Letošní nové notebooky s ARM procesory jsou relativně drahé "manažerské" ultrabooky. Cílovou skupinou by mohly být korporáty, jenže zde to naráží na nefunkčnost mnoha VPN klientů. Navíc v momentě, když existuje dostupná cenově i parametrově srovnatelná konkurence bez problému s kompatibilitou, tak už moc důvodů vybrat ARM nezbývá. Platformě WinARM docela fandím, sám mám jako pracovní notebook Surface Pro X, koukal jsem po nástupci Sufrace Pro 11, ale spíše se přikloním k Lunar Lake nebo Strix Point. Možná by to chtělo více se zaměřit na levnější segment, notebooky pro studenty apod.
Brácha dělá ve velkém korporátu. VPN klient pro Windows/ARM už přidali do instalací, resp. udělali Windows/ARM image. Tedy tohle je už vyřešené. Nezapomeňte, že Windows/ARM je s námi už 4 roky (VM na Macu), takže i když něco trvalo roky, už to je hotové. Pro zajímavost, udělat podporu pro Windows/ARM je zlomek práce co pro macOS/Linux (potřebujete jen arm64 verzi binárek) a pokročilí uživatelé mají firemní OS stejně ve VM (např aby se dostali doma na místní síť, např kopírování souborů nebo pouštění filmů bezdrátově na TV). PS: Qualcomm už ohlásil levnější verze SoC.
27. 11. 2024, 13:38 editováno autorem komentáře
Já bych u něj nezůstával ani minutu, ani nechápu, proč na něj firma před pár lety přešla. Jenže s tím nedokážu ze své pozice nic udělat. Jinak asi máte pravdu, ale mám pocit, že ostatní to taky začali řešit až letos. Po vydání notebooků se Snapdragenem byla nekompatibilita VPN klientů zmiňována skoro v každé recenzi.
Bohužel spousta recenzí taky "strašila" s nekompatibilitou, neexistencí aplikací, přitom realita běžného uživatele je kapku jiná než u influencera, který používá mraky specifického SW o kterém normální uživatel ani neví že existuje, natož, že by ho potřeboval.
Osobně, jak píšu níže, kompatibilita SW 100%, stejný sw běží na x64, Arm Win, Arm MacOS nativně. Jen drobnosti nemají Arm build jako ovladače pro Logitech myši nebo TC, ale tyhle bez problému fungují.
Stejně tak jsem neměl žádný problém s kompatibilitou veškerého HW, který k tomu připojuji. Většina lidí k tomu stejně připojí jen nabíječku, někteří možná nějaké úložiště případně monitor. Myši, klávesnice, repro/sluchátka, tohle vše funguje v podstatě všude díky standardním protokolům jako BT.
Mezi nejoblibenejsi studentske notebooky patri Macbooky, Dell XPS, LG Gram apod. Kategorie 1000-1500 dolaru kde je v podstate vse se sgx taky. Napriklad Surface Pro X je pro studia skvely. Je maly, tichy - vesmes pasivni chod. Moznost pohzit jako tablet, podpora stylusu, takze funguje opravdu jako dve zarizeni - pocitac a tablet na kresleni, rucni psani/anotace za cenu jednoho zarizeni. Sam mam uz skoro pul roku zakladni model a je to nejlepsi win pocitac, ktery jsem kdy pouzival/pouzivam. Nulovy problem s kompatibilitou, vsechen sw co pouzivam bezi na x64 i arm windows, krom drobnosti vse nativne, od office po vyvojova prostredi, grafickye a video editory, stejny sw bezi nativne i na armovem macbooku (O365, intelij, vs code, affinity photo a publisher, davinci). Subjektivně je ten snapdragon nejrychlejší- nejvic responsivni ovládání, jak v porovnání s mbp, tak desktopovym 5800x3d. Dokonce jsem si na tom i dobře zahrál věci jako Ori, Darkest Dungeon...
27. 11. 2024, 13:55 editováno autorem komentáře
"Mezi nejoblibenejsi studentske notebooky patri Macbooky, Dell XPS, LG Gram apod. Kategorie 1000-1500 dolaru"
No, už je to dávno co jsem to měl možnost pozorovat (a na seminářích jsem sice viděl jednoho staršího macbooka u nadšence do Applu a obyčejnější macbook u jedné slečny, ale víc teda bylo těch tehdejších netbooků, tj. těch nejlevnějších notebooků co tehdy byly). Docela by mě zajímalo, podle jaké bubliny to soudíte, koukám že zelený skřetík má nejlevnější Dell XPS za 52 tisíc, to už je dost...
Když jsem v aktuálnější době naposled vybíral studentský notebook, tak na to šlo 16 500 (plus jsem tam dal svoje SSD jako upgrade) a to ještě bylo vybrané (a připlacené), aby tam byl nadstandardní displej. Podle toho jak to vypadalo za mých studií si myslím, že někdo sice určitě bude mít výrazně dražší výbavičku, ale dost lidí spíš i levnější a ten medián bude buď trošku nad nebo i pod tím, co jsem takhle platil já za tenhle stroj. Teď po čtyřech letech bych možná lehce přidal kdyby to bylo nutné (i když mi přijde, že za ty peníze nejsou nepoužitelné notebooky), ale zase 25 tisíc za Macbook (když koukám na nejlevnější co nemá místo disku 256GB klíčenku) už je o 50 % víc, to za to už ten rodič může místo toho syna/dceru vybavit dost nadprůměrným mobilem (pixel 8a je pod deset...). Když si to student platí sám z brigád, tak taky asi bude ty tisícovky obracet trochu opatrnějc. IMHO, a ne tak štědře jako vy...
Edit: A teď koukám že ten macbook za 25 tisíc má ještě 8GB RAM. To jsem zkousnul před těmi čtyřmi lety, ale dneska fakt ne, s velkou pravděpodobností už to v horizontu pár let bude "kurvítko". S 16 GB by mě to stálo 34 tisíc a jsme u toho - cena za dva normální notebooky. Za 15-17 tisíc můžu mít 16GB/500GB windowsí notebook s OLED panelem.Jak tak na to koukám, tak dneska bych nemusel těch pár tisíc připlatit proti tomu, co jsem kupoval v roce 2020, ale naopak bych se do toho vlezl krásně pohodlně a ještě si mohl vybírat, docela příjemné překvapení.
No právě, moje bublina je úplně jiná, nekouká na druhořadou malou zemi, ale kouká po celém světě. Spousta univerzit běžně doporučuje pomůcky včetně počítačů a právě tyhle zmiňované jsou mezi doporučovanými.
Když se za normální školu platí 20-30 tisíc dolarů ročně, za prestižnější školu i výrazně více, tak nějaký laptop, který vydrží po celé studium a stojí 1000-1500 dolarů je zanedbatelná částka.
Škola je placená typicky získaným stipendiem, rodiči nebo studentem samotným, který si na to vezme úvěr.
Když se člověk projde po US univerzitách, tak bude zcela normální že minimálně polovina bude mít macbook nebo alespoň ipad a kolem 90% bude mít iPhone (pokud nebudou mít dokonce vše zmíněné). A US je nejklíčovější trh.
A o low endu za nějakých 500-600 dolarů což odpovídá strojům kolem zmiňované částky 16,5k asi není o čem mluvit, když bude mít student telefon za 800+, tak mát počítač za 5-6 stovek? nevím...
Upřímně počítač na studia bych svému dítěti za 16,5k fakt nekoupil, to je vyšší střední třída mobilu, můj 11 letý syn má mobil který, když se začal prodávat stál více, pravda, nedostal ho nový ale zdědil asi jako 1,5 roku starý. Až to bude aktuální, tak budu synovi zvažovat právě počítač střední třídy, tzn to co je dnes řekněme v kategorii 30-40 tisíc, pokud tedy nepodědí Macbook Pro nebo Surface Pro.
Tak to si trochu protiřečíte, když "koukáte po celém světě", ale přitom pak popisujete situace, které odpovídají jen bohatým zemím. Navíc si troufám tvrdit, že v takovýchto zemích většina studentů jede na produktech Apple (USA jsou samozřejmě extrém v tomto ohledu), takže v nich asi Windows+ARM bude mít minimální šanci na úspěch, teda pokud se bavíme o studentech. V chudších zemích, včetně té naší "malé druhořadé", by tomu ale mohlo být jinak.
28. 11. 2024, 13:05 editováno autorem komentáře
To není jen US, třeba telefony Apple jsou dlouhodobě nejoblíbenější, celosvětově, pravidelně má apple většinu příček v top 10 nejprodávanějších mobilech, jen Samsung se tam dokáže pravidelně držet jen s A0x řadou, tedy největší low end, který třeba u nás dávají operátoři za pár korun (doslova) a tu a tam se mu podaří v kvartálu, kdy vydává vlajky dostat s Ultrou.
V top 3 modelech jsou dva 1000+ dolarové (iPhone Pro a Pro Max v aktuální řadě). A i když nejprodávanější model je zastoupený jen cca 5 kusy ze 100 prodaných telefonů, tak je to nejprodávanější/nejoblíbenější mobil na světě.
U nás na tom nejsme vůbec špatně, a i v "chudém" česku ten Apple prodává 1 telefon na tři jiných značek. Stejnou pozici má Samsung, ale u toho jsou právě hojně zastoupené i levné řady, kdežto nejlevnější iPhone který tvoří cca 1-2% prodejů Apple stoji 430 dolarů.
Ale ono je to trošku složitější, tady je takový zajímavý článek, pravda, 3 roky starý: https://a4ai.org/news/how-expensive-is-a-smartphone-in-different-countries/ je to trošku pokřivené pro čecha, protože náš specifický trh primárně kupuje telefony jinde než u operátora, kdežto ve světě je běžné kupovat telefony právě tam, a čísla vychází z cen telefonů u operátorů, nikoli volného trhu.
Ve velmi chudém Azerbájžánu byl v roce 2021 nejdostupnější telefon iPhone 12 mini a jeho cena (1158 USD) byla 333% průměrného měsíčního příjmu, tak jako kontrast byl v bohaté Anglii nejdostupnějším telefonem Alcatel (26 USD) což bylo 0,7% průměrného měsíčního přijmu :D
28. 11. 2024, 22:38 editováno autorem komentáře
Aha. Já předpokládal, že se bavíme o realitě (respektive typické/běžné) tady u nás.Soudím, že vaše příjmy jsou asi hodně nad českým mediánem. Logicky z toho ovšem ale vaše perspektiva je určitě hodně mimo medián toho, jak se na to dívají (a jak "na to mají") typičtí/běžní lidi u nás...
Edit: ještě jedna věc teda - na youtubu celkem běžně vidím anglofonní obsah o noteboocích z tohohle levnějšího ranku a lidi to řeší, takže nemyslím že by v USA byl ten segment z českého pohledu lidštějších cen 600-1000 $ irelevantní.
Já jen dodám, že 94 % planety je na tom hůře než Češi. Nedělejme už ze sebe chudáky. Jak už tu bylo poznamenáno, nemá smysl kupovat notebook levnější než mobil (taky vydrží dýl, takže je i tak ve výsledku levnější). Na studium navíc není potřeba víc než základ, však Apple má mraky expertů, kteří modely nadimenzovali požadavcím trhu. PS: Kdo si koupil před kovidem notebook za 16,5 tisíce, myslíte, že dnešní základní MB Air je dražší? Hodnota peněz se dost změnila. Navíc pamatuju, za kolik jsme kupovali my jako mladí studenti notebooky, to by se ti dnešní nedoplatili (v přepočtu na dnešní ceny).
Pořád ty zmíněné modely. patří mezi ty nejoblíbenější mezi studenty, konec konců Macbook Air je nejprodávaněší notebook na světě, ano prodá se daleko více notebooků ale ne jednoho modelu, jedné značky. Takže i když někde budou 2 macbooky air z 10 notebooků a zbylých 8 strojů bude každý jiný, tudíž nejoblíbenější pořád bude ten Macbook Air, že.
Stejně telefony... V roce 2023 od ledna do srpna se prodalo 1,13mld telefonů, Apple měl market share "jen" 28,9% ale v top 10 nejprodávanějších měl 7 příček, takže i když z 10 prodaných mobilů byly jen 3 iPhony, tak to byly nejoblíbenější a nejprodávanější telefony na světě, navíc ten nejprodávanější model byl telefon za 1100+ dolarů.
Na US trhu s telefony má Apple přes 50% market share, v kategorii studentů - 16-25 let má share dokonce 90%. Takže ti studenti "chudí" studenti zase tak chudí nejsou. Taky aby ne, u velkého operátora unlimited tarif vyjde na 85 dolarů a při dvouletém bezúročném úvěru i Pro Max vyjde na 50 dolarů, pokud ale při jeho pořízení dáš starý dvouletý iPhone, budeš na 30 dolarech, to jsou čtyři latéčka v starbucks bez dýška.
Určitě se ceny nějak řeší, studenti mají běžně slevy, některé školy v rámci nástupu dokonce rozdávají Macbooky a/nebo iPady (oni to samo zaplatí ve školném). K tomu přidejme různé akce jako "back to school" kdy k počítači člověk třeba dostane sluchátka které samy o sobě jsou za 150 dolarů a stejně by si je kupoval, k tabletu stylus/klávesnici... Také na větších trzích funguje repasování, kdy jsou ty zařízení repasované přímo výrobcem s plnou zárukou výrobce, vyměněné baterie, klávesnice, stav nerozeznatelný od nového, jen na krabici je nápis "refubrished" a pak toho macbooka jako student nekoupíš za 9 set ale třeba za 7 set. A opět platí, přineseš starý, budeš to mít ještě levnější. Nebo nekoupíš nový model, ale starší a bude to třeba za 4-5 set a pořád na ty studia může vyhovovat, oni ti studenti nepotřebují našlapané mašiny. Stejně tak se dá nakoupit klasicky z druhé ruky, Apple silicon Macbook Air se dá koupit za 3-4 stovky v dobrém stavu a považoval bych to za lepší koupi než nového stroje v téhle cenové kategorii,
A ano, podle dat z roku 2022 patřím mezi 10% nejlépe placených zaměstnanců v ČR, v té době nás bylo bezmála 450 tisíc. Dělat stejnou práci s více jak 20 letou praxí někde v Kalifornii, tak jsem na platu a bonusech v součtu 200-250 tisíc dolarů ročně, ale životní náklady by byly, bezmála desetinásobné (počítám 5-6 tisíc dolarů měsíčně na životní náklady, víc jak polovina na nájem/splátku hypotéky).