Vývojářské studio IObit z našich stránek určitě znáte – v minulosti jsme si představili jeho programy Uninstaller, Smart Defrag, Driver Booster a patrně nejznámější Advanced SystemCare. Bojovník proti škodlivým aplikacím Malware Fighter se v první řadě chlubí unikátní detekcí založenou na dvou jádrech, která jsou schopná detekovat spyware, adware, trojské koně, keyloggery, botnety, červy a únosy nastavení rychlým a efektivním způsobem.
Instalace a její nástrahy
Na oficiálních stránkách aplikace, odkud lze stáhnout instalační balíček, se dozvíte, že Malware Fighter 2 nabízí:
- detekci a odstranění infekce a skrytých hrozeb,
- ochranu před hrozbami v reálném čase,
- kompatibilitu se všemi antivirovými produkty,
- rychlost, jednoduchost a nulovou cenu.
Instalace probíhá z větší části v češtině a v jejím průběhu je vhodné dávat pozor na třetí krok, ve kterém průvodce nabízí panel nástrojů Spigot. Zde doporučujeme zdvořile nesouhlasit s nabídkou.
Podobná ostražitost se vyplatí také v posledním kroku, kde je nabízena instalace dalšího doplňku. I v tomto případě raději zatržítko Install Accelerate Tab deaktivujte.
Zrušte označení zvýrazněné volby
Aktualizace a kontrola
Uživatelské rozhraní aplikace se skládá z kvarteta velkých tlačítek. Hned po spuštění se dozvíte, jak na tom váš počítač vlastně je – tedy v první řadě kdy byl naposledy kontrolován a zda máte aktuální databázi. Doporučujeme přepnout program do češtiny (pokud se tak nestane automaticky) – tuto volbu najdete v nastavení v sekci User interface, kde v rozbalovací nabídce Language zvolíte češtinu, či jiný vám blízký jazyk. Slovenština bohužel chybí.
Aby mělo skenování systému smysl a našlo i nejnovější hrozby, doporučujeme na prvním místě provést aktualizaci tlačítkem Aktualizace. Ve verzi zdarma Malware Fighter kontroluje dostupnou verzi databáze při spuštění, nicméně v placené variantě Pro lze v nastavení určit, aby tak činil automaticky nebo ve zvoleném čase.
Následně je možné přistoupit ke kontrole systému, která je k dispozici pod tlačítkem Sken. Na výběr jsou tři varianty testů:
- Rychlý sken – Rychlý, ale jen zběžný test nejdůležitějších oblastí, složek a souborů.
- Úplný sken – Kompletní test, který prověří veškerá data na všech discích.
- Vlastní sken – Uživatelsky definovaný test, kde sami rozhodnete, které disky budou prohledávány.
IObit Malware Fighter se také objeví v kontextové nabídce pod pravým tlačítkem myši v Průzkumníkovi jako nová položka Skenovat pomocí IObit Malware Fighter. Můžete tak snadno otestovat zvolený disk, složku či soubor na pouhá dvě klepnutí, aniž byste museli spouštět celý program.
O průběhu testu budete podrobně informováni – uvidíte, který soubor je aktuálně kontrolován, kolik jich již bylo prověřeno a v kolika byl nalezen škodlivý kód. Zatržítky v dolní části lze případné infiltrace automaticky opravit, eventuálně můžete nechat po dokončení vypnout PC. Test je samozřejmě možné v průběhu pozastavit nebo zcela zastavit.
Bez ochrany ani ránu
Ochranu proti škodlivým aplikacím řeší mnoho uživatelů až v okamžiku, kdy se jejich počítač začne chovat jinak, než jsou zvyklí. To ale bývá v mnoha případech příliš pozdě. Základem je dobrá prevence v podobě ochrany v reálném čase, která permanentně dohlíží na to, aby se do systému nedostala nějaká breberka. IObit Malware Fighter 2 obsahuje několik hlídačů, kteří chrání jednotlivé potenciální vstupy pro malware.
- Hlídač spouštění – Chrání před podezřelým malwarem při startu Windows.
- Hlídač prohlížeče – Chrání nastavení webového prohlížeče před škodlivými modifikacemi.
- Hlídač připojení – Blokuje webové stránky, které by mohly být potenciálně nebezpečné.
- Hlídač souborů – Hledá hrozby při spouštění neznámých souborů.
- Hlídač cookie – Zabraňuje narušení soukromí skrze cookies.
Tři volby jsou k dispozici pouze ve verzi Pro – Hlídač USB disků (chrání před viry, šířícími se přes USB média), Hlídač procesů (detekuje škodlivé procesy v operační paměti) a Hlídač akcí (rozpoznává ohrožení na základě podezřelého chování programů).
Pod posledním tlačítkem Centrum akcí můžete stáhnout nebo otevřít další aplikace z dílny IObit, jako jsou Advanced SystemCare, Smart Defrag a další. V této sekci také zjistíte, pokud je některý z uvedených programů v neaktuální verzi. Nelíbilo se nám ale, že aplikace hlásí absenci některé z aplikací jako problém.
Další možnosti
Zcela jsme zatím vynechali čtyři nenápadná tlačítka, situovaná po pravé straně hlavního okna. Podívejme se na ně nyní:
- Cloud – Zobrazí statistiky Cloud Community a na požádání nahraje podezřelé soubory do IObit Cloudu pro analýzu.
- Karanténa – Možnost zkontrolovat nebo obnovit soubory z karantény.
- Nastavení – Vstup do nastavení aplikace.
- O programu – Odkazy na webové stránky, technickou podporu a návod k použití.
Celkově vzato musíme na tomto produktu ocenit především jeho uživatelskou přívětivost, která je u aplikací značky IObit zavedenou tradicí. Po přepnutí do češtiny se i úplný laik rychle zorientuje v nabídce dostupných funkcí, zvládne provést aktualizaci databáze a test počítače. Z hlediska rychlosti skenování patří Malware Fighter 2 spíše k průměru. Pokud hodláte chránit počítač před infiltrací nežádoucího kódu, určitě doporučujeme o této aplikaci uvažovat jako o potenciálním kandidátovi.