Vidím jako zcela přesnou tu větu o tom, že Intel měl ve zvyku používat interní personální zdroje - lidi, kteří se vypracují od píky se jednak daleko více ztotožňují s firmou a kromě toho tento způsob personálního výběru funguje jako poměrně dobré síto kvality; je ovšem taky hodně nákladný a často funguje jen do té doby, dokud ve firmě fungují "otcové zakladatelé." Jakmile se kormidla chopí všehoschopný managor, začnou se dít věci - nabírají se podobní managoři z jiných, podobně postižených, firem a nové personální akvizice "rostou" na žebříčku orgchartu. Výsledek je možné vidět právě nyní u Intelu. Vyhazov jednoho hlavouna nezmění nic, pokud na jeho místo přijde podobný, který si bude myslet, že řídit své lidi znamená pořádat telekonference a koučovat je, zatím co technicky zaměřeným věcem není třeba rozumět (na to jsou totiž podřízení). Tenhle přístup má ovšem tendenci se rozlézat , takže i podřízení budou nakonec technicky zaostalí, až se tenhle nezdravý přístup k byznysu prokopíruje až dolů (opět: vidíme dnes u Intelu.) Výsledkem je elementární neschopnost inovovat a to nejhorší, co může Intel dnes udělat, je jít k TSMC. V takovém případě je pak už téměř jisté, že Intel přestane být důležitým hráčem na poli polovodičových výrobních technologií. Jakmile se firma (byť jen zdánlivě dočasně) zbaví svého know-how (a to může být i bráno jako "čas na práci" pro přípravu nové technologie), už málokdy je opravdu schopna se do inovačního koloběhu vrátit.
jistý D-Fens má na tohle poměrně krátké a úderné označení: zazmrdování firmy. (omlouvám se za peprný výraz, ale je fakt trefný)
Uplne jste mi to vzal z pusy, dobre popsano. A mam s timto siricim se "managor" trendem zel take zkusenosti. Dalo by se to popsat i treba pomoci "ryba smrdi od hlavy", nebo "jaky pan, takovy kram". A jak jste popsal, ma to silny vliv na technicke znalosti lidi a tedy i vysledneho produktu.
Otazkou ted uz jen je, jak moc je uz intel "zazmrdovany" a jak moc ho pomuze jejich kapital zase "odzmrdovat".
Co jsem delal na projektech, ktere meli problemy, tak vetsinou za tim stali spatna manazerska rozhodnuti. Typicke jsou treba kraceni budgetu, nerealisticke terminy, vazani bonusu na nejaky konkretni mylnik bez toho, jestli je to realne nebo ne, pripadne mocneske konflikty mezi ruznymi stranami. Cim vetsi firma, tim byv tech trenic vic. Malokdy je to jen tak, ze se technicky seknes natolik, ze jsi s odhady uplne mimo. Vetsinou jsi "prinucen" odhady korigovat nebo upravovat scope, prave podle tech manazerskych rozhodnuti. Bych se nedivil, kdyby v konglomeratu jako Intel tyhle hratky jeli na plne koule.
Naopak, je to naprostý nesmysl. Tím spíš, když ve funkcích pod Renduchintalou jsou technicky znalí a schopní lidé. O pozadí nevíme nic kromě věty, že v důsledku dalších změn odchází, ani to není dáváno do souvislosti s novým procesem.
Druhá stránka je, že příliš technicky zaměření lidé nevidí pro samou techniku ekonomické, materiální a lidské vazby, takže dovedou firmu pohřbít ještě rychleji.
@blue.sun: Placas blbosti. Firmy jako IBM, Intel, AMD, HP etc.. byli postaveny na zadech prave tech technickych lidech. To oni zakladali firmy a byli zodpovedni za ich rust. Bylo samozrejmosti, ze CEO v tech letech mnel na konte nekolik patentu a technickych vychtavek. Do ted si vzpominam na fiasko IBM, kdy banda koderov navrhla nove business systemy a prave ta banda ekonomov ktere obhajujes to zamitla dotovat. Tak opustili firmu a par let po te se na trhu objevil SAP. A ted se koukni kam se ten SAP na zadech neekonomu vysplhal...vysplhal jse do pozice kde samotne IBM a sposta dalsich firem mu dela outsourcing.
Osobne jsi myslim, ze i ted je spousta firem ktera ma to vysoke vedeni silne technicky zalozene. Problem ale techto firme je tech spousta zbytecnych urovni managementu. Tam jse myslenky, vize straceji. Vrchni management neco rekl a dokym to proslo tema 15+ urovnema managemenu tak si dostal neco co s puvodni vizi/myslenkou nemalo nic spolecneho. Proste korporatna byrokrace. A jelikoz Intel je podobny korporat jako IBM/HP/Dell/AMD, tak to bude fungovat podobne. Vela zbytecnych lidi.
No víte ono to nikde není stejné. Mám zkušenosti s korporáty ale i s jinými subjekty. Pro mne nehorší zkušenost je státní zpráva, poté malé střední firmy a nelepší zkušenosti mám právě s korporálem.
Proto tvrdím, že dobře může fungovat i korporát a to jedem kterému vděčím za hodně životních zkušeností a který mi dokázal, že manažeři mohou být i lidi kterých si mohu vážit.
Proč by měla být nefunkční? Ona je prostě jen mastodontní a funguje na úplně jiných principech, než bys čekal v běžném konkurenčním prostředí.
Intel taky není nefunkční, uvádí si své produkty, na které má díky svému supply chainu i dobrý odbyt. Jen jsou to produkty, které si nikdo normální (myšleno z normálního světa) nekoupí. Počítač s intelem prostě nafasuješ v práci, nikdo se tě neptá jestli chceš to či ono.
@blue.sun
Evidentně nic o korporacích nevíš nebo nevidíš "pod pokličku".
To co píše tynyt je bohužel pravda, taky jsem prošel pár korporací a v jedné jsem teď na celkem vysokém manažerském postu, takže vidím pod tu pokličku. Intel, TSMC, Samsung ,GLO.FO., Hynix a podobní jsou navíc naši zákazníci, kteří k nám jezdí a mám šanci s nima mluvit.
A z toho co píšeš vlastně vůbec nevíš o čem mluvíš, ale protože jde o Intel, tak máš růžové brýle.
Firma založená čistě na technicky myslících lidech funguje jen do určité doby a velikosti. Jenže jak přeroste hranici, kdy ještě jde mluvit jen o technice, musí být řízena manažersky, jinak se sesype.
Co se týká zbytečných úrovní managementu, na tom se shodneme. Ostatně, dojíždí na ně automobilní průmysl, kde se chystá právě v managementu masové propouštění.
Nezlob se, ale tvuj komentar implikuje, ze lidi, kteri prisli z technicke oblasti, neumeji nic ridit. Vzdycky jsou lidi a lidi a kazdy ma pro urcite veci vlohy nebo je nema. Za svoji pracovni karieru, jsem poznal mraky manazeru a obchodaku. Muzu s klidem rict, ze ti co vysli primarne z technickych pozic a meli technicke zkusenosti z dane oblasti, byli ti nejlepsi. Papirovy titul absolvovani vysoke skoly a manazerske kurzy, jeste z nikoho skutecneho manazera neudelali a pokud tak nejk 'netusis' co ve skutecnosti managorujes, tak nemuzes ani rozumet tomu, jake je potreba delat rozhodnuti, protoze ani nedokazes videt konsekvence, ktere to ma.
Mozna jsem to spatne napsal, ale mam pocit, ze si ted nerozumime. Je rozdil v obecne receno “technik”, tedy nekdo, kdo vi kam sahnout, co opravit, co vytvorit, aby vyresil dany problem z pohledu funkce. Specialne korporaty uz na postech reditel+ vetsinou tyto lidi nemaji, i prestoze tito dost casto vzesli z technickych pozic. Duvode je ten, ze vyvoj a prace manazera obnasi malinko jinou praci, nez tu cite technickou, a zde pak logicky tito manazeri museji pomalu zaostavat. Co ale by ale meli znat, krome managementu samotneho, je videt problem na vyssi urovni, tedy napr. co se stane, kdyz feature ABC bude dorucena v cas XYZ, nebo treba vubec. Na vyssi urovni uz pak musi byt i strateg, ktery dokaze videt i souvislosti se zakazniky. Pokud bych sel dal, tak pak vizionar, ktery ma predstavu na mnoho let dopredu a dokaze predpokladat smer trhu. Tohle je ale velmi zjednodusene, ve skutecnosti je tato problematika mnohem slozitejsi a lisi se i v postupech, rikejme tomu treba kultura spolecnosti.
Ad Lisa, opet zjednodusene - jeji rozhodnuti jsou na urovni, ktere produkty jsou prioritni, vyrabene kde a za jakych podminek v zavislosti na tom, kde chce byt na trhu napr. za 10 let se spolecnosti s mnoha dalsimi faktory od spoluprace se strategickymi partnery po uspokojeni akcionaru. Co ale asi nebude resit je, proc jsou napr. lepsi ciplety na produktu ABC. Na to ma odborniky v dane problematice, kteri nezvazuji jen faktory, o kterych si tu povidame na cnews.