Jaké jsou následky rootnutí smartphonu s Androidem? (postoje výrobců)

30. 10. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Proč rootujeme?

Například starý Windows Mobile 6 byl díky nadstavbě od HTC dvakrát tak použitelný, jenže Android je už sám o sobě dostatečně kvalitní a nadstavby až na sem tam užitečnou funkci nikdo nechce.

Tip: Program Nexus

Aktualizace operačního systému je kvůli nim zpožděná, nebo taky nepřijde vůbec. Stále je v prodeji řada telefonů se starým Androidem 2.3 a chlubící se Sensem či TouchWizem. Takové telefony jsou dnes spíš výsměch a jediným pozitivem na nich bývá cena.

Je konec roku 2012, nepřistupujte na hru výrobců a nekupujte telefon se starým Androidem. Ice Cream Sandwich 4.0 je minimum.

Málokdy jsou přidané funkce nadstaveb odůvodnitelné. Mezi těch pár výjimek patří třeba podpora české QWERTY, na kterou Google v některých verzích zapomíná a nabízí jen QWERTZ.  Případně lepší aplikace fotoaparátu se zajímavými filtry a HDR.

Výrobce Název nadstavby Aktualizační morálka
Google (Nexus) čistý Android výborná
Motorola (Google) Motoblur průměrná
HTC Sense průměrná
Samsung TouchWiz průměrná
Asus velmi dobrá
Sony Timespace špatná
LG Optimus špatná
Huawei Emotion špatná
ZTE MiFavour špatná

Jenže pokročilí uživatelé si na nový telefon nahrají alternativní ROMku, nejčastěji CyanogenMod, což je sice také upravený Android, ale upravený lépe, než oficiální nadstavby. Díky němu si můžete dopřát moderní Android i na starším telefonu, na který jeho výrobce již doslova kašle.

Miniaplikace

 

Rootnutí telefonu není úplně triviální záležitost a ze všech stran visí hrozba prodejců ze ztráty záruky. Oslovil jsem všechny hlavní výrobce Androidů s žádostí o oficiální stanovisko a zajímavé reakce si teď můžete přečíst i vy. Odpověděli zástupci Asusu, Sony, HTC, Samsungu, LG, ZTE a Googlu, pod který nyní spadá i Motorola. Vyjádření Huawei jsem se zatím nedočkal.

 

Je zajímavé, že Asus či Motorola sami nabízejí (nijak výrazně) software pro odemčení bootloaderu, současně s tím ale dodávají, že operaci budete provádět na vlastní riziko.

Názory firem se dozvíte se v další kapitole. Přístup které firmy je vám nejsympatičtější a u které byste nejraději viděli vývojáře jejich nadstavby v pekle?

 

Stanoviska jednotlivých výrobců telefonů

Google (Motorola)

Android je pro třetí strany otevřenou platformou, takže instalací nové ROM uživatel obecná pravidla neporušuje. Na zařízeních s OS Android však posléze může dojít ke ztrátě přístupu k některým aplikacím, jež jsou součástí mobilního řešení Googlu. Nicméně pro ty, kteří zvládnou instalaci ROM, není žádný problém si tyto služby znovu nainstalovat.

Záruční podmínky určují výrobci zařízení, tedy např. Samsung, Asus, HTC atd., a mohou se lišit případ od případu. Google záruku neurčuje.

 

 

Asus

Asusu samozřejmě nevadí, pokud si uživatel provede root zařízení, to je každého věc. Po odemknutí bootloaderu však nárok na záruku těchto zařízení zaniká.

K modelu Transformer Prime TF700T ICS potom konkrétně: stažením a instalací aplikace pro odemčení bootloaderu souhlasíte s rizikem. Nebudete už moci obnovit produkt do původního stavu, Transformer nebude považován za původní produkt a nebudete moci dostávat aktualizace.

Takto upravený produkt nebude zahrnut pod záruku originálního produktu. Doporučujeme vyhnout se aktivaci této aplikace, pokud plně nepochopíte možná rizika. Asus nezaručuje spokojenost s případným servisním zásahem včetně placeného.

 

 

 

Sony

Česká legislativa nezná obecný termín "zrušení záruky". Výrobce / prodejce nemůže zrušit záruku. Může pouze odmítnout provést záruční opravu a to z důvodu, že nebyly splněny záruční podmínky.

V případě, že výrobek byl používán běžným způsobem a udržován v souladu se záručními podmínkami, má zákazník právo na odstranění reklamované vady, pokud byla způsobena chybou konstrukce, materiálu nebo provedení.

Tedy, pokud se jedná jednoznačně o HW vadu (např. vada displeje, mikrofonu apod.), která nesouvisí s nahráním jiné ROM, zákazník má právo na její odstranění v rámci záruční opravy. Avšak v případě, že se jedna o vadu, která má souvislost s nahráním SW (např. zamrzáním či restartování telefonu, rychlejší vybíjení apod.), pak takovou vadu není možné odstranit na náklady výrobce.

Dochází k odmítnutí provedení záruční opravy (v žádném případě ne ke zrušení záruky) a vystavení cenového navržení na její odstranění. Posouzení vady (zda se jedna o vadu způsobenou chybou konstrukce, materiálu nebo provedení) vykonává autorizované servisní středisko.

 

HTC

Záruka na telefony HTC se vztahuje pouze na ty přístroje, které jsou vybaveny oficiální ROM od HTC, kdy je zaručena maximální kompatibilita s hardwarem a softwarem telefonu. Pokud je tedy na telefon nainstalována jiná ROM, telefon ztrácí svou záruku po dobu užívání neoficiální ROM. HTC neručí za funkčnost telefonu při užití jiné ROM, a proto se na takový telefon nevztahuje ani záruka. V případě opětovného nainstalování oficiální ROM od HTC je záruka telefonu opět obnovena.“
 

 

Samsung

Mechanické poškození, oxidace a rootnuté zařízení s použitím neoriginální ROM, např. CyanogenMod, je nejzávažnější zákaznické pochybení, které vede k zamítnutí záruční opravy. Samsung toto velmi důkladně kontroluje a naše techniky pravidelně školíme na odhalování těchto zásahů.
 

LG

Ano, uživatel v tu chvíli ztrácí nárok na uplatnění záruky v případě poruchy chytrého LG telefonu.
 

 

Huawei

zatím bez oficiálního vyjádření
 

 

bitcoin_skoleni

ZTE

U telefonů ZTE přichází zákazník nahráním alternativní ROM o záruku.
 

 

Zhodnocení

Pokud pomineme čistý Android na Nexusech, tak nejlepší postoj k rootnutým zařízením má Sony, které ale samo vydává aktualizace s velkým zpožděním. Následuje Asus, který naopak vydává nové verze relativně svižně. HTC toleruje, pokud telefon před reklamací uvedete do originálního stavu, ale postoje dalších výrobců jsou již poměrně přísné.

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.