Jarní úklid Windows: dostaňte počítač opět do formy (hardware)

23. 1. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Čistění a opravy Windows jsou údržbové činnosti, na které si uživatelé začínají pomalu, ale jistě zvykat. Často nicméně zapomínají, že počítač není složen pouze ze softwaru, ale důležitá je také hardwarová složka. Ta totiž stejně jako všechny věci podléhá nepříznivým vlivům prachu a jiných nečistot.

Pro zachování dlouhé životnosti je tedy nutné alespoň jednou za čas provádět také čistění všech vnějších součástí počítače. V opačném případě se vám může snadno stát, že se něco porouchá mnohem dříve, než byste čekali. Všudypřítomný prach je totiž nevyzpytatelný a dostane se prakticky kamkoliv.

Vyčistění monitoru a klávesnice

Prach, který se usazuje na vnějších částech počítače, nejenže působí neesteticky, ale může se snadno dostat i dovnitř a způsobit tam například přehřátí některých komponent nebo poškození celého stroje. Je proto vhodné veškeré povrchy pravidelně prachu zbavovat, k čemuž využívejte hadřík namočený v roztoku s malým množstvím saponátu.

Totéž platí o klávesnici, která je nepředstavitelným zdrojem nejrůznějších bakterií. Nezřídka se na tom podílí i skutečnost, že uživatelé u počítače svačí, při práci se jim potí ruce a vůbec na klávesnici přenášejí veškerou nečistotu z okolí. Povrch klávesnice byste tedy měli čistit alespoň každý týden. Máte-li klávesnici s možností vyndávání jednotlivých kláves, jednou za čas je všechny odstraňte a vyčistěte plochy pod nimi. Pokud ne, stačí k odstranění těch největších nečistit v podobě drobků a vlasů vysavač, kterým důkladně objeďte všechny mezery.

Magnetem na statický prach a šmouhy je pak samozřejmě displej LCD monitoru. Na jeho čistění je vhodné použít speciální antistatická čistidla určená přímo pro tento typ monitorů, která jsou dnes v obchodech běžně k dostání. Důležitý je také výběr správného hadříku. Ten by měl být z jemné tkaniny bez většího množství chloupků. Vyvarujte se také využívání tohoto hadříku k otírání čehokoli jiného než displeje, protože se na něj snadno uchytí nějaká mechanická nečistota, která by mohla povrch monitoru poškrábat.

Jednoduché vyčištění vnitřností

Zatímco časté pečování o zevnějšek počítače a ovládací periférie neuškodí a odvíjí se pouze od vaší důslednosti, vnitřní prostory počítače není nutné čistit příliš často. Jako dostačující se jeví odstup několika měsíců až jednoho roku, což je doba, za kterou se nashromáždí znatelné množství prachu k vyčištění.

Před zahájením mechanických úklidových prací se vždy ujistěte, že máte počítač vypojený z elektrické sítě!

K otevření bočního krytu počítačové bedny by měl stačit malý křížový šroubovák. Někteří výrobci to usnadňují umístěním speciálních úchopových šroubů, které povolíte rukou. V každém případě dejte velký pozor, nemáte-li kryt zaplombován nebo přelepený licenční nálepkou. Pokud máte počítač ještě v záruční době, jejich poškození (přetržení) by vedlo ke ztrátě záruky. Obecně se však dá říct, že první dva roky, kdy standardní záruka zboží trvá, není potřeba vnitřní čistění provádět. Po uplynutí této doby už s počítačem můžete nakládat podle vlastního uvážení.

Jakmile budete mít boční kryty pryč, velmi opatrně se zbavte naneseného prachu. Jako nejvhodnější se jeví použití speciálních sprejů se stlačeným vzduchem, které za zhruba 100 Kč pořídíte ve všech specializovaných počítačových prodejnách. Využít můžete také vysavač, kterým můžete prachové nánosy vysát. Dejte ovšem pozor, aby ústí trubice nebylo kovové.

Velmi opatrně, aniž byste se dotýkali citlivých elektrických obvodů, odstraňte prach hlavně z ventilátorů, ze šachty s optickou mechanikou a také zezadu z větracích otvorů napájecího zdroje. V žádném případě jednotlivé elektronické komponenty nevytahujte, protože byste je mohli snadno poškodit statickou elektřinou. Po dokončení práce opět kryt připevněte zpátky a případně připojte kabeláž, kterou jste ze zadní strany před vytažením počítače odpojili.

 

Čistění notebooku

Zanedbávat pravidelné čistění by neměli ani majitelé notebooků. Vnější čistění je praktiky stejné, jako v případě stolního počítače. Povrch a klávesnici otřete jemným hadříkem, pokud možno bez saponátu. Dejte přitom pozor, aby byl hadřík pouze vlhký, jinak by vám voda mohla natéct až k elektronickým obvodům a poškodit je. Speciálním antistatickým prostředkem pak ošetřete displej.

ICTS24

Jednou za čas byste měli provést také zevrubné vnitřní čistění od prachových nánosů, abyste zajistili správnou ventilaci a chlazení. Odpojte notebook od elektrické sítě a vyjměte baterii. Pak malým křížovým šroubovákem odmontujte jednotlivé plastové krytky ze spodní strany a případně vytáhněte optickou mechaniku. Pomocí stlačeného vzduchu ve spreji odstraňte prach ze všech dostupných míst, z žebroví, kterým ventilátor fouká vzduch ven, a také z mezer mezi klávesami.

Postupujte obezřetně, abyste nepoškodili žádné elektronické součástky. Rozhodně žádné nevytahujte ven. Také se nepokoušejte o jakékoliv čistící zásahy nad rámec tohoto popisu. Stejným postupem nakonec připevněte zpátky krytky, zasuňte mechaniku a vložte baterii. Dejte pozor, abyste nepoškodili licenční nálepku, která případně chrání přístup k vnitřním komponentám. Pokud dovnitř notebooku nemáte přístup, stlačeným vzduchem alespoň odstraňte prach v místě, kudy uniká vzduch z ventilátoru. 

Autor článku