Japonci vyslali do vesmíru první satelit ze dřeva. Má lépe hořet v atmosféře

Sdílet

 Autor: Kyoto University
LignoSat má za cíl zjistit, jak si tento materiál poradí s kosmickým prostředím a zda by mohl být ekologičtější variantou těm kovovým.

Japonská vesmírná agentura JAXA vyslala v prosinci k ISS satelit vyrobený ze dřeva. Cílem je zjistit, jak se tento netradiční materiál bude chovat a zda vydrží drsné podmínky. Pokusy v laboratořích na zemi naznačovaly, že by to zvládnout měl.

Cílem má být ekologičtější alternativa satelitů pro fázi, kdy po skončení své životnosti hoří v atmosféře. Dřevo totiž na rozdíl od kovů při hoření neuvolňuje v atmosféře nebezpečné látky.

Původní vzorky dřeva, které byly podrobeny testům

Autor: Kyoto University

Konstrukce satelitů s přesně vyřezanými spoji

Autor: Kyoto University

Japonci již dříve provedli experiment, kdy vystavili několik druhů dřeva (jeho typy ale neuvádějí) kosmickému prostředí, aby zjistili, které je nejvhodnější. Volba padla na šácholan, neboli magnolii. Podle pokusů v laboratoři dokáže dřevo odolávat teplotám v rozmezí −150 až +150 °C a ve vakuu dojde jen k zanedbatelnému poškození struktury dřeva.

Z fotek je patrné, že jde o celé bloky masivu spojené pomocí rybinových spojů bez použití lepidla či vrutů. Satelit je velmi malý, jedna strana kostky má deset centimetrů. Uvnitř je pak již standardní elektronika, která samozřejmě obsahuje kovové části. Ani z vnějšku to ale není pouze dřevo, pro výztuž jsou použité hliníkové rámy a ocelové vzpěry.

bitcoin školení listopad 24

Rybinové spoje satelitu bez použití lepidla

Autor: Kyoto University

Konstrukce satelitu LignoSat

Autor: Kyoto University

JAXA modul vyslala ke svému modulu Kibo na Mezinárodní vesmírnou stanici. „Zejména chceme měřit stupeň eroze způsobené srážkami atomového kyslíku s vláknitým materiálem a chceme také vidět účinky kosmického záření a vakua vesmíru na mechanické vlastnosti dřeva,“ uvedl Koji Murata, vedoucí výzkumu vesmírného dřeva a člen Biomaterials Design Lab z Kjótské univerzity. Satelit bude také zjišťovat, nakolik dovnitř pronikne geomagnetické záření.

Zdroj: NASA, Kyoto University

Autor článku

Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.