Asi nejzajímavější mi opravdu přijde to 14jádro, což už jsem psal dříve, 3,1GHz základ, turbo na 14 jádrech 3,8GHz, turbo 3.0 na 2 jádrech 4,4GHz, to je palba. Přetaktovat nejspíš půjde jako to 16jádro na 4,4GHz (kdoví jestli ne na 4,5), ale při neúměrné spotřebě, takže asi rozumný takt bude na těch 4,0, nebo lehce přes to.
7860XE je za těch $2000 už opravdu nelichotivý poměr cena/výkon, ale tak to u absolutních špiček na trhu holt bývá.
Stejne by me zajimalo k cemu kdo tyhle procesory vyuziva?
Prijde mi to jako takovej hype "huuurrraaa mame nejnamakanejsi procesor", proste, ze si muzem pomerit pindiky, kdo jak na tom je. :-)
Musim rict, ze absolutne nemam predstavu k cemu procesory Epyc, TRipper, Skylake-X muzou bejt dobry. Samozrejme zhruba tusim, ze existujou nejaky profi programy na rendering za nekolik set tisic, je mi jasny, ze nejakej rozsahlej databazovej server nebo masivni virtualizace ma i s timto stale nedostatek vykonu a muze se zvysovat vykon do nekonecna a asi to stejne nikdy stacit nebude. Tohle vsechno na mysli nemam.
Zajimalo by me, jak neco takoveho vyuzije jednotlivec nebo nejaka mensi nebo stredni firma?
Osobne bych totiz dokazal zatizit RyZen 1800X nebo budouci i7-8700K, ale to je asi tak vsechno a presto, ze jsem "v predryzenove dobe" patril k tem, kdo shanel vykon a potreboval nadupany Skylake i7-6700 a Haswellovy Xeon, tak momentalne mi napady, jak vyuzit mnohojadrovy vykon dochazeji.
Jinak recenze sem si ještě moc neprošel, ale zkoušeli někde změřit teploty napájecí kaskády? Hádám, že za rozdílnou spotřebou a tak taky výkonem mnohem víc než TDP procesoru stojí právě napájecí kaskády, které nedokáží v plné zátěži Tyto CPU "nakrmit".
Potom závisí na tom, zda někdo změří spotřebu během pár minutového zatížení a když někdo změří spotřebu po půl hodině zatížení, kdy se napájecí část řádně rozžhaví.
Zkouknul jsem CB a je celkem zajimave ze 7960X jim vysel na Vidlich jen o 12% lip nad TR 1950X (V Linuxu dokonce hur nez TR). Vzhledem ke skladbe tech aplikaci, kde je tam dost programu, kde ST a vyssi frekvence hrajou docela roli, je to min nez by jeden cekal. Na to, ze to ma o 70% vyssi cenu, tak vykon/cena nic moc. To uz vychazi o dost lip 7900x, ktere ztraci celkove jen nejakych 5% (zase diky ST a applikacim s lehkym MT), ale stoji stejne jako TR 1950X.
Je opravdu potreba vedet, co na tom pojede a jestli to bude mit prinos, jinak se ty CPU tezce nevyplati.
Ale jinak jsem cekal, ze jim to pojede teda na nizsich frekvenci v zatezi. Nezkoumal nekdo, jak se to chova v dlouhodobe zatezi?
Pozn. Překlep ve značení. 7980XE stojí 2000US$, 7960X stojí snad 1700US$.
Při těch cenách může být pro MT zátěž již značnou konkurencí jednosocketový EPYC např. 7401P 24c/48t (cirka 30000Kč/1100U$) se score v CB15 4200bodů (což dosáhne i9 7980XE jen při extrémním OC). Vedlejší bonusem jen octa-channel RAM, 128PCIe lanes, podpora ECC RDIMM.
http://www.cpu-monkey.com/en/cpu-amd_epyc_7401p-738
To je jednoduché - když nevíš jak takový výkon využít tak to nekupuj. Pořád jde o platformy, které tvoří nějaké vrchní 1% prodejů PC, určené pro pracovní využití, plus pro hrstku PC nadšenců.
Paradox je jen v tom, že všechny desky pro tyto platformy vypadají navržené jako hračka pro malé děcka.
Na práci ve 3D při renderingu - návrhy designérů, architektů, sochařů a 3D grafiků, animace, střih videa, skenování 3D skenerem a následné úpravy těchto skenů + příprava pro tisk, modelování virtuálních soch...atd :) Prostě u takovéto práce víc jader udělá více práce rychleji (a lépe -plynuleji). Je třeba i více paměti (32 GB). S těmi deskami je to opravdu legrace, že nejsou víc minimalistické a místo ledeček a návrhů jak pro megagamblery nemají lepší profilaci chlazení :-/ Pokud někdo tvoří profesionální práci sám jako svobodné povolání a nekryje ho velká firma, která si může investovat větší peníze, tak střední část nabídky SKYLAKE-X je možnou volbou.
To je jednoduché - jak jsem psal výše, HEDT kombinují vysoké takty a ST výkon herních procesorů s MT výkonem alespoň na půl cesty k nejvýkonnějším serverovým procesorům a tedy je to určené pro lidi, kteří chtějí obojí. Například, pomineme-li četné, čistě profesionální použití (kde já a evidentně ani vy, nedokážete posoudit, kde už se vyplatí servrové CPU a kde HEDT CPU), tak například pokud někdo hraje hry a ve vysokém rozlišení je streamuje a dělá i třeba další věci s videi a grafikou, tak pro něj bude toto ideál. Nemusí nutně jít do nejdražších modelů, ale může chtít a i využít něco výkonnějšího než 1800X, nebo 7700K. A, i pokud má někdo PC primárně jako Workstation, dělá třeba rendering apod, ale zároveň by si na něm rád kvalitně zahrál, tak kvůli tomu nebude mít přece ještě jeden herní PC. Tedy určitě ocení CPU s herním výkonem téměř jako 7700K, které má přitom brutální MT. :)
Samozřejmě jsem myslel 7980XE :)
Tak na druhou stranu serverový CPU vždy byly konkurence HEDT, Xeony se kupovaly do Workstationů odjakživa, jde o to, co kdo potřebuje - extrémní počet PCIe a podpora top konfigurací RAM měly serverový CPU vždycky lepší jak HEDT, naopak HEDT CPU tu vždy byly jako nejsilnější kombinace ST+MT a v tomto konkurenci nemá.
Cenově jsou už teď Xeony jaksi mimo, ale v době (donedávna) kdy HEDT Top znamenalo 8, následně 10 jader za $1500+, tak Xeony i cenově nebyly tak zlé a teď je tu, jak říkáte, místo toho je Epic.
"A, i pokud má někdo PC primárně jako Workstation, dělá třeba rendering apod, ale zároveň by si na něm rád kvalitně zahrál, tak kvůli tomu nebude mít přece ještě jeden herní PC."
Možná sem divnej, ale raději bych měl jedno PC jen na práci a jedno na hry. Ale samozřejmě chápu, že je to otázka peněz(náklady).