Jak koupit Bitcoin a jak na něm vydělat: Stručný návod pro úplné začátečníky

18. 1. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce
Kam až může hodnota Bitcoinu vystoupat nikdo pořádně neví, a proto nikdy nemusí být pozdě si nějaké drobné (satoshi) koupit. V poslední době navíc klesá a koupě se zase může vyplatit. Získat Bitcoin lze v zásadě dvěma způsoby: Buď jej vytěžíte, nebo od někoho koupíte.

Kdybyste se rozhodli pro první variantu, tak potřebujete výkonný počítač s ještě výkonnější grafickou kartou, nejlépe ve větším počtu. K tomu silný zdroj a hlavně levnou elektřinu, neboť po nainstalování „těžícího softwaru“ pojede naplno a účet od elektrárny vás možná nemile překvapí.

Jak vytěžit Bitcoin

Pokud nemáte na své straně opravdu silný výkon, je výhodnější se přihlásit do tzv. poolu, kde svou výpočetní sílu spojíte s ostatními a vytěžené Bitcoiny si dělíte. Funguje to na podobném principu, jako někdejší SETI@Home, kde počítače celého světa analyzovaly signály z vesmíru.

Jak koupit Bitcoin

Oproti začátkům, kdy to bylo možná naopak, je dnes koupě Bitcoinu za peníze jednodušší než těžba (pokud už tedy nějaký herní počítač nemáte). Bitcoin si v zásadě můžete koupit od kohokoliv, kdo jej má a dáte mu tolik, kolik si za něj řekne. Třeba od souseda za flašku slivovice, ale spíše jej budou vlastnit vám neznámí lidé, kterým byste museli věřit. Záznam o tom, že jim pošlete peníze přes účet existuje, ale cesta jejich Bitcoinů k vám už sledovat moc nejde. Proto při koupi od fyzické osoby je na prvním místě důvěra.

photo_2018-01-18_01-21-04 Takovýchto „Bitcoinomatů“ je po republice několik

Pokud nikoho takového neznáte, je velmi jednoduché použít tzv. bitcoinomaty, což jsou terminály podobné bankomatům, ale provozují je soukromé společnosti a kurz v nich je proti jiným způsobům méně výhodný. Jednoduše přijdete k takovému bitcoinomatu, na obrazovce vidíte aktuální kurz, zvolíte, za kolik korun chcete nakoupit a zadáte adresu své peněženky. Automaty provozuje více firem a najdete je ve větších městech.

photo_2018-01-18_01-21-0  photo_2018-01-18_01-21-05

Zřejmě nejvýhodnější je jít na nějakou prověřenou burzu. Existuje jich mnoho, některé jsou i české. Registrace zase tak jednoduchá není, musíte prokázat svou totožnost a často posíláte naskenovaný občanský průkaz či se identifikujete tak, že to člověku opatrnějšímu ohledně osobních údajů nemusí být příjemné.

screenshot-2018-01-13-23-08-58 Burza Coinbase.com

Jakmile jste na burze, spárujete si svou bankovní kartu a můžete nakupovat. Bitcoiny budete mít ve své virtuální peněžence na burze, kde s nimi můžete rychle operovat, ale máte možnost si je i stáhnout k sobě. Každá transakce stojí nějaký poplatek, většinou menší procenta přímo z kryptoměny.

Virtuální peněženka

Nezmínil jsem jednu důležitou věc. Potřebujete bitcoinovou peněženku. Bitcoiny jsou unikátní posloupnosti čísel a nelze je mít na více úložištích současně jinak, než jako zálohu peněženky. Peněženka je vlastně aplikace, která vygeneruje unikátní adresu – vstup do vaší peněženky. Tu poté sdělíte odesílateli Bitcoinů – reálnému člověku, burze či bitcoinomatu. Adresa peněženky je číslo, které si nezapamatujete. Pro účely platby jej kopírujete přes schránku Ctrl+C Ctrl+V, případně si necháte vytvořit QR kód.

screenshot-2018-01-18-01-32-52 Virtuální peněženka

Nejjistějším a nejrobustnějším řešením je oficiální aplikace Bitcoin Core, která vám na počítač stáhne úplně celý blockchain. Ten má v současnosti asi 160 GB, takže nejde o řešení pro každého. Peněženku můžete mít i v mobilu, i pro něj je mnoho aplikací. Důležité je peněženku zálohovat. Na to stačí jeden malý soubor, který si někam dobře schováte. Záloha je vlastně přístup do konkrétní peněženky. Kolik je v ní Bitcoinů je naopak informace uložená v blockchainu.

trezor Hardwarová peněženka Trezor

Kromě běžné aplikace jsou dobré zkušenosti s hardwarovými peněženkami. Třeba český výrobek Trezor, ale za něj už musíte zaplatit (asi 2900 Kč).

bitcoin školení listopad 24

Jak na Bitcoinu vydělat

Platba v bitcoinech není okamžitá, ale chvíli trvá. Transakci musí zkontrolovat a potvrdit určité množství uzlů v síti. Za to se platí malý poplatek, a pokud byste rádi rychlejší potvrzení, poplatek bývá větší.

screenshot-2018-01-13-23-09-04 Kolísavý kurz BTC. Teď už je hodnota zase určitě někde jinde

Máte tedy nakoupené Bitcoiny, či spíše nějaké setinky Bitcoinu a co teď s tím. Pokud vás to baví, sledujte burzu, výkyvy kurzu a obchodujte. Můžete Bitcoiny měnit na jiné kryptoměny a zase zpátky, můžete je prodat za běžnou měnu. A prodat je můžete i přímo vašemu sousedovi bez účasti jakékoliv burzy. Pouze v případě, že tím docílíte nějakého zisku, měli byste správně odvést daň.

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.