Je to první spolupráce s TSMC.
Takže tam může být nevyužitý potenciál.
Příští generace mohou z toho vyždimat víc.
Na druhou stranu kauza RaptorGate ukázala jak mizerný je návrh. Od základu musí předělat celé řízení spotřeby a taktů. A hlídání teplot.
Teploty hlášené do Win jsou hausnumera. Lokálně se to přehřívá.
Golden cove (mikroarchitektura velkých jader Alder Lake) byla dobrá v roce 2021. Jenže po 3 letech tu měl být o desítky procent rychlejší nástupce. S AVX512 a HT.
Takhle to je mrhání tím nejlepším křemíkem.
Dost možná účelové, aby se k němu nedostala konkurence. Je to sice drahá strategie. Ale když to daňový poplatníci USA zaplatí....
Smutné je, že jejich peníze skončí na Taiwanu.
A tam budou použity k tomu aby TSMC získala další náskok a upevnila pozici světové jedničky.
Já Intel trošku chápu. Pokud by se ukázalo, že na některé typy úloh není potřeba kupovat Xeon, protože stačí levnější i9 nebo dokonce i7, mohli by přicházet i zisky. Tedy Xeony v každém případě mají přinášet i něco dalšího navíc. Podobně jako ThreadRipper Pro, Ryzen Pro nebo EPYC. Potíž u Intelu je ale v tom, že ty příplatky za Pro jsou neadekvátní. A počet variant AVX-512 je dost vysoký. V tomto ohledu mne zajímá, jakou variatnu toho setu instrukcí vlastně AMD používá.
Ta fragmentovanost AVX-512 se IMHO přeceňuje. Je sice rozparcelované na různé subsety, ale v postatě je to jenom lineární přidávání dalších přídavků v čase. Zdánlivě to trochu zabordelizoval Xeon Phi, protože některé jeho rozšíření nikdy nebyly v normálních procesorech a nejspíš nebudou, takže se dají ignorovat.
https://x.com/InstLatX64/status/1762219151160922588
V současnosti je taková viditelná (ale asi vesměs nedůležitá) komplikace subset/instrukce VP2intesect, který Intel zavedl v Tiger Lake, pak si to rozmyslel a novější procesory ho nemají.
AMD ho přidalo do Zenu 5, ale jsou indicie, že by mohl zmizet v Zenu 6, takže by taky možná byl odebrán navždy.