Cílem má být překlenout propast mezi platbou hotovostí a platbou kartou, za niž si karetní společnosti účtují i několik procent. Někteří menší obchodníci se tak platbě kartou vyhýbají, neboť to pro ně znamená nemalé náklady. Podle interních výzkumů banky prý 8 z 10 lidí preferuje bezhotovostní platby, u malých obchodníků je ale poměr hotovostních plateb obrácený, až 80 % si nechává platit v hotovosti.
Cvak spojuje platby z účtu na účet (tedy bez zapojení karty) a platby digitalizovanou kartou přes NFC. Ovšem zcela bez účasti Visy nebo Mastercardu. Není ani závislý na bance zákazníka ani obchodníka, kteří nemusí mít účet u Air Bank. V takovém případě je potřeba aktivní Google Pay nebo Apple Pay.
U zmíněných bank, které Cvak podporují napřímo, jde platba přímo z bankovnictví a využívá se rychlosti okamžité platby.
Za využívání služby platí obchodník jeden poplatek 0,8 % z transakce
Obchodník potřebuje mobilní aplikaci Cvak a speciální NFC kartu. Ta slouží místo klasického terminálu. Ve své aplikaci zadá částku, zákazník přiloží telefon nebo hodinky na NFC kartu (terminál), na svém displeji odsouhlasí částku a je hotovo.
Zákazník:
- neplatí stále nic
- nepotřebuje nic navíc (jen mobilní bankovnictví / Google Pay / Apple Pay jako u současných bezhotovostních plateb)
Obchodník:
- potřebuje NFC kartu
- potřebuje mobilní aplikaci
- platí 0,8 % z transakce
Ostrý provoz začne v únoru. I když to banky napřímo neřeknou, Cvak bude konkurovat karetním společnostem Visa a Mastercard. Radost z ní mít nebudou ani provozovatelé služby Qerko.
Stále je možné platit i přímo z banky do banky přes QR kód, což je zcela zadarmo, ale vyžaduje to od obchodníka a hlavně zákazníka jistou znalost. Také účetně je to potom pro obchodníka složitější, což redakci několik z nich potvrdilo.
Zdroj: Air Bank