Sice momentálně může vypadat vývoj mobilních telefonů trochu pozastavený, určitě ale není pravda, že už není kam se posouvat. Primárně se teď výrobci zaměří především na hlasové ovládání. V budoucnu ale určitě velkou roli budou hrát i „zdravotní pomůcky“, na které se zatím moc nedostalo.
Mobilní telefony již umí vidět, slyšet, určit aktuální polohu či naklonění. Do budoucna se ale počítá s ještě mnohem větším počtem schopností, které by nám v případných nebezpečných situacích mohly zachránit život. Do základního vybavení by se měl dostat srdeční monitor, barometr či teploměr. V momentě, kdy by smartphone zjistil drobnější problém, dal by to vědět nám, kdyby šlo o vážnější případ, rovnou by volal zdravotní pomoc.
Z mobilních telefonů by se tak stal takový malinký anděl strážný, který by pomocí detektoru kouře mohl zavolat i hasiče ještě dříve, než bychom se probudili kvůli rozšiřujícím se plamenům. Pravděpodobnost toho, že se to stane, je sice relativně nízká, ale co kdyby? Stejně užitečný bude i detektor nebezpečného oxidu uhelnatého.
A na závěr tu bude asi nejdiskutovanější vlastnost – biometrické rozpoznávání. Ta se bude hodit především bezpečnostním službám, v osobním životě by jí asi nejvíce využívaly babičky k potvrzení, že její syn prosící o půjčku je skutečně její syn. Všechno to je krásné, ale má to jeden háček. V momentě, kdy toho mobilní telefon o nás bude vědět více než my sami, se spustí velká vlna nevole aktivistů, bojujících za občanskou svobodu. To je ale ještě daleko. Nebo ne?
Zdroj: Nokia Conversations