Moc bych se neradoval. Asi to bude o trochu rychlejší, ale těch 15 W ta čtyři jádra prostě moc vysoko nepustí, zatímco dvoujádrový předchůdce šlapal až na 4 GHz, tak zatím nejúspornější čtyřjádro šlapalo na 3,8 GHz, ale mělo o 20 W větší TDP. A to ještě ta dosavadní neUčková čtyřjádra bývají osazována do notebooků s další grafickou kartou, takže těch 35 až 45 W má procesor jen pro sebe,kdežto u Učkových procesorů se spolehá prakticky výhradně na tu integrovanou, takže těch 15 W je včetně grafiky.
Chápu, že se chtějí předvést, že to dokáží, ale já bych raději počkal na nějakého 10nm nástupce, který už by při tomto TDP mohl mít i slušné frekvence.
Mas tam jednu botu. To ze se CPU paruje s dedikovanou grafikou v notebooku, neznamena, ze v beznem provozu nehrani her, ma cele TDP pro sebe. Pres Optimus (u NV grafik) jede v normalnim 2D porad integrac. Takze porad sdilis TDP.
Jinak nerozumim v cem by mel byt udajny problem. Pokud ma na tom Intel zmaknuto dobre Turbo, tak opravdu nevidim problem, aby to nemelo obstojny 3.2-3.5Ghz ST (osobne si myslim, ze bude i vyssi) a pak to pujde s frekvencema dolu nekde k 2.0-2.5 pro MT na vsech 4 jadrech (samozrejme ne v Prime95).
Jenže Intel dával do oněch mobilních 45W čtyřjader odpad, který prostě jinde udat nešlo. I v desktopu prodával T řadu (35W) výše taktovanou. (a levnější:) )
Když je dobře zvládnutý power management on opravdu není moc důvod, aby se jednovláknové/dvouvláknové turbo rapidně lišilo mezi dvou a čtyřjádrovými procesory na stejném TDP.
Už jsou první testy a výkonem to spadá mezi 6300HQ a 7300HQ (v masivně paralelních aplikacích jako je cinebench). Takže velice solidní výkon na 15W:
https://www.notebookcheck.net/Intel-Core-i7-8550U-specs-and-early-benchmarks.242138.0.html
Ta stolní i7 s 35 W má 2,8/3,8 GHz, notebooková 45W i7 má pak až 3,1/4 GHz, tak kde vidíte, že řada T je výše taktována, to nevím.
Jinak ano, ta nová čtyřjádra mohou mít turbo na úrovni dvoujádra (tomu fyzika nebrání). Brání jen tomu, aby čtyři jádra jela alespoň na podobné frekvenci, jako dvě jádra. A když 4 jádra pojedou třeba na 2 GHz, zatímco u toho dvoujádra to zvládne na 3,6 GHz, výkon bude jaký? Přesně takový jako říkám. Tedy o trochu vyšší, ale žádný důvod k radosti.
Bavíme se o teoretickém výkonu v nějakém benchmarku nebo o praktickém výkonu? Že se při přehrávání filmu nevyužívá ta další grafická karta, je sice hezké, ale úplně k ničemu, protože se ani nevyužívá maximální výkon CPU. No a tam, kde se reálně maximální výkon CPU používá (a rozhodně to nemusí být jen hry), tak se dost často využívá i ta grafika.
Vypadá to dle očekávání, výkon v Cinebech 488 proti 405, kterého dosahuje zatím nejrychlejší dvoujádro 7660U. Tedy v multithreadu zdvojnásobením počtu jader získáme 20 % navíc a singlethreadu asi 8 % naopak ztratíme díky maximálnímu turbu.
Pokud i v této generaci uvedou dvoujádro, jsem vážně zvědavý na to, jaké bude srovnání s ním. Ale oni ho pravděpodobně neuvedou, alespoň ne tak vysoce taktované.
Podle mne je to porad vareni z vody. Nevime, jak se to turbo pri zatizeni vsech 4jader bude chovat. Samozrejme je potreba pocitat i s ruznymy typy zateze.
Tudiz tvrzeni, ze to bude takove a takove je momentalne vycucane z prstu.
Jinak rozlozeni MT zateze do 8 vlaken i prinizsi frekvenci bude podle mne s prehledem davat lepsi vysledky nez 4 vlakna trochu na steroidech.
@R.Holecek Nezlobte se, ale smysl Vaseho prispevku postrada docela logiku v nekolik aspektech.
- Pokud nemate dedikovanou kartu, tak u dnesnich Ucek vam ta grafiku bude stejne ujidat z toho TDP jako u tech novych 4C Ucek.
- Pokud potrebuji graficky vykon, tezko se muzu spolehat na jakekoliv reseni od Intelu a musim jit do dedikovane grafiky tak jako tak
- pokud mam zatizene CPU (jedno jestli s nebo bez dedikovane grafiky), o frekvence se mi stara Turbo, ktere neustale prepina a optimalizuje frekvenci v zavisloti na teplote/TDP atd. a samozrejme preferuje ST boost, pokud to typ zateze dovoli.
- bavime se tady o nejnizsi tride 15-17W..takze ani u dnesnich U serie, nemuzete cekat zazraky. Schvalne si na nem spustte Prime95 a uviite, jak Vam ta Turbo frekvence pujde do kolen..
Vase posledni poznamka o tom, ze kde potrebujete max. CPU vykon, se casto pouziva i grafika...nechcete to trosku rozvest? Jaky je rozdil mezi soucasnym a budoucim 4C Uckem, kdyz tak grafika to ujida uplne stejne. Pominu detail, ze Vase tvrzeni, ze jakmile potrebujete CPU vykon potrebujete "casto" i graficky, je mirne receno prehnane.
A zaverem.. tady jsou prozatimni nastrely Turbo pro 2 novy CPU U kousky
Intel Core i5-8350U 1MB + 6MB 15 1700 ‑ 3600 4/8
Intel Core i5-8250U 1MB + 6MB 15 1600 ‑ 3400 4/8
a pro srovnani soucasna generace
Intel Core i7-7500U 512KB + 4MB 15 2700 ‑ 3500 2/4
a zeptam se znovu...kde teda vydite ten problem? :)
20 % je docela hezké, ne? Nevím, jak by se to teď s 14nm dalo snáz dosáhnout zvednutím taktu dvoujader. Možná na 10nm, ale až tak za dva roky, protože teď je zdá se proces ještě nezralý. Ale až zralý bude, tak zase už to čtyřjádro bude rychlejší - co já vím, aspoň o 40 %?
Každopádně tahle změna jednou přijít musela* a IMHO už tu mohla být o dost dřív (ULV dvoujádra s podobným TDP tu jsou jak dlouho - od roku 2007,2008?). Takže nemá smysl se tomu nějak bránit. A aspoň se notebookům nebudou moct smát telefonisti s nějakým 8c big.little Cortexem-A53.
* Víc jader na menším taktu prakticky vždycky dokáže vytřískat víc celkového výkonu, viz serverová CPU - top modely mají hodně jader a menší takt. Je to relevantní, protože server CPU jsou stejně jako ty pro notebooky o poměru výkon/watt.
re holeček: mícháte jabka s hruškama(7660u a 7600u). 7660U dosáhla takového výkonu díky obrovské externí cache a hlavně - jen krátkodobým boostem. po třech kolech cinebench klesl výkon na 330 bodů zatímco u 7600u klesla zanedbatelně.
Naopak podobně taktovaná 7600u má jen 340 bodů (a tedy nárůst z 6600u je jen kosmetických pár procent). Tolik k celé této diskuzi o "jen 20%". Ve skutečnosti je to více než 40% nárůst při stejném TDP. Samozřejmě i k tomuto čipu můžou přidat L4 cache, ale ta je větší, než všechna čtyři jádra dohromady.
Když se na to díváte z hlediska zákazníka, tak 20 % je slušné. To zhoršení jednovláknového výkonu je ale trochu smutné. Když se to ale díváte skrze efektivitu výroby, tak je celkem škoda vyrábět 2x tak velký* čip jen proto, aby získali 20 % výkonu navíc.
* Ano, vím, že grafická část čipu může zůstat stejně velká.
Jinak rozdíl mezi minulými generaceme 15W dvoujader (6600U x 7600U) je u Cinebech 323 proti 417, což je 29 %. Proti tomu už těch 20 % nevypadá tak úžasně. A navíc to potvrzuje, že Intel se ani v minulosti neflákal, jen vylepšoval tam, kde to většina zdejších diskutujících nesledovala.
ptipi:
Nepletu nic dohromady. Tady máte výsledek 7600U:
http://www.cpu-monkey.com/en/cpu-intel_core_i7_7600u-680
a tady 6600U, tedy srovnatelného procesoru předchozí generace:
http://www.cpu-monkey.com/en/cpu-intel_core_i7_6600u-587
Dříve jsem zmiňoval 7660U:
http://www.cpu-monkey.com/en/cpu-intel_core_i7_7660u-681
Ale jelikož tam nemají benchmarky 6660U, srovnával jsem srovnatelné typy. Ale podle 6650U, která tam má 300, by to nedopadlo jinak.
Ptipi prispevek je o necem jinem ale. Snazi se Vam vysvetlit, ze vysledek 7660U v cinebench15 (405), je zavadejici, protoze to turbo je nudrzitelne dlouho (potazmo jen kratce). Tudiz po par minutach Vam zuchne dolu a dostanete se zpatky ke hranici 350bodu. Je to "kratkodobe" turbo v zavislosti na Teplote/TDP/chlazeni...
Tomu odkzu na 7600U moc neverim. Tady mate odkaz na renomovany notebookcheck, coz je etalon co se tyce notebookovych testu, a tam jim to vyslo nejlip nekde okolo 370 bodu s prumerem 342bodu a maji to namerene z 11 ruznych modelu. Na tech vysledcich i krasne vidite, jak jedno CPU muze mit ruzny vykon v ruznych konfiguracich..
https://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmark-List.2436.0.html
https://www.notebookcheck.net/Intel-Core-i7-7600U-Laptop-Processor.189832.0.html
Tudiz myslim, ze na zaklade notebookcheck lze rict, ze realne hodnoty cinebench15 se pohybuji nekde mezi 300-370body ;) a to jeste nektere by stejne by byly nizsi, po par prujezdech..
Podle ofiko Intel prezentace se ma zvysit celkovy (rozumej MT) vykon o 25-40%
https://www.computerbase.de/2017-08/intel-core-8000-kaby-lake-refresh-coffee-lake/#bilder
a zaroven ST pro 1-2 jadra ma zustat minimalne na urovni predchozi generace.
Opakuji jeste jednou.. Notebookcheck je opravdu etalon, co se tyka notebookovych testu. Na tom se myslim shodne kazdy, kdo tohle trochu sleduje. U kazdeho CPU v te statistice je po nakliknuti kratke shrnuti s vysledky vsech testu. Pokud pod kazdym jednotlivym testem rozkliknete odkaz "X benchmarks and specifications" vypadnou Vam primo testovane modely ze kterych ty vysledky pochazeji. Pokud je tam jeden model tak je samozrejme hodnota na hrane. Ale treba pro predstavu u 7500U to maji namerene z 43 ruznych modelu! Takze tahle prumerna hodnota MUSI mit jinou vahu, nez nejake namereno cislo nekde na strankach, kde nemate tuseni, odkud se tam vzalo.
A jinak ano, u tech novych 4C muze taky dochazet k padani frekvenci. Proto pisu od zacatku, ze zatim je to vareni z vody. Nicmene porad se bavime o U rade a s pribyvajicimi novymi vysledky bude vic jasno. Kazdopadne porad je rec o U rade a nejspise vyhodu 4C oproti 2C budou nejspis prevazovat, jinak by museli byt u Intelu padli na hlavu, coz nejsou (teda krome vynucene "stagnace", ktera ale pro ne byla vyhodna)
re Holeček: Vycházím z hodnot na notebookchecku (podobně jako tombomino a zdroj, který jsem linkoval), který shrnuje výsledky z mnoha zdrojů a nejen své vlastní.
Zkus to brát trochu hlavou - 7600U a 6600U jsou ty samé procesory jen s pár MHz jinou frekvencá. Takže opravdu žádný 30% nárůst mezi 6600U a 7600U nemůže být, pokud je postavíš do stejných podmínek. Jen jsi smíchal dohromady hodnoty z testu notebooku, který dokáže první kolo udržet frekvenci nahoře a notebooku, který to nedokáže.
Naopak u 8xxx řady je rozumný předpoklad, že těch >450 bodů udrží dlouhodobě, protože 480 bodů odpovídá o třetinu nižší frekvenci proti dvoujádru. Pro představu:
410 bodů odpovídá v generaci kabylake dvoujádru s HT skutečně běžícím na 3,8GHz
340 bodů odpovídá 3,2 GHz stejného dvoujádra
480 bodů odpovídá 2,2GHz čtyřjádru generace kaby lake (=blíží se základnímu taktu 8650U).
Nárůst frekvence ze 2 na 3 GHz znamená reálně zdvojnásobení spotřeby (na jádro) a proto si myslím, že tyto hodnoty mnohem lépe reflektují reálný výsledek.