Pod sirokouhlym si ja predstavujem aj pomer 16:9, ktory bol umelo pretlaceny ako standard.
V notebookoch sa uz vracia priaznivejsi 16:10 pomer. Sa mi paci ako sa veci vracaju. Niekto potreboval inovovat a trochu usetrit, tak vymyslel pomer 16:9. Po case to mal kazdy, lebo marketing robi divy a teraz znovu potrebovali nieco nove, tak znou-vymysleli koleso (stary format 16:10). Dufam, ze sa to zlepsi aj v desktope. Pouzivam taky monitor a je to univerzalny kompromis.
V clanku sa spominaju len vyhody ale nie nevyhody.
Pri pouziti dvoch monitorov viem jeden vypnut ak aktualne tu plochu nepotrebujem. jeden velky nevypnem a ziari na mna aj ked to nepotrebujem. Osobne pri praci vyuzijem vecsiu plochu ale mimo nej uz minimalne, tak druhy monitor ostava vypnuty.
Univerzalna pravda ale neexistuje a pre rozne potreby su vhodne rozne monitory. Vhodnejsi do role univerzala je podla mna 16:10. No ale ked ludim nevadi pozerat do malych notebookovych obrazoviek, tak sa necudujem, ze im nevadi ani 16:9 pomer.
také jsem příznivec starého dobrého 16:10. Největší potíž s rozšířeným 16:9 je v menších úhlopříčkách kde cokoli pod 27" je ošklivá nudle. Mám 32" na 16:9 a tady mi to nevadí ani jako na druhém 27". Takové 20-24" jsou na obyčejnou činnost a internet děs, pořád něco rolovat....
Boze! Uz toho placala vyhodte. To uz je druhy clanek o monitorech, kde se autor absolutne neorientuje v pouzivanych terminech. WIDE = široký, proto 16:9 = širokoúhlý. Proto ULTRAWIDE bude neco jako ultraširoký, ale u nás, pokud vim se to nepouziva a mluvi se take o širokoúhlém s tim, ze se vypisuje poměr stran nebo se napise znacka toho konkretniho ultra-wide rozliseni.
Mě fakt baví, jak se tu lidi rozčilují, jestli 16:9 je nebo není širokoúhlý. Termíny získávají s časem běžně jiný význam. Pamatuju, kdy vysoké rozlišení bylo DVD, po kterém dnes neštěkne asi sousedův vořech.
K tématu článku - trochu uvažuju o změně právě ze dvou monitorů (2x24" 1920x1200) na jeden větší.
Problém 1: teď mám jeden monitor hlavní, kolmo k židli a druhý vedlejší pro věci typu Youtube, Spotify, maily, messenger... prostě věci, které sleduju periferně. U Photoshopu tam mám paletky a hlavní plocha je na Eizu. Tento scénář by mně jeden velký monitor rozbil, musel bych si poskládat okna ručně tak, abych měl to hlavní uprostřed (resp. před očima) a zbytek někde bokem. U dvou monitorů jsou na to klávesové zkratky, u dvou těžko říct.
Problém 2: kvalita obrazu. Teď mám jeden hlavní kolmý, je to nějaké starší Eizo. Podstatné je, že je kolmo k očím, zatímco velký monitor nebude nejspíš (ve srovnatelné cenové hladině) mít rovnoměrnou kvalitu zobrazení po celé ploše.
Řekl bych, že pokud někdo pracuje s více různými aplikacemi zároveň, uživí spíše dva monitory, než jeden.
P.S Roli u mě hraje i nedostatek místa.
Typický Red - většinou dá na svoje dojmy, které si ani neověří.
16:9 ≠ ultrawide. Za ultrawide se považuje rozlišení (resp. formát) s poměrem 2:1 a vyšším, tedy např. 21:9.
Jestli u vás doma máte speciální terminologii, pak to neznamená, že se jí budou řídit všichni ostatní.
Teď bych očekával omluvu autorovi článku - kvůli vaší hlouposti, či neznalosti má být vyhozen?