Osobně se domnívám, že early adopters už jsou nasycení a dalších zájemců bude spíš ubývat.
Nevidím v ARM Windows žádnou výhodu. Správně navržený noťásek s Ryzenem vydrží na baterku stejně dlouho a nemá žádné problémy s kompatibilitou.
"Linux asi nemá moc šancí", tak to teda!
S tou ich filozofiou, že nič nemôže byť užívateľsky prívetivé a jednoduché to ďaleko nikdy nedotiahnu.
Alebo implementovať užitočné funkcie čo má konkurent? Iba ak ten konkurent je Apple, lebo všetko čo Microsoft vymyslel je automaticky zlé.
Aj po 20 rokoch sa situácia takmer vôbec nezmenila. Komunita je toxická, zaujatá, ješitná a očividne aj málo inteligentná.
Je to smutné.
Zase na tohle bych to úplně nesváděl. Třeba to sladění prostředí, aby to byl nějak jednotně fugující systém, který by mohl konkurovat jednomu macos a jedněm Windows, je zhola nemožné vzhledem k tomu, kolik lidí distribuce a DE/WM dělá, to se nikdy nemůže nějak sjednotit, protože každý zúčastněný si ideální stav představuje jinak. Ani na hloubkovějších komponentech se model bazaar evidentně nemůže sjednotit. Je to asi nevyhnutelné.
Já si třeba myslím, že není dobře nastavený model ovladačů a softwaru, kdy aby software fungoval, se musí pořád udržovat kvůli změnám knihoven a API (nebo kompilovat a testovat zvlášť pro jiné distribuce, to je druhá stránka téhož), proti kterým je zkompilovaný a to samé se vztahem ovladačů a jádra. To by se možná dalo označit jako "automatické odmítání toho, co vymyslel MS". Ale nevím, jak moc by to věci změnilo.
K těm lidským vlastnostem bych tak kritický nebyl, většinou jsou asi vývojáři prostě normální lidi s normálníma chybama. Fanoušci někdy mají občas tendence tvrdit že všechno na Linuxu je automaticky lepší a všechna na Windows automaticky horší, ale IMHO ti vývojáři to asi častěji vidí realisticky než laici?
Ja toto vidím ako začarovaný kruh. Aktuálne daná filozofia bude lákať iba rovnako zmýšľajúcich ľudí a situácia sa nemôže zmeniť (keďže ani ľudia sa väčšinou nemenia, česť výnimkám).
Úplne rovnaké to je potom s moderným jazykom Rust v Linuxe, ktorý by mal nahradiť staré "C", ale starý vývojári mu hádžu polená pod nohy, lebo buď nevidia benefity alebo ho jednoducho slepo odmietajú (toto jednoznačne prikladám nedostatočnému IQ).
A tak isto je to aj na webe - JavaScript verzus moderný TypeScript. Ak je raz project v JavaScripte, iba ťažko priláka TypeScript programátorov.
Zatím je brzy soudit. Pravdou je, že ARM je svěží vítr do světa CPU, ale díru do něho rozhodně neudělal - zatím. Čas ukáže.
Qualcomm je ve stejné pozici jako Apple. Mají hlavní business, který dělá většinu zisků (Apple iPhony, Qualcomm SoC do Android telefonů). A vidí díru na trhu světě notebooků (80 % počítačů) a části OEM desktopů (kancelářské PC, kam stačí APU/SoC).
QC a Apple maji dost jine pozice. Apple drzi svuj ekosystem, ktery zabira od OS, pres pracovni stanice az po mobily. QC ma pouze ty mobily, to znamena, ze se neda mluvit o tom, ze jsou na tom stejne. Nejsou.
QC samozrejme vidi potencial, jaky by to mohlo mit. Jestli se ten potencial ale naplni, umre a nebo to bude nejakou dobu tak nejak prezivat, je jina vec.
27. 11. 2024, 13:50 editováno autorem komentáře
Jenze 2/3 zisků Apple je prodej iPhonů. A Qualcomm má taky další části, např komunikace/sítě.
27. 11. 2024, 14:00 editováno autorem komentáře
To pouze podporujes myslenku, ze to QC z duvodu svych financnich moznost, muze dlouhodobeji "dotovat". Nic dalsiho z toho nevypliva.
Jak by mohlo prodeji QC notebooku pomoct "prodeje site", mi zustava trochu zahadou :)
27. 11. 2024, 14:04 editováno autorem komentáře
Qualcomm dělá 5G hardware, nejen pro mobily (předtím LTE/4G). Tím jsme si vysvětlili, jak Apple a Qualcomm mohou dotovat notebook/desktop. A ono se to dlouhodobě vyplatí, podíl roste a zisky postupně překonávají náklady. Pamatujete Epic? Dotoval hry zadarmo a jak mu to po letech nese. Vychází z mu taková reklama násobně levněji než např na Google AdSense nebo Facebooku a ještě podpoří vývojáře. Byla by chyba usnout na vavřínech a spoléhat se jen na jeden zdroj příjmů. Zvlášť když teď má peněz na "rozhazování".
Ale má. Stále jsou dostupné, rozšiřuje se nabídka procesorů, další rok vyjde nová verze... Cca opak toho, co Intel dělá s dedikovanými grafikami (ve výsledku 0 % marketshare).
Co maji spolecneho modemy s "novymi", orezanymi, slabsimi chipy?
Michas uplne ruzne veci dohromady.
Uplne stejne vydava Intel a AMD "nove", slabsi chipy.
To ze si QC s Mrkvosoftem zahrali cenovou hru na Apple (nebrat doslova), ktera jim nevysla s tak malym podilem na trhu, je jeich blbost. Ted se uz jen snazi zachranit to, co nefungovalo. Osobne si myslim, ze to uz nezachrani. Na druhou stranu v cenovce do 500-1000$ maji podle mne vetsi sanci nekoho oslovit, nez v cenovce "pod" Apple, kde si to koupi max JirkaK ;)
To ty se v tom plácáš. Jen jsem reagoval na to, že i Qualcomm má příjmy i odjinud než SoC pro telefony. Ale ty notebooky od Dell/HP/Lenovo/Microsoft v "cenovce Apple" byly i předtím, jsou a budou, nezávisle na architektuře CPU. BTW Qualcomm už ohlásil nižší verze CPU pro ty nižší cenové kategorie, tak uvidíme.
27. 11. 2024, 23:22 editováno autorem komentáře
Děláě jako by 1000 dolarů za počítač byla částka nějaká strašlivě vysoká, ve světě je to částka, kde už jde sehnat rozumný stroj aby člověk nemusel dělat velké ústupky od kvality, výbavy atd. Je to oblíbené u domácích uživatelů, studentů, ale i korporáty nakupují stroje v podobných cenovkách (u nás v tomto případě cena bez dph)
Opravdu 1000 dolarů je cena telefonu, jen apple prodává ročně kolem 100 milionů telefonů s cenovkou 999+ (iPhone Pro a Pro Max, Pro Max se prodává víc než Pro a začíná na 1199), dalších cca 100 milionů v cenách 600+
Zrovna před pár dny se ptala sousedka zda bych nedoporučil laptop pro její dceru do školy - střední. Chtěla ideálně něco kolem 20 tisíc, větší displej, Tam jsou toho mraky, tak jsem nechal její dceru předvybrat si, co se ji líbí na pohled. Vybrala asi 6-7 kousků od 13 do 16 palců, nějak jsem ji to okomentoval. Nakonec si vybrala stroj, kterému jsem sice fandil osobně ale z "velkého" se stal 13" model (spolužačky mají taky 13-14") je to konvertibilní se stylusem (přijde ji fajn možnost psát a kreslit na displeji) a finální cena bez pár korun byla 30 tisíc.
Řekneš si bohatá rodina... ne, sousedka zdravotní sestra, soused řidič pro laboratorní firmu (transport krve), dvě dospívající holky...
28. 11. 2024, 07:17 editováno autorem komentáře
musia byt bohati, lebo 2 dni po zaruke sa jej to rozpadne a bude musiet kupovat znova. Velmi zly vyber - aj ked si nenapisal znacku, to je jedno, vsetky konvertibilne notebooky su nak.t.
To je zajímavé, používám konvertibilní Sufrace už 7 let, za tu dobu 3 modely, ale ten první pořád bez problému funguje. Asi mi někdo zapomněl říct, že se to mělo 2 dny po záruce rozpadnout. Tak já radši budu dál žít v nevědomosti.
Jinak je to samozrejme neuspech. Po tak velke marketingove masazi a investicich co do toho QC s OEMky dal, je vysledek 0.8% trhu a to kdo vi jestli..
Tenhle procentualni zisk stale nikoho (vyjma uz zainteresovanych stran) nebude zajimat, aby pro to cokoliv optimalizoval.
27. 11. 2024, 09:31 editováno autorem komentáře
Nemůžete být dál od pravdy. Windows řady NT byl právě navržen pro podporu mnoha architektur. Doma ho máme i na Alpha, PowerPC, ARM a v práci brácha ještě na Itanium. Sám Microsoft portuje vše pro ARM, aby si opět procvičil podporu více architektur. Portuje dokonce i věci, co nejsou jeho (Java a prohlížeč Edge vznikl jako fork Chromu/ia i proto, že Google nechtěl naportovat Chrome na Windows/ARM) .
To nepopírám a jsem si toho vědom. Až na tom ARM dostatečně prodělá a vzdá to, začne se Microsoft soustředit zase plně na x86 a tomu já fandím.
To je pravda, trošku, ale IMHO u Windows by to nemuselo nějak moc vadit. Ten ekosystém je obrovskej a většina jednoduchých aplikací nepotřebuje ani nativní port. Ta aplikace se nepíše celá znovu, to břímě navíc je asi hlavně testování a údržba portu. Zkomplikuje to trochu situaci s ovladačema zařízení 3. stran, tam to bude zajímavé sledovat.
Kdyby ARM celkově nahradil x86, tak to bude mít i dost negativní dopady, ale kdyby byla dlouhodobá budoucnost to, že ty platformy budou jet paralelně, aniž by jedna trpěla, tak to je asi nejlepší možnost. 32bit a 64bit x86 dokázaly taky deset let dobře koexistovat a zahození 32bitů, kde k němu došlo, je asi spíš o tom, že x86-64 je logická náhrada, ne alternativa k 32 bitům.
Ano, většinu věcí není třeba portovat. Koupíte nový notebook s Qualcommem a furt si polepšite oproti předchozímu notebooku s Intelem i v x86, díky hardwarové akceleraci emulace. Což je proti minulostí game changer. Ani AAA hry nejsou problém, např. Cyberpunk 2077 jede v "žiletce" s QC s využitím FSR (upscale) 1080p60. Většina externího HW je pokryta standardními ovladači USB zařízení a dost věcí je i bezdrát.
> QproTest
> Až na tom ARM dostatečně prodělá a vzdá to, začne se Microsoft soustředit zase plně na x86 a tomu já fandím
ARM na tom vydělává a Microsoft se soustředil na x86 už dost dlouho a kde jsme.
27. 11. 2024, 14:19 editováno autorem komentáře
"Ta aplikace se nepíše celá znovu, to břímě navíc je asi hlavně testování a údržba portu. Zkomplikuje to trochu situaci s ovladačema zařízení 3. stran, tam to bude zajímavé sledovat."
.. vsechno jsou naklady navic. Na vsechno potrebujete nejake know how. Coz jsou opet "zdroje" navic. Jakakoliv udrzba, jakykoliv port. Neznam firmu, ktera by dobrovolne vydavala penize/zdroje na neco, z ceho nebude mit zpetny profit, at uz kratkodobe nebo ve strednedobem meritku.
Pokud ale třeba polovina Američanů střední a vyšší třídy používá Mac, tak se ti to vyplatí. Určitě se za našeho života dočkáme, že x86 bude minorita. Už teď je stejně výrobců desktopových procesorů pro x86 a ARM a jestli se příští rok přidá k Mediateku i NVidia, tak bude 2x více výrobců ARM než x86. AMD bude sice nejlepší, ale Intel bude za všema ostatníma, takže to bude AMD, 4 výrobci ARM, Intel. Jak dlouho bude x86 pak vládnout? Budeš chtít, aby jeho podporu firmy hned odřízly, až se váhy přehoupnou?
27. 11. 2024, 22:42 editováno autorem komentáře
Hmm...ty moc netusis, jak ten bussines funguje co?
Kdyz dodam na trh 100k notebooku a koupi si ji 100 lidi, jak to ma oslovit nejake tvurce programu? Nijak.
Az budu mit treba 10+% na trhu, tak se ta situace zacne menit, ale proc by to lidi kupovali, kdyz to nema zadnou pridanou hodnotu? Je to presne co bylo driv, slepice nebo vajicko.
TO ze ty spolu s JirkaK jste nadsenci do ARM neni duvod, proc by si to nekdo jiny mel koupit :))
Hmm...ty moc netusis, jak ten bussines funguje co?
Qualcomm jen oficiálně potvrdil nástup ARMu do Windows PC. Ale uživatelů je tu už milióny díky virtualizaci Windows v macOS. Protože pro ty tvůrce programů je 10x jednodušší udělat arm64 build než port pro jiný OS. A kolik % trhu chceš, aby to pro tebe mělo smysl? Pro tebe to nemusí mít smysl ani s 50 %. Důležité je, že pro ostatní to smysl mít bude. Koukni třeba na procenta Linuxu nebo dokonce macOS.
No evidentně Apple, ktery nemá overall ani 10% přesvědčuje docela jasně spoustu vývojářů, hodně těch vývojářů dokonce vyvíjí SW na Mac ale ne pro Windows protože se jim to nevyplatí. Někteří dělají oboje, resp. pro všechny tři, Mac, Win, Win on Arm. Identická multiplatformní aplikace. Osobně používám, krom pár drobných věcí výhradně takové aplikace, které jsou multiplatformní a mají své buildy jak pro x86 tak Arm a to i napířč OS.
A ne nejsem nadšenec do Arm ano do nějaké konkrétní značky, jak často myslíš, jsem nadšenec do techniky. A Arm jsou nejrozšířenější CPU na světě, kam se hrabe x86. Však já mám dvoujádrový Arm s 256MB paměti i v "obyčejném" kabelu k telefonu (Apple Lighting - HDMI). Máš to v podstatě v každém chytrém telefonu, tabletu, hodinkách, máš to běžně ve sluchátkách, televizích ale i jiných spotřebičích v domácnosti - pračky, lednice, trouby... Máš to v autech, máš to v kdejaké jednorázové věci, v průmyslových aplikacích...
Od koho kupujes matros Jiricku?
To ze jsi "fanda do techniky" se nebylucuje s tim, ze nemeles konstantne houna..
28. 11. 2024, 09:49 editováno autorem komentáře
Jenže těch 0,8% samo o sobě neříká vůbec nic. Notebooky s novými Snapdragon procesory jsou takřka výhradně dost drahé ultrabooky, takže srovnávat to s prodejem např. herních notebooků nebo dokonce i desktopových PC nemá žádnou vypovídající hodnotu. Bylo by potřeba srovnat prodeje jen v rámci stejného segmentu.
Asi tak. Qualcomm už ohlásil levné SoC i pro obyčejné notebooky. Jedou "od shora", jak je zvykem.
A že tombomino v takové situaci vidí 0,8 % jako neúspěch? Linux má po 20 letech jen 2,5x tolik, a ten narozdíl od Qualcommu nemá kam růst.
Taky nevím, jakou marketingovou masáž myslí. Já všude vidím ódy na AMD, Intel a Apple. Qualcomm v lepším případě považovali za bez šance, v horším o něm vůbec nemluvili.
27. 11. 2024, 13:18 editováno autorem komentáře
Souhlasim, 0,8% nerika moc, protoze skupina lidi, ktera si to koupila, bude bud velmi specificka a nebo neinformovana. V principu nic mezi tim. Zkouset to porovnavat s hernimi notebooky nedava smysl, ani s cimkoliv jinym ze sveta x86, co neni na "obecne office pouziti", protoze technicky QC v soucasnosti na vic nema.
27. 11. 2024, 13:53 editováno autorem komentáře
Až na to, že ty hry jedou nejen na Qualcommu, ony jedou i na Macu. Např pro Cyberpunk 2077 apod. sám Apple naportoval DirectX 12 do macOS a na Qualcommu (Windows) to jeho iGPU v "žiletce" taky utáhne (nativně 1080p30 nebo 720p60, s FSR 1080p60). Žiletku si člověk nekupuje na hlavní hraní, stačí, že tam vše jede (i AAA hry). V případě potřeby si k tomu koupí zařízení vyloženě na hry. Mám ve svém okolí Macaře, co k tomu mají nabušené PC (x86 Windows) a pouští ho jen na některé hry (např Zaklínač 3 s Path Tracing).
27. 11. 2024, 14:07 editováno autorem komentáře
Skvele, predpokladam ze vsechny PC hry jedou stejne rychle nebo lepe rychleji nez na hernich noteboocich s x86...upss.. asi ne ze...
:)
V tom pripade zbud herni parany, az tomu tak bude ;)
27. 11. 2024, 14:06 editováno autorem komentáře
Ano, jedou stejně rychle proti stejným žiletkám s x86. A ještě u toho míň funí ;-)
27. 11. 2024, 14:09 editováno autorem komentáře
Nejak ti z toho komentare vypadlo, ze jsem se bavili o hernich noteboocich, ne o plackach bez dedikovane grafiky. I kdyz i tady uz StrixPoint nebo AL nejsou uplne zahozeni.
Takze jeste jednou.. predpokaldam, ze notase se ARM jsou rychlejsi nez HERNI notebokky, ze?
;)
27. 11. 2024, 22:23 editováno autorem komentáře
Kolik jednotek procent jsou herní notebooky? Na ostatních se nehraje? Vždyť i na žiletkách rozchodíš s FSR AAA hry jako Cyberpunk 2077 v 1080p60. A jestli myslíš notebooky tzv. cihly s desktopovým CPU a GPU a kilovým adaptérem, tak proti tomuhle nikdo konkurovat nepotřebuje.
Ladiku nezlob se, ale bud zacni necim rozumnym argumentovat, coz stejne nemuzes a nebo nema smysl v tom pokracovat.
Tombíku nezlob se, ale bud zacni necim rozumnym argumentovat, coz stejne nemuzes a nebo nema smysl v tom pokracovat.
A jsme klasicky tam kde vzdycky... ty si prijdes proste povidat :))
27. 11. 2024, 22:49 editováno autorem komentáře
Mě už přijde trapné, jak se pořád omílá krize x86. Tu krizi vytváří hlavně média. Nějakou krizi má Intel, navenek nafouknutou právě médii do obřích rozměrů, přestože si myslím, že větších rozměrů je spíš uvnitř Intelu a schopnost vyrábět konkurenceschopné věci Intel neztratil, tedy navenek funguje normálně. Ano, nemít vnitřní problémy, mohl by fungovat líp. Průser je umírání CPU, to rozhodně. Letošních CPU už se to netýká. Pro 99% scénářů je totiž naprosto fuk, jestli je o 10% pomalejší nebo rychlejší než AMD, to opět řeší jen média a pár zapálenců na internetu, které těší vyšší čísla v benchmarku. A to stejné platí pro ARM. Není to žádný zázrak, který procesory posouvá do jiné galaxie, ale marketingová masáž, z pro mě nepochopitelných důvodů, nejbohatší společnosti na světě. A influenceři s médii (trochu brblavější influenceři) jim ty PR kecy opakovaly s nadšením tak masivně, že to spousta lidí bere jako fakt. Drtivý většině lidí, co znám, je totiž úplně buřt, jestli jim notebook vydrží na baterku 12 hodin nebo 16. Přestali to řešit ve chvíli, kdy to vydrželo nad nějakých 6, protože minimum lidí potřebuje PC v terénu celý boží den. A normální lidi, kteří můžou pracovat uvnitř a k tomu mají mozek, pracují na desktopu a tam většině stačí CPU na úrovni i3, takže jedou klidně na 10 i víc let starých kouscích tehdy vyšší a střední třídy. A je jim to fuk. Ale jim řeknete, že se bude upgradovat, často se ptají, jestli na Apple? Proč, k čemu ho potřebujete? No, je prý výkonnější...
Mluvil byste jinak jako vlastník takového CPU. V naší firmě uhnilo všech 50 Raptorů a náhrada samozřejmě žádná. A jak Intel střídá patice jak Baťa cvičky, tak tam nejde dát ani novější CPU, který by už měl být v pořádku.
Letošní nové notebooky s ARM procesory jsou relativně drahé "manažerské" ultrabooky. Cílovou skupinou by mohly být korporáty, jenže zde to naráží na nefunkčnost mnoha VPN klientů. Navíc v momentě, když existuje dostupná cenově i parametrově srovnatelná konkurence bez problému s kompatibilitou, tak už moc důvodů vybrat ARM nezbývá. Platformě WinARM docela fandím, sám mám jako pracovní notebook Surface Pro X, koukal jsem po nástupci Sufrace Pro 11, ale spíše se přikloním k Lunar Lake nebo Strix Point. Možná by to chtělo více se zaměřit na levnější segment, notebooky pro studenty apod.
Brácha dělá ve velkém korporátu. VPN klient pro Windows/ARM už přidali do instalací, resp. udělali Windows/ARM image. Tedy tohle je už vyřešené. Nezapomeňte, že Windows/ARM je s námi už 4 roky (VM na Macu), takže i když něco trvalo roky, už to je hotové. Pro zajímavost, udělat podporu pro Windows/ARM je zlomek práce co pro macOS/Linux (potřebujete jen arm64 verzi binárek) a pokročilí uživatelé mají firemní OS stejně ve VM (např aby se dostali doma na místní síť, např kopírování souborů nebo pouštění filmů bezdrátově na TV). PS: Qualcomm už ohlásil levnější verze SoC.
27. 11. 2024, 13:38 editováno autorem komentáře
Ne, opravdu to není vyřešené tím, že to vyřešil jeden výrobce VPN softwaru. My např. používáme FortiClent VPN, který Windows+ARM stále nepodporuje. Klienti to požadují už cca. ony 4 roky (včetně mě), letos se poptávka ještě masivně zvedla, a pořád nic.
Nevyřešil to jeden výrobce VPN, ale většina. Vy jen máte smůlu, že ne ten váš. Jako jestli to vás dodavatel nevyřešil za 4 roky, nabízí se otázka, jestli u něj zůstávat.
Já bych u něj nezůstával ani minutu, ani nechápu, proč na něj firma před pár lety přešla. Jenže s tím nedokážu ze své pozice nic udělat. Jinak asi máte pravdu, ale mám pocit, že ostatní to taky začali řešit až letos. Po vydání notebooků se Snapdragenem byla nekompatibilita VPN klientů zmiňována skoro v každé recenzi.
Bohužel spousta recenzí taky "strašila" s nekompatibilitou, neexistencí aplikací, přitom realita běžného uživatele je kapku jiná než u influencera, který používá mraky specifického SW o kterém normální uživatel ani neví že existuje, natož, že by ho potřeboval.
Osobně, jak píšu níže, kompatibilita SW 100%, stejný sw běží na x64, Arm Win, Arm MacOS nativně. Jen drobnosti nemají Arm build jako ovladače pro Logitech myši nebo TC, ale tyhle bez problému fungují.
Stejně tak jsem neměl žádný problém s kompatibilitou veškerého HW, který k tomu připojuji. Většina lidí k tomu stejně připojí jen nabíječku, někteří možná nějaké úložiště případně monitor. Myši, klávesnice, repro/sluchátka, tohle vše funguje v podstatě všude díky standardním protokolům jako BT.
Mezi nejoblibenejsi studentske notebooky patri Macbooky, Dell XPS, LG Gram apod. Kategorie 1000-1500 dolaru kde je v podstate vse se sgx taky. Napriklad Surface Pro X je pro studia skvely. Je maly, tichy - vesmes pasivni chod. Moznost pohzit jako tablet, podpora stylusu, takze funguje opravdu jako dve zarizeni - pocitac a tablet na kresleni, rucni psani/anotace za cenu jednoho zarizeni. Sam mam uz skoro pul roku zakladni model a je to nejlepsi win pocitac, ktery jsem kdy pouzival/pouzivam. Nulovy problem s kompatibilitou, vsechen sw co pouzivam bezi na x64 i arm windows, krom drobnosti vse nativne, od office po vyvojova prostredi, grafickye a video editory, stejny sw bezi nativne i na armovem macbooku (O365, intelij, vs code, affinity photo a publisher, davinci). Subjektivně je ten snapdragon nejrychlejší- nejvic responsivni ovládání, jak v porovnání s mbp, tak desktopovym 5800x3d. Dokonce jsem si na tom i dobře zahrál věci jako Ori, Darkest Dungeon...
27. 11. 2024, 13:55 editováno autorem komentáře
"Mezi nejoblibenejsi studentske notebooky patri Macbooky, Dell XPS, LG Gram apod. Kategorie 1000-1500 dolaru"
No, už je to dávno co jsem to měl možnost pozorovat (a na seminářích jsem sice viděl jednoho staršího macbooka u nadšence do Applu a obyčejnější macbook u jedné slečny, ale víc teda bylo těch tehdejších netbooků, tj. těch nejlevnějších notebooků co tehdy byly). Docela by mě zajímalo, podle jaké bubliny to soudíte, koukám že zelený skřetík má nejlevnější Dell XPS za 52 tisíc, to už je dost...
Když jsem v aktuálnější době naposled vybíral studentský notebook, tak na to šlo 16 500 (plus jsem tam dal svoje SSD jako upgrade) a to ještě bylo vybrané (a připlacené), aby tam byl nadstandardní displej. Podle toho jak to vypadalo za mých studií si myslím, že někdo sice určitě bude mít výrazně dražší výbavičku, ale dost lidí spíš i levnější a ten medián bude buď trošku nad nebo i pod tím, co jsem takhle platil já za tenhle stroj. Teď po čtyřech letech bych možná lehce přidal kdyby to bylo nutné (i když mi přijde, že za ty peníze nejsou nepoužitelné notebooky), ale zase 25 tisíc za Macbook (když koukám na nejlevnější co nemá místo disku 256GB klíčenku) už je o 50 % víc, to za to už ten rodič může místo toho syna/dceru vybavit dost nadprůměrným mobilem (pixel 8a je pod deset...). Když si to student platí sám z brigád, tak taky asi bude ty tisícovky obracet trochu opatrnějc. IMHO, a ne tak štědře jako vy...
Edit: A teď koukám že ten macbook za 25 tisíc má ještě 8GB RAM. To jsem zkousnul před těmi čtyřmi lety, ale dneska fakt ne, s velkou pravděpodobností už to v horizontu pár let bude "kurvítko". S 16 GB by mě to stálo 34 tisíc a jsme u toho - cena za dva normální notebooky. Za 15-17 tisíc můžu mít 16GB/500GB windowsí notebook s OLED panelem.Jak tak na to koukám, tak dneska bych nemusel těch pár tisíc připlatit proti tomu, co jsem kupoval v roce 2020, ale naopak bych se do toho vlezl krásně pohodlně a ještě si mohl vybírat, docela příjemné překvapení.
No právě, moje bublina je úplně jiná, nekouká na druhořadou malou zemi, ale kouká po celém světě. Spousta univerzit běžně doporučuje pomůcky včetně počítačů a právě tyhle zmiňované jsou mezi doporučovanými.
Když se za normální školu platí 20-30 tisíc dolarů ročně, za prestižnější školu i výrazně více, tak nějaký laptop, který vydrží po celé studium a stojí 1000-1500 dolarů je zanedbatelná částka.
Škola je placená typicky získaným stipendiem, rodiči nebo studentem samotným, který si na to vezme úvěr.
Když se člověk projde po US univerzitách, tak bude zcela normální že minimálně polovina bude mít macbook nebo alespoň ipad a kolem 90% bude mít iPhone (pokud nebudou mít dokonce vše zmíněné). A US je nejklíčovější trh.
A o low endu za nějakých 500-600 dolarů což odpovídá strojům kolem zmiňované částky 16,5k asi není o čem mluvit, když bude mít student telefon za 800+, tak mát počítač za 5-6 stovek? nevím...
Upřímně počítač na studia bych svému dítěti za 16,5k fakt nekoupil, to je vyšší střední třída mobilu, můj 11 letý syn má mobil který, když se začal prodávat stál více, pravda, nedostal ho nový ale zdědil asi jako 1,5 roku starý. Až to bude aktuální, tak budu synovi zvažovat právě počítač střední třídy, tzn to co je dnes řekněme v kategorii 30-40 tisíc, pokud tedy nepodědí Macbook Pro nebo Surface Pro.
Tak to si trochu protiřečíte, když "koukáte po celém světě", ale přitom pak popisujete situace, které odpovídají jen bohatým zemím. Navíc si troufám tvrdit, že v takovýchto zemích většina studentů jede na produktech Apple (USA jsou samozřejmě extrém v tomto ohledu), takže v nich asi Windows+ARM bude mít minimální šanci na úspěch, teda pokud se bavíme o studentech. V chudších zemích, včetně té naší "malé druhořadé", by tomu ale mohlo být jinak.
28. 11. 2024, 13:05 editováno autorem komentáře
To není jen US, třeba telefony Apple jsou dlouhodobě nejoblíbenější, celosvětově, pravidelně má apple většinu příček v top 10 nejprodávanějších mobilech, jen Samsung se tam dokáže pravidelně držet jen s A0x řadou, tedy největší low end, který třeba u nás dávají operátoři za pár korun (doslova) a tu a tam se mu podaří v kvartálu, kdy vydává vlajky dostat s Ultrou.
V top 3 modelech jsou dva 1000+ dolarové (iPhone Pro a Pro Max v aktuální řadě). A i když nejprodávanější model je zastoupený jen cca 5 kusy ze 100 prodaných telefonů, tak je to nejprodávanější/nejoblíbenější mobil na světě.
U nás na tom nejsme vůbec špatně, a i v "chudém" česku ten Apple prodává 1 telefon na tři jiných značek. Stejnou pozici má Samsung, ale u toho jsou právě hojně zastoupené i levné řady, kdežto nejlevnější iPhone který tvoří cca 1-2% prodejů Apple stoji 430 dolarů.
Ale ono je to trošku složitější, tady je takový zajímavý článek, pravda, 3 roky starý: https://a4ai.org/news/how-expensive-is-a-smartphone-in-different-countries/ je to trošku pokřivené pro čecha, protože náš specifický trh primárně kupuje telefony jinde než u operátora, kdežto ve světě je běžné kupovat telefony právě tam, a čísla vychází z cen telefonů u operátorů, nikoli volného trhu.
Ve velmi chudém Azerbájžánu byl v roce 2021 nejdostupnější telefon iPhone 12 mini a jeho cena (1158 USD) byla 333% průměrného měsíčního příjmu, tak jako kontrast byl v bohaté Anglii nejdostupnějším telefonem Alcatel (26 USD) což bylo 0,7% průměrného měsíčního přijmu :D
28. 11. 2024, 22:38 editováno autorem komentáře
Já tomu všemu věřím, ale netuším, jak oblíbenost iphonu souvisí s tématikou článku, kdy se bavíme o potenciálu prodeje Windows notebooků (PC) s procesory ARM.
Jak už bylo řečeno, naše země je v celosvětovém měřítku docela bohatá, ale i tak u nás nejsou u studentů běžné "prémiové" notebooky. A důvodem je určitě jejich vysoká cena, protože většina mladých by prostě chtěla Apple. V chudších zemích to samozřejmě bude platit ještě víc.
Aha. Já předpokládal, že se bavíme o realitě (respektive typické/běžné) tady u nás.Soudím, že vaše příjmy jsou asi hodně nad českým mediánem. Logicky z toho ovšem ale vaše perspektiva je určitě hodně mimo medián toho, jak se na to dívají (a jak "na to mají") typičtí/běžní lidi u nás...
Edit: ještě jedna věc teda - na youtubu celkem běžně vidím anglofonní obsah o noteboocích z tohohle levnějšího ranku a lidi to řeší, takže nemyslím že by v USA byl ten segment z českého pohledu lidštějších cen 600-1000 $ irelevantní.
Já jen dodám, že 94 % planety je na tom hůře než Češi. Nedělejme už ze sebe chudáky. Jak už tu bylo poznamenáno, nemá smysl kupovat notebook levnější než mobil (taky vydrží dýl, takže je i tak ve výsledku levnější). Na studium navíc není potřeba víc než základ, však Apple má mraky expertů, kteří modely nadimenzovali požadavcím trhu. PS: Kdo si koupil před kovidem notebook za 16,5 tisíce, myslíte, že dnešní základní MB Air je dražší? Hodnota peněz se dost změnila. Navíc pamatuju, za kolik jsme kupovali my jako mladí studenti notebooky, to by se ti dnešní nedoplatili (v přepočtu na dnešní ceny).
Pořád ty zmíněné modely. patří mezi ty nejoblíbenější mezi studenty, konec konců Macbook Air je nejprodávaněší notebook na světě, ano prodá se daleko více notebooků ale ne jednoho modelu, jedné značky. Takže i když někde budou 2 macbooky air z 10 notebooků a zbylých 8 strojů bude každý jiný, tudíž nejoblíbenější pořád bude ten Macbook Air, že.
Stejně telefony... V roce 2023 od ledna do srpna se prodalo 1,13mld telefonů, Apple měl market share "jen" 28,9% ale v top 10 nejprodávanějších měl 7 příček, takže i když z 10 prodaných mobilů byly jen 3 iPhony, tak to byly nejoblíbenější a nejprodávanější telefony na světě, navíc ten nejprodávanější model byl telefon za 1100+ dolarů.
Na US trhu s telefony má Apple přes 50% market share, v kategorii studentů - 16-25 let má share dokonce 90%. Takže ti studenti "chudí" studenti zase tak chudí nejsou. Taky aby ne, u velkého operátora unlimited tarif vyjde na 85 dolarů a při dvouletém bezúročném úvěru i Pro Max vyjde na 50 dolarů, pokud ale při jeho pořízení dáš starý dvouletý iPhone, budeš na 30 dolarech, to jsou čtyři latéčka v starbucks bez dýška.
Určitě se ceny nějak řeší, studenti mají běžně slevy, některé školy v rámci nástupu dokonce rozdávají Macbooky a/nebo iPady (oni to samo zaplatí ve školném). K tomu přidejme různé akce jako "back to school" kdy k počítači člověk třeba dostane sluchátka které samy o sobě jsou za 150 dolarů a stejně by si je kupoval, k tabletu stylus/klávesnici... Také na větších trzích funguje repasování, kdy jsou ty zařízení repasované přímo výrobcem s plnou zárukou výrobce, vyměněné baterie, klávesnice, stav nerozeznatelný od nového, jen na krabici je nápis "refubrished" a pak toho macbooka jako student nekoupíš za 9 set ale třeba za 7 set. A opět platí, přineseš starý, budeš to mít ještě levnější. Nebo nekoupíš nový model, ale starší a bude to třeba za 4-5 set a pořád na ty studia může vyhovovat, oni ti studenti nepotřebují našlapané mašiny. Stejně tak se dá nakoupit klasicky z druhé ruky, Apple silicon Macbook Air se dá koupit za 3-4 stovky v dobrém stavu a považoval bych to za lepší koupi než nového stroje v téhle cenové kategorii,
A ano, podle dat z roku 2022 patřím mezi 10% nejlépe placených zaměstnanců v ČR, v té době nás bylo bezmála 450 tisíc. Dělat stejnou práci s více jak 20 letou praxí někde v Kalifornii, tak jsem na platu a bonusech v součtu 200-250 tisíc dolarů ročně, ale životní náklady by byly, bezmála desetinásobné (počítám 5-6 tisíc dolarů měsíčně na životní náklady, víc jak polovina na nájem/splátku hypotéky).