Malý povzdech: Proč naprostá většina novinářů zaměňuje počet přenesených bitů za sekundu a frekvenci? DDR, ať už kterékoli, jsou paměti, které přenášejí signál 2x za hodinový cyklus (Double Data Rate), tedy jejich frekvence je poloviční, než počet přenesených bitů za sekundu. Tedy DDR5-7200 neběží na 7200 MHz, ale jen na 3600 MHz.
DDR5 budú využívať aj nové procesory Intel High-End Desktop. Už je potvrdené
nasadenie vyspelejších jadier Golden Cove v nových Sapphire Rapids X:
https://videocardz.com/newz/intel-confirms-sapphire-rapids-uses-golden-cove-microarchitecture
Hlupost. Frekvenciu mozes urcit pre akykolvek opakujuci sa jav. Sinusoida sa opakuje po jednej kladnej a jednej zapornej polvlne, to iste plati pre nominalny takt pamati, ktory sa opakuje po jednom H a jednom L stave. Pocet prenosov bitov za jednotku casu je ale takisto frekvencia (pocet opakovani za jednotku casu) a mozes ho takisto vyjadrit v Hz, teda v pocte tychto opakovani za sekundu.
Pomenoval som to retardovane, ale bavime sa o pocte opakovani za jednotku casu. To je cely tvoj vzorec. Ked chceme byt uplne konkretni, mozme sa bavit o prenosoch (Transfers) za sekundu, u DDR RAM s 1600MHz hodinami ti to vyjde na 3200MT/s. Kedze ale "Transfer" nie je jednotkou nicoho, ostane ti 3200e6 s^-1. A teda 3200MHz. V skratke este raz: cokolvek, co sa opakuje v case, moze mat frekvenciu vyjadrenu v Hz. Ked series raz za den, mozme uviest frekvenciu tvojho srania ako 1,16e-5 Hz. Samozrejme tam bude nejaky ten jitter.
pishinger:
Je to asi marné, když stále nechápete, o čem byl můj povzdech. V nadpise je napsáno, že ty paměti běží na 7200 MHz, což není pravda, i kdybyste se na hlavu postavil. Ty paměti běží na 3600 MHz. S tím, že existuje pojem efektivní frekvence, naprosto souhlasím. Ale na té efektivní frekvenci ty paměti opravdu neběží.
gogo1963:
RH si samozřejmě dokáže představit, jak to funguje. RH totiž studoval fyziku a má z ní i státnice. Ale to vy, který jste se do svých šedesáti zatím dokopal jen ke hraní her, asi těžko pochopíte. Mluvit u naprosto jasného fyzikálního děje o fantazii a představivosti, je trochu protimluv. Fantazii můžete používat, když se snažíte pochopit teorii strun, ale těžko můžete o fantazii mluvit u frekvence pamětí. To opravdu není o fantazii, to je o realitě.
Holečku, v tom je právě problém, studoval jsi fyziku, máš z ní státnice ... a nic, co by vybočovalo, nebereš v úvahu ... příkladů je spousta, myslím ale, že je zcela zbytečné vykládat to zrovna tady ... dogma nepustí ... "co je psáno, to je dáno" že :D ... nesmysl ... dáno je i to, co psáno není (v poučkách a vzorcích) ... a s těmi fyzikálkními jevy ... to je blábol minimálně roku ... já nepsal o nějakém fantazírování ani ničem podobném ... napsal bych ti nejjednodušší příklad toho, že se mýlíš, obávám se ale, že bys to nerozdýchal, nechci ti ubližovat víc, než to dělá příroda ...