Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Intel zrušil nejrychlejší Ice Lake Core i7-1068G7. 4,1GHz čipy exkluzivně jen Applu?. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 15. 5. 2020 9:34

    tynyt

    Neviděl, protože je kde? buď ve scrapu, nebo prodaný jako jiné SKU. A tím se zase vracíme k zmetkovitosti výroby.
    I u AMD se samozřejmě z pohledu nejvyšších modelů s plným CCX dá za zmetek považovat vše, co nemá alespoň 8 jader. Nicméně, a to prosím podtrhuji, oni to udělali chytře jako u GPU a velkou část zmetků prodají jako nižší modely, což Intel jaksi udělat nemůže - ten může prodat jen ty čipy, které celkově fungují, ale nedosahují požadovaných frekvencí. A to je to, o čem tu celou dobu píšu. Zmetek (v pravém smyslu slova) je tedy z pohledu AMD i Intelu něco, co se nedá prodat, ale zásadní rozdíl je v tom, kolik to statisticky bude. U AMD jen ty CCX, které nemají funkční alespoň 2 jádra v CCX a společný zbytek (ty se použijí na 3100X a BTW jeho uvedení až skoro rok po uvedení Zen2 ukazuje, že nastřádat takto poškozená jádra pro prodej bylo časově náročné, tj. že efektivita výroby je poměrně dobrá). U Intelu naopak jen plně funkční jádra, která mohou mít jen jedinou vadu: že nedosáhnou na frekvence ve specifikacích nebo mají vadu v grafickém jádře a budou se prodávat jako T- respektive F- modely.

    Na téma frekvencí 7nm vs 10nm: tím jsem chtěl opět demonstrovat, kdo má pravděpodobně větší důvěru ve statistické rozložení kvality výroby. AMD si věří víc, má proces odladěný už několika produkty a samozřejmě 7nm je v tomto ohledu superiorní. V opačném gardu (tedy 7nm vs 14+++nm) je to zase o tom, že ten řekněme 1GHz navíc pro 14nm je vykoupen brutálním nárůstem spotřeby a v kombinaci s horším IPC Intelu přichází tato výhoda vniveč.