Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Internet přes VDSL: rychlosti, modemy, technologie. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 7. 1. 2019 10:45

    tdlmarek

    Vidím tady docela přehnané bazírování na gigových portech a rychlé Wi-Fi. Náročnější uživatel, který podobné věci řeší, totiž už nejspíš zvolí i zapojení s odděleným xDSL modemem v bridge režimu, zatímco routing, switching a bezdrát bude realizovat pomocí jiných zařízeních. Ostatně i článek podobný směr lehce naznačuje, ale pak od něj zase uhne.

    Modem jako bridge se dá umístit co nejblíže domovní přípojce (napájení jde řešit přes PoE), a tím zkrátit délku telefonních rozvodů. Navíc tvoří další bariéru mezi telefonními dráty a vlastní sítí, což se hodí třeba i kvůli bouřkám. Elektrická špička na lince, která způsobí odpálení DSL čipu, je totiž relativně běžná věc - a výměna levného routeru je pak méně bolestivá, než když člověk tímto způsobem přijde o nabušený model za velké peníze.

    V tomto kontextu mi pak jako velice zajímavý modem přijde Netgear DM200 (https://www.netgear.com/home/products/networking/dsl-modems-routers/DM200.aspx), který ty nesmysly okolo ani nenabízí. V praxi jsem u něj naměřil znatelně vyšší rychlost uploadu ve srovnání se ZyXELy a Comtrendy, sráží ho však dost tragické WebGUI a po cca roce provozu začal chybovat a způsobovat ztrátovost.

    Nejde však jen o geeky a nadšence s náročnějšími požadavky. Praxe mě naučila, že ty základní xDSL routery často trpí na nestabilitu a výpadky, pokud mají zajišťovat i routování, DHCP a Wi-Fi. Tyhle postřehy mi potvrdil i servisní technik InfoTelu (zajišťují servis pro Cetin).

    Takže ve výsledku lze prověřené kombo MikroTik router + xDSL modem jako bridge doporučit i úplně běžným domácím uživatelům - alespoň z pohledu toho, kdo to pak příbuzným chodí spravovat.