Tzv. Steam Machines budou sloužit jako zkušební kusy a zároveň snad i jako referenční návrhy pro slutečné produkty různých výrobců, které půjdou na trh příští rok. U těch se prý specifikace budou často lišit od oficiálních prototypů; v hardwaru různých Steam Boxů bude panovat značná diverzita, existovat mají i kompaktní, levné nebo velmi tiché typy. Prototypy od Valve ale budou představovat jakousi highendovou špičku s vysokým výkonem.
Obrázky bohužel zatím nedostanete, firma si design přístrojů zatím nechala pro sebe. Máme nicméně informace o tom, které komponenty budou sestavy tvořit. Konfigurací bude mezi 300 vyrobenými prototypy očividně několik: existovat budou verze s procesorem Core i7-4770, Core i5-4570 a také s neupřesněným dvoujádrovým Core i3. Grafické karty jsou použity výhradně od společnosti Nvidia (což asi leckdo čekal), také v různých cenových relacích: v některých strojích budou GeForce GFX Titan, v dalších GeForce GTX 780, vedle těchto drahých karet ale přijde i na dostupnější modely GTX 760 a GTX 660. Valve uvádí, že budou osazeny 3 GB grafické paměti GDDR5, což však nedává smysl – levnější modely mívají 2 GB, Titan zase 6 GB.
Operační paměti bude osazeno 16 GB (DDR3 na 1600 MHz). Pro operační systém a jako úložiště pak slouží hybridní pevný disk o velikosti 1 TB s 8 GB NAND v roli cache (teoreticky by mohlo jít i o kombinaci samostatného HDD a SSD). Stroje budou mít 450W napájecí zdroj s certifikací účinnosti 80Plus Gold.
Z informací vyplývá, že fyzicky budou Steam Machines stavěné jako klasický počítač. Jejich ekvivalent má dokonce být možné sestavit z volně dostupných komponent. Vše má být vyměnitelné, upgradovat se dá i základní deska – nepůjde tedy o nic specifického, nýbrž o standardní model.
Skříň navrhla společnost sama, dá ale údajně k dispozici její dokumentaci a plány, takže i tu si s „trochou“ námahy bude možno vyrobit. Ačkoliv její vzhled zveřejněn nebyl, známe její rozměry. Půjde o ležatý formát pro elektroniku do obýváku typický (uvidíme, zda půjde postavit i svisle, či zda Valve spadlo do stejné pasti, jako Microsoft) o půdorysu 30,5 × 31,5 cm a výšce 7,4 cm (udáno v palcích: 12 × 12,4 × 2,9). V těchto rozměrech lze většinou sehnat skříně pro HTPC na desky typu Mini-ITX, což asi také bude formát, který v Steam Machines najdete.
Steam Machines v nejvyšší možné konfiguraci tedy nebudou ničím levným a je otázka, kolik z oněch tří set počítačů bude skutečně mít Core i7 a Titan (očekávám, že výrazná menšina). Ani s levnější konfigurací (Core i3 a GeForce GTX 660) se ale Valve nedostane na dostřel ceně Xboxu One (500 USD) a Playstationu 4 (400 USD). Ani oproti zcela obyčejnému PC toho Steam Machine vlastně moc nenabídne, neboť sama tím obyčejným PC bude. Nahrazení osobního počítače zde nicméně cílem není. Valve opakovaně uvádí, že hráč si bude moct PC pro Steam (SteamOS) vždy upravit, vylepšit či postavit dle svého.
Zdroj: Steam Universe