Píše se tu o ničení přírody využitím elektřiny, ale zkusil někdo zapřemýšlet o tom, jak ničíme přírodu jen při pouhé snaze uživit a nakrmit přes 7 miliard lidí (možná už 8)? Vypalování lesů a pralesů, aby se založily nová pole nebo obrovská sucha a všeobecně vysychání vodních zdrojů (nejen podzemních). Stačí se podivat co zůstalo dneska z Aralského nebo Čadského jezera. Už to začíná být znát i tady v ČR.
Dobrý den,
víte někdo kde je ještě rentabilita pro další/novou těžbu BTC nebo ETH, popřípadě dalších měn, která se globálně těží?
Dívám se na vývoj kurzu a chtěl bych vědět, když půjde cena kryptoměn dolů, kde je hranice, že se to těžařům nevyplatí a já si budu moci koupit kartu a nečekat na ní měsíce.
BTC se už na grafikách netěží a převzali ho ASIC systémy. Litecoin se prý už taky na grafikách netěží. Pak existuje asi trilon dalších měn které se těží ale už je neprovází taková reklama nejsou tedy tolik "bezpečné" aby jim lidé věřili a používali je.
Věnuji se Eutheriu, protože to se prý bude těžit donekonečna s tím že je nyní v režimu kdy se za rok rozdá cca 2miliony etherů a stačí ti na to grafika do 2GB paměti RAM.
Divej našel jsem ti grafiku, mají 5 a více kusů: https://www.czc.cz/evga-geforce-gtx-1080-sc2-gaming-icx-8gb-gddr5x/208750/produkt
Pokud tohle téma někoho zajímá a chtěl by si o tom přečíst více, doporučuji tento článek - https://investplus.cz/investice/tezba-kryptomen-jak-tezit-kryptomeny-princip-navratnost-navod/ - jsou tam informace, jak si vyzkoušet těžbu v "malém" příp. zda se vyplatí investovat do těžby kryptoměn.
Tak existuje spousta aktivit, co spotřebovává hodně elektřiny. Jen když si vezmete hraní počítačových her, tak generace 18-24 hraním tráví průměrně 10-13 hodin týdně. Navím to kazí oči…. Takže všechno je relativní. Kryptoměny mají hodně plusů, které by se neměly opomíjet. Je to docela pěkně popsané tady: https://blockgeeks.com/5-benefits-cryptocurrency/
Jinak co se týče obecně info o kryptoměnách, jak je těžit, jak fungují, kde je koupit atd, včetně info o aktuálních kurzech, doporučuji článek https://opcebinarni.com/rubrika/kryptomeny/ obecně webovky jsou super a poskytují spoustu objektivních info.
Tady je spíš otázka, jestli nemohly být kryptoměny vymyšleny nějak jinak, aby jejich vznik nemusela provázet taková šílená spotřeba elektřiny.
Přiznáme se, že se v kryptoměnách nevyznám, ale z logiky věci - tím, že lidé nechají běžet někde těžící software nevzniká žádná reálná hodnota, která by měnu jistila, zisk jde elektrárnám a výrobcům HW, takže to není věc na které by hodnota kryptoměn stála - stojí na tržní/burzovní hodně, tj čistě zájmu lidí ji používat a kupovat.
Takže ode mě jde otázka na někoho kdo tomu rozumí, jestli je tento způsob vzniku kryptoměn opravdu jediný možný?
"...kolík stojí provoz všech bank, bankomatů..."
Jo, tenhle "argument" už jsem četl několikrát. Jenže ty banky, bankomaty apod. jsou stále potřeba i když je tu virtuální měna, protože stále se "přetavuje" na prachy, které jdou do banky, vyberete si je z bankomatu a zaplatíte s nimi rohlík u pekaře.
Taky zajímavý dotaz. Počet BTC je omezený že? A jestli ty výpočty na HW běží proto, aby se udržel chod sítě (ověřování transakcí apod.) tak je asi opravdu možné, že po vytěžení posledního BTC opadne zájem o těžení. BTC v síti budou pořád a bude se s nimi platit, ale když opadne zájem o těžbu a tedy mnoho HW ukončí svůj provoz, tak jak to asi s tou sítí dopadne?
Mimochodem, kdy by měl být poslední BTC vytěžen?
latit se jima neprestane, omezene jsou i standardni penize a platis s nima porad, tak jako i zlata je omezene mnoztvi a jednou bude vsechno "vytezene" , fakticky stop a posledni BC bude znamenat ze se jejich cena asi kratkodobe extremne zvysi a pak pomalu bude klesat na nejakou hodnotu do zapomeni aby jednou zase ciklicky stpoupla, a tak podar dokola, proste jako u vseho co ma omezene mnozstvi a zasadne ho neubejva
Když o něčem nemáš tucha, tak pls mlč...
Nic jménem Eutherium neexistuje, na Ethereum už ti dávno 2GB grafika nestačí, protože jeho DAG už má dost přes 2GB. Těžit se Ethereum přestane už za pár měsíců, až přejde do POS. Ale vzhledem k vzrůstající obtížnosti se pravděpodobně přestane vyplatit těžit dřív. 1080 je na těžbu Etherea nevhodná, kvůli vyšším latencím vram.
Dál nemám sílu... napřed by sis o tom měl něco naštudovat, než začneš plácat.
A co třeba fotbal nebo hokej? Miliony dolarů a kWh energie a pro co? Taky pro nic.
Pravdou je, že kdyby těžení aspoň počítalo úlohy typu BOINC, nebyl bych proti. Výsledkem by byly výpočty pro věděcké úlohy...lepší než nic, tedy než výsledek nějakého algoritmu k těžení virtuální měny.
Nadává se na centralizovanou měnu, tak vznikla decentralizovaná (virtuální) ale co by byla bez té centralizované? Leda prd.
Nadává se na to, že centrální banky tisknou nepodložené prachy jak na běžícím pásu. No tak si koupíme HW (GPU, ASIC,...), dodámě spotřební materiál (energii) a vlastně si ty prachy tiskneme samy...
Mě přijde, že to co se děje s decentralizovanou (virtuální) měnou jen ukazuje to, že centralizace je potřeba...bohužel.
Právě že počet je omezený a nebudete si moc vytěžit nové. Žádná stagnace nebude, dokud si bude mama merkel a americký FED tisknout peníze jak na běžícím páse a bude inflace, tak omezený počet bitcoinů poleze jen a pořád nahoru. To znamená že dneska má hodnotu 0,0001 BC = 5Kč, za pět let klidně může mít hodnotu 500.000.000Kč a za deset let 999.999.999.999.999Kč.
chceš mi tvrdit že někdo těží bitcoiny na grafikách? To asi vítr. Všude píšou že Litecoin je mrtvej taky. Dalších x tisíc coin měn existují, stačí se podívat: https://www.worldcoinindex.com/trending/overview tady máš 100+ cryptoměn.
S tím blockchainem překračující hodnotu 2GB můžeš mít pravdu, mě to s 8GB holt netrápí. Co jsem četl tak už Etherum mělo být dávno v POS a uvolňovat právě a jen 2 miliony ročně donekonečna, ty máš jiné informace?
On chtěl herní grafiku na hraní né na těžení a jako jedinou jsem ji našel dostupnou v čr.
Tohle je hodne zjednoduseny pohled a nepresny zaver. Funkce zlata drive (dnesni virtualni prachy jsou humbuk) slouzila ke kryti hodnoty penez. To znamena, jejich funkce byla v tom, ze teoreticky kazda jednotka penez odpovidala nekde ulozene jednotce zlata. Zlato vzeslo nejak historicky protoze se nedalo jednoduse ziskat a predstavovalo obecne uznavanou hodnotu. Dnesni penize a stejne virtalni meny jsou humbuk (byt fungujici, zatim). Nemaj zadnou 'protihodnotu' a u virtualnich men staci klidne vypnout cast internetu... ;)
Možná že ne, ale argumentovat v současné době tím: "koukněte kolik energie spotřebují banky, jejich servery a PCčka, bankomaty atd." je taky nesmyslné.
Jakmile je virtuální měna směněna na nevirtuální (a kolik těžařů to tak dělá? Troufnu si tvrdit že většina.) tak virtuální měna má na hrbu nejen energii, která byla investována do jejího vytěžení, ale také energii bank apod.
Mozna byz tu vetou holou "nesmysl" mohl trochu rozvest ;)
Jinak vi nekdo presne, co to "tezeni" ve skutecnosti pocita?
Bych se nasmal, kdyby to bylo nejak spojeno s nejakou vladni "agenturou", jak pres to dekryptovat napriklad kodovani. Protoze toto je idealni model..desetitisice paralelnich uzlu...supercomputer, ktery neni zadna vlada schopna postavit a provozovat ;)
V ecem muzete mit ravdu, Ja si v tom nejsem uplne jisty. Zlato slouzilo jako jistina a v teto funkci fungovalo relativne spolehlive. Nejsme historik ani ekonom, abych Vam rekl, do kdy to takhle jeste fungovalo a nebo ne. Je mozne, ze penize nesli prakticky smenit na zlato, jak rikate Vy. Nicmene mohli bychom se shodnout na jedne veci, ze to byla jistina, ktera mela vypovidaci hodnotu a byla obecne uznavana. To dnesni penize jednak nejsou a virtualni uz vubec ne, protoze ty se naopak opiraji o ty dnesni...cili takova dvojta schiza ;)
To krytí hodnoty peněz nefungovalo nikdy, to jsou jen pohádky, kterým jste uvěřil. To takzvané krytí měny zlatem bylo vždy jen jednosměrné, tedy, že za příslušné množství zlata dostanete měnu, opačně to nefungovalo a ani fungovat nemohlo, protože nikdy neplatilo, že za všechno zlato světa se nechá koupit všechno bohatství světa. Prostě krytí peněz zlatem byla jen taková pyramidová hra. Mohla fungovat jen tehdy, když to zlato nikdo nechtěl.
Jinak já se virtuálních měn nijak nezastávám. Jen se snažím vysvětlit, že každá měna je kryta jen a pouze důvěrou v danou měnu a platí to jak pro bitcoin, tak pro korunu, tak pro zlato.
Myslím, že zlato přeceňujete. Nikdy v historii lidstva nebyla doba, kdy by zlato bylo běžným platidlem. Ve středověku se pomocí zlata dělaly velké obchody, protože bylo snazší sebou tahat cca 12x méně zlata, než stříbra. Funkci běžné měny ale nezastávalo, to mělo to stříbro.
Tedy ve skutečnosti je dost možné, že míst, kde akceptovali ve středověku zlato, bylo méně, než míst, kde dneska akceptují bitcoin.
Zlato nemohlo byt beznym platidlem, protoze jej tolik ani snad nebylo. Krome toho jeho hodnota prave byla vetsi, protze se nachazelo vzacneji, nez stribro nebo jiny kov. Nicmene bylo to platidlo. Tistene penize dnesniho druhu vznkli mnohem pozdeji. Srovnavat virtualni bitcoin a a zlato jako platidlo s moznosti palceni ve stredoveku nedava moc smysl. Urcitou menu si muze kazdy udelat i sam, nicmene, jestli mu ji bude nekdo akceptovat je druha vec..
Jednak jsem nepsal "koukněte kolik energie spotřebují banky...", psal jsem, že by nebylo od věci aby se to pro srovnání spočítalo. A za druhé krypto je pořád na začátku a každý začátek přináší zvýšené náklady, to jistě víš, pokud jsi rozjížděl jakýkoliv projekt. Provozovny, akceptující krypto napřímo, postupně přibývají. Pointa je v tom, že pokud by v budoucnu krypto nahradilo FIAT měny, tak by energie ušetřená tím co jsem psal nebyla zanedbatelná.