Firma si nevedla nijak zázračně, ani zdaleka se však nepropadala tak tvrdě, jak se dalo čekat na základě zprávy agentury IDC, že trh s PC poklesl o 14 %. Obrat dosáhl 12,6 miliardy USD a z těchto peněz má firma 2 miliardy čistého zisku (na jednu akcii vychází 40 centů). Jde o 7% pokles obratu proti minulému čtvrtletí, zisk ovšem klesl rovnou o 17 %. Ve čtvrtém kvartále totiž Intel zaznamenal tržby 13,5 miliardy USD a zisk 2,5 miliardy. Tento vývoj je ovšem mezi tradičně silným čtvrtým a rovněž tradičně slabým prvním kvartálem obvyklý.
Pokles lze však vidět ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2012, které samo nebylo pro Intel zrovna dechberoucí (naopak bylo slabší). Tehdy činily tržby 12,9 miliardy USD, zisk byl však podstatně vyšší, a to v částce 2,7 miliardy USD (53 centů na akcii). Intelu totiž meziročně pořádně klesla hrubá marže: z 64 % o osm bodů na 56,2 %. Ještě v předchozím kvartálu přitom byla na 58 %. Stále se jedná o velmi dobrá čísla (však je také Intel stále bezpečně v zisku), nicméně pokračující pokles asi akcionáře vůbec netěší.
Na výsledcích se jednotlivé divize podílely takto: Divize PC meziročně poklesla o 6 % (oproti Q4 2012 to bylo o 6,6 %) a její tržby obnášely 8 miliard USD. Servery (Data Center Group) vynesly 2,6 miliardy, což je proti Q4 2012 propad o 6,9 %, nicméně meziročně nárůst o 7,5 %. (zde zřejmě vidíme, jak úspěšné jsou Xeony E5 architektury Sandy Bridge-EP). Zbylé aktivity (divize „Other Intel Architecture Group“, do níž se pokud vím započítávají i čipy pro telefony) utržila jednu miliardu, což je 3,9% kvartální pokles a meziročně o 9 % horší výsledek.
V čtvrtletí, které právě probíhá, očekává Intel tržby v rozmezí 12,4 až 13,4 miliardy USD. Marže by se mohla vrátit na 58 %, nicméně odhad má toleranci „pár procentních bodů“ tam i zpět. Střední hodnota (12,9 miliardy) opět zaostává za tím, co Intel předvedl v druhém čtvrtletí roku 2012 – jeho obrat tehdy dosáhl 13,5 miliardy USD. Celý letošní rok ale vidí Intel relativně optimisticky – obrat mu dle vlastního odhadu naroste o pár procent (zřejmě 1–3) oproti loňsku (kdy byly celkové tržby 53,3 miliardy USD) a marže má narůst na 60 % (samozřejmě s určitou tolerancí). Firma tedy věří, že v druhé polovině roku dojde k určitému oživení.
Shrnuto, Intel stále vytváří velmi pěkné zisky a přestože se také potýká s ekonomickou situací ve světě a chabnoucí poptávkou po osobních počítačích, jeho výsledky v tomto světle zdaleka nejsou tak špatné, jak by se možná čekalo.
Zdroj: Intel