení o generaci, ne?
no TSMC se teď hlavně musí soustredit na přechod na úplně novou strukturu tranzistorů, a to jim samo o sobě dá docela zabrat ( Samsung ma tohle naštěstí už za sebou a byl to docela porod ), ale zdá se že TSMC nechce nic ponechat náhodě a , zkrátka začnou s testovanim na nových EIV strojich mnohem dříve než původně planovali/zamýšleli.