Názor k článku Jaká je poruchovost SSD v porovnání s HDD? Statistika ukazuje, že rozdíl je až 10× od tynyt - Upřímně, nezastavování dísků je ta lepší varianta.Mám několikaletou...

  • 10. 5. 2021 7:51

    tynyt

    Upřímně, nezastavování dísků je ta lepší varianta.
    Mám několikaletou (dnes už naštěstí historickou) zkušenost s použitím 2,5" HDD a 3,5" "Zelených" WD v serverech a routerech.
    Můj soukromý router jsem upgradoval na SSD, a byla to změna v podstatě vynucená, protože ten původní 2,5" HDD sice fungoval, ale kvůli opakovanému parkování hlav se z něj po několika letech začaly linout cinkavé zvuky a postupně mu vybavování dat trvalo déle a déle (plus adekvátní SMART hodnota se snížila na kritickou hranici). U levného serveru jsem použil několik disků WD Green 1TB první generace (všechny tyto disky parkují hlavy a mají poměrně agresivní powermanagement). Podotýkám, že byl řešen mdraidem, takže se dá vyloučit vliv patrol readů a podobných věcí HW řadičů. Protože v té době to byla novinka, tak jsem tomu věnoval poměrně hodně času a na diitu byl na to článek s postupem, jak tyhle věci vypnout (viz wdidle). Protože jsem si nebyl jistý, aplikoval jsem vypnutí těchto funkcí ve firmwaru disku vždy jen na půlce těchto disků, druhou stranu zrcadla jsem nechal jak byla. Zkušenost je taková, že po 3 letech odešel první disk z těch neupravených a SMART hodnoty těch ostatních byly povážlivě nízké. Aplikoval jsem tedy změny na všech (i náhradě za vadný) a od té doby server jede dodnes bez zaškobrtnutí, už to bude nějakých 5-6 let? Smart hodnoty wearoff jsou už samozřejmě šílené (power on hours například), ale disky jedou pořád dobře - nehlučí, nemají prodlevy.

    Z toho plyne jedno: disku nevadí, že se stále točí, vadí mu spíše změny stavů a mechanické rozjezdy/dojezdy ramen a hlav do parkovacích poloh, pokud se to stane několikrát za den.