Vlákno názorů k článku Jsou notebooky s procesory ARM propadák, nebo úspěch? V Q3 se jich už prodalo tři čtvrtě milionu od Juraj - "Linux asi nemá moc šancí", tak to teda! S...

  • 27. 11. 2024 9:08

    Juraj

    "Linux asi nemá moc šancí", tak to teda!
    S tou ich filozofiou, že nič nemôže byť užívateľsky prívetivé a jednoduché to ďaleko nikdy nedotiahnu.
    Alebo implementovať užitočné funkcie čo má konkurent? Iba ak ten konkurent je Apple, lebo všetko čo Microsoft vymyslel je automaticky zlé.
    Aj po 20 rokoch sa situácia takmer vôbec nezmenila. Komunita je toxická, zaujatá, ješitná a očividne aj málo inteligentná.
    Je to smutné.

  • 27. 11. 2024 9:57

    Jan Olšan

    Zase na tohle bych to úplně nesváděl. Třeba to sladění prostředí, aby to byl nějak jednotně fugující systém, který by mohl konkurovat jednomu macos a jedněm Windows, je zhola nemožné vzhledem k tomu, kolik lidí distribuce a DE/WM dělá, to se nikdy nemůže nějak sjednotit, protože každý zúčastněný si ideální stav představuje jinak. Ani na hloubkovějších komponentech se model bazaar evidentně nemůže sjednotit. Je to asi nevyhnutelné.

    Já si třeba myslím, že není dobře nastavený model ovladačů a softwaru, kdy aby software fungoval, se musí pořád udržovat kvůli změnám knihoven a API (nebo kompilovat a testovat zvlášť pro jiné distribuce, to je druhá stránka téhož), proti kterým je zkompilovaný a to samé se vztahem ovladačů a jádra. To by se možná dalo označit jako "automatické odmítání toho, co vymyslel MS". Ale nevím, jak moc by to věci změnilo.

    K těm lidským vlastnostem bych tak kritický nebyl, většinou jsou asi vývojáři prostě normální lidi s normálníma chybama. Fanoušci někdy mají občas tendence tvrdit že všechno na Linuxu je automaticky lepší a všechna na Windows automaticky horší, ale IMHO ti vývojáři to asi častěji vidí realisticky než laici?

  • 27. 11. 2024 11:18

    Juraj

    Ja toto vidím ako začarovaný kruh. Aktuálne daná filozofia bude lákať iba rovnako zmýšľajúcich ľudí a situácia sa nemôže zmeniť (keďže ani ľudia sa väčšinou nemenia, česť výnimkám).

    Úplne rovnaké to je potom s moderným jazykom Rust v Linuxe, ktorý by mal nahradiť staré "C", ale starý vývojári mu hádžu polená pod nohy, lebo buď nevidia benefity alebo ho jednoducho slepo odmietajú (toto jednoznačne prikladám nedostatočnému IQ).

    A tak isto je to aj na webe - JavaScript verzus moderný TypeScript. Ak je raz project v JavaScripte, iba ťažko priláka TypeScript programátorov.