Jak se žije Blackberry, Honoru a Motorole pod TCL, Huawei a Lenovem

15. 3. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce
Za minulý rok BlackBerry prodalo pouze 850 000 telefonů, ale prý je to stejně úspěch. Zhruba tolik totiž očekával jejich nový vlastník, kterým je čínská společnost TCL. Pod jeho křídla spadá i původně francouzský Alcatel.

Levný Alcatel, dražší BlackBerry

Strategie firmy TCL je taková, že Alcatel se zaměří na levné telefony a BlackBerry na prémiovější segment, kde by rád dosáhl na 5% podíl na trhu. To by znamenalo prodat alespoň 10 milionů telefonů za rok, k čemuž jim držíme palce.

K tématu: Alcatel kompletně přechází na displeje s poměrem stran 18:9

Smartphony Alcatel by od letoška neměly přesáhnout cenu 300 dolarů (6000 Kč), i když aktuálně nejdražším Alcatelem je půl roku starý a povedený Idol 5S za 9000 Kč. Novinky Alcatelu už ale tento strop splňují. Oproti tomu Blackberry se prodávají od 7000 Kč. Obě značky se tak doplňují a nikde svou nabídku nepřekrývají.

Huawei si s Honorem konkurují

Konkurence cestou TCL moc nejde, je to vidět na příkladu značek Huawei a Honor, které si alespoň na českém trhu docela konkurují. Honor ale není nějaká koupená značka, Huawei jej stvořilo v roce 2011 jako značku pro mladé, kteří si telefony kupují online. Huawei pak zůstává pro konzervativní zákazníky z kamenných obchodů. Možná to funguje v domovské Asii, ale u nás příliš ne – což uživatelům nevadí a přináší spíše výhody.

K tématu: Honor 9 znovu překonává mateřský Huawei P10 (recenze)

Na českém trhu je nicméně Huawei trojkou (občas přeskočí Apple a dostane se na druhé místo za Samsung) a Honor s podílem zhruba 5 % někde na pátém místě. Daří se tu zkrátka oběma.

Lenovo upřednostnilo Motorolu

Zcela jinou strategii zvolilo Lenovo. Po akvizici Motoroly postupně utlumilo vývoj vlastních smartphonů a již prodává pouze Motoroly. Lenovo je ve střední Evropě úspěšnější, než celosvětově a také se pohybuje okolo pátého místa.

K tématu: Motorola Moto G5: čistý Android a vyměnitelný akumulátor (recenze)

Acer s telefony prozatím končí

Acer vstoupil na trh smartphonů tak, že v roce 2008 koupil u nás neznámou společnost E-Ten, která tehdy telefony v Číně vyráběla a kompletně ji převzal. Prorazit ve střední třídě se však příliš nepodařilo a u levných telefonů je marže tak nízká, že se ani nevyplatí.

K tématu: Acer ukázal smartphone s obří baterií Liquid Zest Plus

Nokia pod novým vlastníkem roste

Microsoft to s Nokií nezvládl a Lumie končí v propadlišti křemíkových dějin. Značka naštěstí nezmizela, koupila ji společnost HMD Global, což je stejně jako původní Nokia finská firma. Na výrobu Nokií spolupracuje s Foxconnem, který naopak od Microsoftu odkoupil původní výrobu Lumií.

bitcoin školení listopad 24

K tématu: Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon

Nokia nyní vyrábí spíše levnější smartphony, přičemž model Nokia 8 už zasahuje k prémiovým modelům. Současně HMD Global oživila i legendární „hloupé telefony“ včetně 3310. Našlápnuto má dobře.

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.