Seznam i se stěžejními parametry si můžete prohlédnout přímo v originále. Obsahuje (s jednou vyjímkou) čtyřjádrová Core i5 a Core i7 pro nový socket LGA 1150, která bez velkého překvapení dostanou modelová čísla začínající čtyřkou (a jinak prakticky převzatá z Ivy Bridge). V tabulce chybí dvoujádrová Core i3 (nemluvě o Pentiích a Celeronech); dle VR-Zone se tyto čipy totiž dočkají vydání s určitým zpožděním až v třetím kvartále, zatímco čtyřjádry Intel odstartuje hned v tom druhém.
Přehled desktopových Core i7 a Core i5 architektury Haswell. Zdroj: VR-Zone
Co se rozdílů mezi modely týče, nechystají se vlastně v charakteristikách čtyřjader velké změny (pominu-li grafické jádro). Core i7 budou mít postaru 8 MB L3 cache a HT; Core i5 nadále ostrouhávají jen s čtyřmi vlákny a 6MB L3 cache. TDP základních procesorů (tedy těch bez snížené spotřeby) je 84 W. Proti Ivy Bridge tedy poněkud vzrostlo, jasně je ale vidět, že Intel ve skutečnosti klade důraz na úsporné čipy. Modelů typu S a T s TDP sníženým na 35–65 W je totiž více než těch standardních – a to ještě počítáme dva káčkové kusy mezi „standard“, který by jinak obnášel jen čtyři CPU. Odemčený model bude mít opět jak řada Core i7, tak i dostupnější i5.
Všechny uvedené procesory budou mít grafické jádro HD 4600, které se bude lišit pouze určitými rozdíly v maximální frekvenci turba (od 1100 MHz u horších modelů po 1250 MHz u náčelníka Core i7-4770K). Pozitivní je, že Intel ustoupil od praxe, kdy většina desktopových čtyřjader měla pomalejší grafické jádro. HD 4600 bude zřejmě prostřední variantou Haswellovské grafiky (tedy modelem GT2) s 20 jednotkami EU, což by odpovídalo označení, neboť HD 4000 má jednotek 16. Nejvýkonnější variantu GT3 s integrovanou pamětí si totiž Intel nechá jen pro notebooky.
Pikantní je, že Haswell do velké míry kopíruje frekvence procesorů předchozí generace. Výkonnostně by však měl i tak skončit o poznání lépe než Ivy Bridge. Jádra totiž doznala značných architektonických změn (detaily najdete zde a zde), která by měla patřičně zvednout IPC procesoru. V prvé řadě je třeba zmínit čtvrtou jednotku ALU. Dlouhodobý význam bude mít přidání instrukcí AVX2, které v budoucnu nejspíš budou stejně důležité jako v uplynulých letech sada SSE2. S Haswellem také Intel začne podporovat instrukce FMA3. Obě tato rozšíření přitom mohou značně zvednout výkon, pokud je software dokáže využít.
Zdroj: VR-Zone