Microsoft v jarní aktualizaci uživatelům desktopu doručil několik vylepšení pro snazší ovládání. Ti nejsou zvyklí hledat skryté prvky, s čímž se společnost postupně vyrovnávala v uplynulých měsících. Např. původně zcela skryté nabídky v aplikacích jsou aspoň částečně vidět, takže vás upozorní na svou přítomnost. Ačkoli jsem s používáním Windows 8.1 osobně neshledal žádný výraznější problém, jedna nepříjemná drobnost přetrvala.
Tip: Co se pro vás změní instalací jarní aktualizace pro Windows 8.1?
Tlačítka pro vypnutí či restart počítače se přesunula do oblasti, kde byste je zrovna nehledali. Musíte otevřít Šém a zajít do oddílu Nastavení. Což pro člověka zvyklého otevřít nabídku Start zní jednak nelogicky, jednak nepohodlně.
Jarní aktualizace tlačítko naštěstí zpřístupnila na viditelném a nepříliš vzdáleném místě. Najdete ho vedle profilového obrázku na Úvodní obrazovce. Tato změna neovlivní počet klepnutí. První otevře nabídku, čili buď Nastavení v Šému, nebo Úvodní obrazovku. Druhé pak otevře seznam příkazů týkajících se napájení. Stejně mám ale pocit, že bude nemálo uživatelů přesun tlačítka kvitovat s povděkem.
Počítač vypneme z přístupného místa
Na tabletu ho standardně nenajdete. Jak se ukázalo, tlačítko lze v případě potřeby z Úvodní obrazovky buď odstranit, nebo na ni naopak přidat. Stačí docela jednoduchý zásah do registru. Kombinací Win+R vyvolejte příkaz pro spouštění programů. Napište regedit a potvrďte klepnutím na OK. Nyní najděte klíč:
-
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\ImmersiveShell
Pravým tlačítkem myši klepněte na ImmersiveShell a v kontextové nabídce vyberte Nový | Klíč. Pojmenujte ho jako Launcher. Klíč vyberte a pak v pravém panelu klepněte do volného prostoru pravým tlačítkem myši a zvolte Nový | Hodnota DWORD (32bitová). Tu pro změnu pojmenujte jako Launcher_ShowPowerButtonOnStartScreen. Dvojitým klepnutím ji otevřete.
Nyní záleží na tom, co vyplníte do pole Údaj hodnoty. 0 tlačítko pro vypnutí z Úvodní obrazovky vypudí, 1 ho naopak přivolá. Každá změna se projeví až restartem počítače. Za objevení triku vděčíme mj. Tero Alhonenovi, který patřil do skupiny nadšenců, která se problémem zabývala.