Jaké budou procesory Intelu s integrovaným Radeonem? Dle úniků GPU možná není Vega

8. 11. 2017

Sdílet

 Autor: Intel

Týden ještě není za námi, ale jeho nejvýznamnější počítačovou událostí asi určitě bude oznámení spolupráce Intelu a AMD na procesoru s GPU Radeon integrovaným do jednoho balení. V oficiálním odhalení nebylo mnoho řečeno k parametrům tohoto hardwaru, ale zdá se, že leccos už se začíná rýsovat v různých únicích.

Kaby Lake-G se patrně už objevilo na více místech: v databázi SiSoft Sandra (viz zde, jde ale asi o vzorek se sníženými takty) a v GFXbench – zdezde. Tyto záznamy obnášejí i nějaké benchmarky, ale ty jsou toho druhu, na který se nedá příliš spoléhat, takže bych s nimi zatím moc neoperoval. Objevil se také záznam v GeekBench. Ve všech případech ale pozor na to, že může jít o nedefinitivní výkony nebo konfigurace.

Procesor (respektive vícečipové pouzdro), jehož kódové označení by mělo být Kaby Lake-G, by podle různých informací prý měl být po stránce CPU založen na křemíku ze čtyřjádrové notebookové řady Kaby Lake „H“ (běžně má 45W TDP). Dva modely už se zdá se vynořily, a to pod označeními Core i7-8705G a Core i7-8809G. Číslování je hodně netypické, takže bych se nedivil, pokud by nakonec přišlo něco standardnějšího (typu i7-8850G), ale uvidíme. Procesorová část se čtyřmi jádry a HT (osmi vlákny) má údajně v obou případech základní takt 3,1 GHz a turbo 4,1 GHz.

Kaby Lake-G v databázi SiSoft Sandra Vzorek Kaby Lake-G v databázi SiSoft Sandra

Grafika procesoru Core i7-8705G má PCI-ID 694E:C0 s 24 bloky CU, čili 1536 stream procesory. To představuje 75 % jednotek ve srovnání s Radeonem RX 470/570. Její takt má být 1000 MHz, což bude asi spíš frekvence turba, nikoliv základ, teoretický výkon by pak byl okolo 2,8 TFLOPS. Model má mít paměti na taktu 1,4 GHz efektivně, což při 1024bitové sběrnici pamětí HBM2 dává propustnost 179,2 GB/s. Kapacita je údajně 4 GB, to by znamenalo použití čipu se čtyřmi vrstvami DRAM. Grafiku 694E:C0 lze jinak najít v databázi výsledků 3DMarku 11 zde.

Core i7-8809G by zdá se mělo mít GPU o něco silnější a lišící se identifikátorem 694C:C0. Stále to má být s 24 CU a 1536 shadery, ale na vyšším taktu. Má údajně být 1190 MHz, opět asi jde o turbo. Teoretický výkon by pak měl být okolo 3,3 TFLOPS. GPU bude mít také 4 GB paměti HBM2, ale v tomto případě údajně na taktu 1,6 GHz efektivně. Propustnost by pak byla 204,8 GB/s. I tato verze je v databázi pro 3DMark 11, nicméně u obou výsledků pořád počítejte s tím, že nemusí odpovídat finálnímu výkonu.

Vizualizace procesoru Intel se samostatným GPU Radeon Vizualizace procesoru Intel se samostatným GPU Radeon

GPU možná nemá architekturu Vega

Ve výše zmíněném linku na Geekbench lze pak najít jednu potenciálně velmi důležitou informaci. V ovladačích se zřejmě integrovaný Radeon těchto procesorů hlásí jako architektura „gfx804“. To vám je možná povědomé. Tuto nomenklaturu užívají například ovladače pro Linux a podle nich by osmička měla znamenat, že Kaby Lake-G má Radeon založený ještě na architektuře Polaris, nikoliv Vega. Ta je totiž interně označená GFX9. Pokud je tedy tento údaj přesný. Označení pro Polaris by totiž snad mělo být GFX8.1, kdežto GFX8 má znamenat ještě architekturu čipů Tonga/Fiji. Pokud má ono GFX804 znamenat GFX8.04, pak je to celé poněkud matoucí. 28nm čip bych asi nečekal, ale mohlo by GPU vyráběné speciálně pro Intel dokonce být 14nm port architektury z čipu Fiji, místo aby šlo o Polaris? Fiji totiž používalo paměti typu HBM, zatímco Polaris nikoliv.

bitcoin školení listopad 24

Mimochodem, podle Kyle Bennetta z webu HardOCP (který o spolupráci AMD a Intelu psal jako první novinář), je kódové označení použitého GPU Palo Alto a navrhován byl týmem v kanadském Markhamu, což bylo původní sídlo ATi.

Informace o architektuře GPU z benchmarku Geekbench Informace o architektuře GPU z benchmarku Geekbench

Jak už víme z úniků, Kaby Lake-G by mělo mít celkové TDP 65 W nebo 100 W (to mějme na paměti, než ho začneme považovat za konkurenci nebo „zabijáka“ třeba 15W mobilních Ryzenů, nebo integrovaných grafik Intelu jako takových). Zásadní problém ale je, že nevíme, zda jsou diskutované konfigurace z oné 100W, nebo 65W kategorie. Osobně bych si možná tipl spíš ty 100W, verze stažená na 65W by mohla mít parametry a výkon horší.