Rozhovor s Ivanem Kuckirem (Photopea): Bylo lepší začít od píky než se vrtat v cizí práci

6. 11. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Jeden člověk dokáže ve volném čase při vysokoškolském studiu vyvinout rastrový editor, jenž konkuruje nástrojům velkých softwarových týmů, které si za svou práci nechají i pořádně zaplatit.

Ivan Kuckir v rozhovoru pro Cnews prozradil, v čem je Photopea silná, jak vznikala a proč funguje jako webová verze, nikoliv nativní aplikace.

Cnews.cz: Jak byste Photopea stručně popsal těm, kteří o něm slyší poprvé?

Photopea je pokročilý grafický editor. Hlavní myšlenkou je odstranit hranice mezi grafickými formáty a nabídnout pokročilé funkce dostupné pro každého.

Photopea vyvíjíte od roku 2013, stále je to čistě vaše práce? Předpokládám, že překlady vám udělali fanoušci. Ale veškeré funkce jste musel napsat od píky, nebo jste již využil nějaké cizí knihovny nebo open source kód?

Řadu let to byl pouze můj koníček a netušil jsem, co se z toho může vyvinout. Většinu věcí jsem si vyrobil sám, jelikož jsem nenašel vhodné knihovny. Dnes používám cizí knihovny pro práci s JPG, WEBP, GIF a ZIP formátem. Překlady může vyrobit kdokoli na adrese photopea.com/translate.

Co bylo prvotním impulsem, že jste začal vyvíjet nový editor? Osobně je mi trochu líto, když vidím, jak se zasekl vývoj Gimpu, nebo stagnující Paint.net, který je také sólo práce. Tolik šikovných vývojářů a každý si hraje na vlastním písečku…

Původně jsem chtěl vyrobit knihovnu na práci s PSD soubory, vůbec jsem neplánoval vyrobit nový editor. Pak mi došlo, že podpora PSD (a časem i dalších formátů) by mohla být hlavní předností budoucího editoru. Myslím, že autor softwaru si často chce jen hrát a experimentovat, a v tomto smyslu je lepší dělat to od začátku a mít volnou ruku než se hrabat v cizí práci. A vůbec nevadí, že objevujete kolo popadesáté.

Proč jste jako platformu zvolil zrovna web? Chápu univerzálnost, dá se to používat všude, ale není všechen ten JavaScript na pozadí brzdou?

Už dlouho jsem velkým fanouškem webu a líbí se mi snadná distribuce programů (nezávislost na OS a „storech“, bez potřeby stahování a instalace). Co se týče efektivity psaní kódu, je to velmi subjektivní. Mně osobně se s JS pracuje celkem pohodlně. Co se týče efektivity běhu JS, ta je v dnešních prohlížečích velmi dobrá. Nemyslím si, že by případná nativní verze Photopea byla výrazně výkonnější.

Sleduji Photopea už několik let a překvapuje mě, že skoro každý měsíc přihodíte nějakou velkou novinku. Takový konkurenční Pixlr (rovněž sólo práce, ale dnes už jej vlastní Autodesk) je – řekl bych – daleko za Photopea. Na práci jednoho člověka až neuvěřitelná práce. Kolik času vývoji věnujete?

Děkuji. Pixlr dlouho byl a stále je jedním z nejlepších editorů zdarma. Jeho vývoj se zpomalil nejspíš proto, že používá Flash, do kterého se dnes již nevyplatí investovat. Po skončení VŠ se věnuji pouze Photopea a odhaduji, že to bude přibližně osm hodin denně. Během VŠ to bylo v průměru dvě hodiny denně.

Je nějaká funkce, na kterou jste obzvlášť pyšný?

Napadají mě dvě funkce. První je Bodový retušovací štětec. Ten je dostupný ve Photoshopu a dalších programech, avšak myslím, že právě Photopea dává nejlepší výsledky – blog.photopea.com/photopea-2-4.html. Druhou funkcí je práce s texty v PSD souborech a jejich zpětné uložení do PSD souboru. Tato část PSD není nikde dokumentovaná a dnes to umí pouze Photoshop a Photopea. Z toho plyne i schopnost převést Sketch a SVG soubory na PSD, což dnes umí pouze Photopea.

I budoucnost bude pořád webová? Neomezuje vás ta platforma něčím? Neuvažoval jste o klasických desktopových nebo mobilních aplikacích, na kterých by možná šlo i lépe vydělávat?

Web dnes má spoustu omezení. Např. webová aplikace nemůže mít přímý přístup k úložišti (harddisku) uživatele, nelze využívat některé klávesové zkratky, nelze ji spustit ikonkou z „domácí obrazovky“ a bez ovládacích prvků prohlížeče. Věřím však, že se to v budoucnu vyřeší. Když dnes někdo objeví problém v PP, díky webové verzi může být do pár minut opraven. Aktualizace nativní verze by byla nejspíše zdlouhavá jak pro mě, tak pro uživatele.

Na Facebooku jste ukázal statistiky, podle nichž je třetina uživatelů z USA nebo Indie, Česko bylo až 19. Jak se lidé k Photopea dostali? Přes Google, nebo šuškandou mezi stávajícími uživateli?

Na začátku jsem zmínil Photopea na několika diskuzních fórech (v angličtině). Pak vyšla první recenze Photopea a postupně se začaly objevovat další (několikrát do roka, většinou na blozích). Až po pár letech si mě všimly vyhledávače, ze kterých dnes mám přibližně půlku návštěvníků.

Photopea 2.6 Photopea 2.6, kolorování černobílé fotky během pěti minut

Na koho přesně s Photopea cílíte? Má to být spíš editor fotek, pomůcka pro webdesignéry, nástroj pro tvorbu, nebo se jako Photoshop bude snažit pokrýt všechny oblasti?

Na začátku jsem zmínil, že autor softwaru si chce jen hrát a experimentovat. Těmto strategickým otázkám jsem se nikdy příliš nevěnoval. Zaměřuji se spíš na krátkodobé úkoly. Rád bych samozřejmě měl co nejvíc funkcí, ale je otázka, zda se to vše vejde do jednoho produktu.

Předpokládám, že máte nějaký ToDo list. Na čem teď pracujete, jaké funkce se chystají do příštích verzí?

Hnacím motorem jsou uživatelé. Buď přímo napíší, jakou funkci chtějí, nebo popíší problém a spolu vymyslíme řešení. Z toho pak vybírám, co je důležité a co lze nechat na později. Tyto problémy probíráme na webu GitHub: github.com/photopea/photopea/issues. Momentálně připravuji nástroj pro snazší výběry (selekce).

Nechystáte i nějaký vektorový editor? V tom je snad ještě větší krize. Z těch levných nebo free je trochu na úrovni jen Inkscape, který je ale děsně pomalý, a ještě bych se jej nebál označit jako ergonomické peklo.

Vektorový editor by určitě byl výborná věc. Do budoucna se tomu vůbec nebráním. Avšak základní vektorovou práci lze provádět i v Photoshopu (PSD souborech), tedy i v Photopea (např. toto je 100% vektorová práce a můžete ji exportovat do SVG: goo.gl/rGv79r).

Je Photopea na prodej? :-) Kdyby se ozvali z Adobe, Corelu, Autodesku nebo třeba Zoneru, dokázal byste si představit, že půjde pracovat k nim, nebo vývoj zůstane vašim koníčkem?

To bohužel nelze tak snadno zodpovědět, záleželo by na podmínkách a dalších detailech. Práce na Photopea je teď mou hlavní časovou náplní. Jakmile to půjde, rád bych složil nějaký tým, který by mi s prací pomohl.

ICTS24

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí ve vývoji i spoustu spokojených uživatelů.

Čtěte také: Nejlepší „webový Photoshop“ vyvíjí Čech. Photopea je každým měsícem lepší a lepší