Životnost je to poslední, co u SSD řeším. Mam nějakého Samsunga 500 GB. Staré 26 měsíců, zapsáno 13,4 TB, což odpovídá zápisu 515 GB měsícně, 17 GB denně. Samsung u něj uvádí životnost 150 TBW. Takže, pokud bych ten objem 13,4 TB zapsal na disk za rok (nikoliv za dva, jak ukazuje praxe), odhadovaná výdrž je kolem 11 let. A to je prostě hodnota, se kterou nemám problém. Ani kdyby byla poloviční. Disk je systémový, vesele a s chutí se na něj swapuje a na PC se pracuje 12-14 hodin denně.
Na me desce jsem si mohl vybrat, zda chci 6xSATA nebo 4xSATA+1xM.2. Tudiz jsem dal od M.2 ruce pryc a sel jsem do SATA SSD a zadne M.2 nechci.
Jinak dalsi M.2 problem je jeho umisteni na desce.
Osobne bych je umistoval do prostoru pod RAM. A dokud na desce nebudou aspon 3x M.2 + 4xSATA, tak dekuji nechci.
SSD1 - OS+programy
SSD2 - Steam knihovna
casem SSD3 - pokracovani Steam knihovny
HDD1 - data
DVDROM
Takze minimalne potrebuju 5 konektoru a rad bych tam mel jeste rezervu.
V podstate bych se nebranil 250GB M.2 na OS a potom pridavat po 500GB - 1TB SSD na Steam knihovnu. Ne kazdy odinstalovava hry po dohrani a jsou lide, ze maji kvuli tomu hry na HDD, protoze jim to dela klidne 3TB, neni muj pripad, ale znam takoveho.
Zcela spravne, presto mi dela trochu starosti, jak se ten disk bude za tech 10 let chovat, viz problemy s prvnimi samsung TLC a ujizdenim 0 a 1 v case. Je otazka, jestli jsou QLC produkty vytvoreny s ohledem na dlouhou zivotnost nad ramec zivotnosti zarizeni, do kterych budou pravdepodobne umistovany (ntb, smartphony, tablety..)
Na mym notebooku jede crucial 240GB po 2 roky a najezd 7TB ze predepsanych 70 ti jako systemovy. To by melo byt na celkem 20let. Takze pocitam s presunem disku do budouciho stroje pokud nezhebne ovladaci elektronika atd. Pokud by byla ale zivornost dejme tomu ctvrtinova - vydrzel by disk jen dejme tomu 5let a presun do dalsiho zarizeni uz by mozny nebyl. Byla by to škoda.
SLC měly životnost 100tis přepisů. První MLC disky na 50nm měly 10tis přepisů a postupně degradovaly až na dnešních třeba 800 přepisů buňky (WB Blue). TLC na 1000 přepisech začaly a degradují (s novějšími výrobními procesy) třeba až na 200 přepisů buňky. QLC pokud pojedou v tomto trendu, začnou na 100 přepisech a zdegradují na 50 :-D Tomu říkám sázka na jistotu.
Ještě že ám přišel Intel 3DXpoint. 900P má 30tis přepisů, 800P má "jen" 7500 přepisů
Uz jsi zkousel na netu najit veci, ktere byli treba ke stazeni pred treba 5,7,10 lety?
Pokud vezmes napriklad torenty, tak 5 let stary uz temer urcite nefunguje. 10 let stoprocentne. Z duvodu ruznych kopirovacich, omezovacich a jinych nesmyslnych reguli, si nemuzes ani kupovat urcity digitalni obsah a pak nemas ani sanci neco takoveho zpetne ziskat. Ne kazdy ma potrebu konzumovat kazdou blbost co vyjde a ma rad veci 'starsiho' razeni.
To jako priklad toho, proc napr. nekdo 'kreckuje' obsah, protoze jinak se k nemu za 5 let uz nedostanes.
To co pises nastesti neni pravda. S prichodem stacked flash velikost hradla treba u samsungu (ale i u ostatnich vyrobcu odpovida 40nm), takze zivostnost TLC na teto technologii se uvadi 1000 write-erase cyklu. U QLC napr. Toshiba uvadi totez
https://www.cnews.cz/qlc-nand-mozna-nebude-tak-zla-podle-toshiby-vydrzi-1000-cyklu-bude-v-beznych-ssd/
Otazka je spis jak se disk bude chovat treba v druhe polovine zivotnosti, jak jsem psal vyse.