V článku se budu zabývat čistě stramováním obrazu, zvuk je možné přehrát na mnoha reproduktorech, které AirPlay nativně podporují (JBL, Bowers & Wilkins, BeoPlay, Logitech) nebo které jsou připojeny k počítači s nainstalovaným AirPlay serverem.
Nejjednodušší cestou je Apple TV
Nejjednodušší a nejpohodlnější používání mohou samozřejmě využívat uživatelé jablečného ekosystému. Pokud vám na stole leží Mac a v kapse máte iPhone, pak je Apple TV celkem logickým nákupem. Některé však můžou od nákupu odradit značně omezené možnosti použití u nás. Zatímco v USA si uživatelé dopřávají Netflixu, Pandory, speciálních aplikací pro NHL či NBL, u nás se musíme spokojit s několika filmy v češtině (z nichž většina je animovaných) a možností nákupu anglických filmů. Proto mnohdy slouží Apple TV jen jako klient pro AirPlay, prostřednictvím kterého je na obrazovku televize stremován obsah.
I když následující metody umožňuj přehrávání videa i zvuku, originální řešení od Applu má přeci jen několik výhod, které alternativní metody neumožňují. První z nich je možnost zrcadlení displeje iOS zařízení nebo pracovní plochy na Macu. To je využíváno pro hraní her na televizi. Máte-li iPhone 4S či 5, poslední generaci iPodu Touch nebo iPad s Retinou snadno jej v kombinaci s Apple TV přeměníte na herní konzoli. Stačí zapnout zrcadlení a spustit hru, která tento režim umožňuje. Skvělými příklady jsou Real Racing 2 nebo poslední dva díly Modern Combat (3 a 4). U většiny her jsou v režimu AirPlay na displeji iOS zařízení zobrazeny pouze ovládací prvky (tlačítka pro pohyb, virtuální volant, počet zbývajících nábojů) a hlavní obraz se streamuje pouze na velkou obrazovku. Především v případě virtuálních závodů je takového hraní mnohem pohodlnější než na malém displeji telefonu. U akčních FPS je potřeba delší trénink, především si zvyknout na ovládací prvky, které pod prsty necítíte a ani se na ně nedíváte.
HTPC, XBMC, Boxee
Nejeden pokročilejší uživatel má místo HD přehrávače připojen k televizi malý multimediální počítač. Aby na obrazovku dostal obraz iPadu nebo iPhonu musí připojit HDMI kabel, který jej limituje v pohybu a pohodlnosti ovládání. I proto začaly vznikat projekty, které tento problém vyřešili díky AirPlay. Nejznámějším a pravděpodobně nejfunkčnějším programem je AirServer. Pokud si jej nainstalujete na HTPC s Windows, bude na něj možné streamovat obraz stejně jako by byla k televizi připojena Apple TV. Stejně jako poslední generace ATV umí Full HD rozlišení a jako jediný server pro AirPlay umí i zrcadlení. Navíc si poradí i s hybridním režimem her a oproti ATV je tedy nedostatků jen málo. Zrcadlit můžete kromě displejů iOS zařízení i plochu z OS X. Za AirServer si však budete muset zaplatit. Standardní licence, kterou je možné použít pro instalaci až na pět strojů s Windows nebo OS X vás přijde na 14,99 USD. Studenti si mohou dopřát za 11,99 USD licenci pro tři stroje. Dostupná je i týdenní zkušební verze zdarma.
AirServer umí i landscape režim
Pokud nechcete investovat, existuje i několik bezplatných nástrojů. Z těch známých je to především multimediální prostředí XBMC, které je na HTPC velice časté. Umí přehrávat streamované video z iOS i OS X a stejně tak zvuk. Neumí však zrcadlení a neužijete si hry na velké obrazovce. Existuje několik dalších nástrojů, z nichž pouze hrstka zvládne to, co XBMC - tedy běžné přehrání videa. Pokud to však myslíte s AirPlay bez Apple TV vážně, 15 USD (asi 280 Kč) za AirServer není zas takovou investicí.
Pokud se řadíte mezi zastánce jednoduchých multimediálních krabiček, které neběží na dospělých systémech, i zde najdete modely, jež si s AirPlay poradí. Díky svému původu se tím může pochlubit oblíbený Boxee Box od D-Linku. Jeho prostředí Boxee, které ještě nedávno bylo dostupné jako open-source, vychází z XBMC a s AirPlay si poradí stejně jako jeho předchůdce. Přehrajete tedy video, zvuk, avšak bez zrcadlení.
AirPlay je možné využít i s Boxeee Boxem
Největší zvrhlost na konec – jde to i bez jablka
Ať už obraz či zvuk přijímáte na Apple TV, v prostředí XBMC či aplikaci AirServer, s největší pravděpodobností bude jako zdroj sloužit zařízení s iOS. Méně časté pak bude přehrávání z Maců. Kupodivu se však nemusíte omezovat pouze na jablečná zařízení, AirPlay si můžete zprovoznit i na počítači s Windows. Proč? Třeba jako náhradu za ne zrovna pohodlné používání DLNA. Není třeba nastavovat žádný DLNA server ani jej vyhledávat na připojených přehrávačích.
Nejpovedenější aplikací, která si s tímto poradí je AirParrot. Jedná se o zrcadlení pracovní plochy či okna aplikace z Windows i OS X (což je po příchodu AirPlay s OS X 10.7 Lion na Macy bezpředmětné) s možností Fullscreenu. Alternativně pak můžete použít i rozšíření plochy jako u běžného projektoru. Z Windows tak můžete přehrávat video na Apple TV, popřípadě i pomocí jednoho z předchozích způsobů.
AirParrot je možné použít na Macu i ve Windows
A pro ty nejzvrhlejší existuje i aplikace pro Android s názvem AppleTV AirPlay. Ta umí do Apple TV přehrávat obraz z Androidích telefonů. Protože však není možné tuto funkci zapracovat přímo do systému, budete se muset spokojit s jen několika zdroji vidí a hudby. Mezi nimi najdete třeba Youtube, nebo Flickr pro prohlížení obrázků.