Organický materiál zvaný EcoCradle vyvinula firma Ecovative Design. Zatímco pěnový polystyren se vyrábí z ropy a jeho výroba je energeticky náročná, k vypěstování srovnatelného objemu prý stačí ve srovnání s polystyrenem pouhá dvě procenta energie. Houba totiž ke svému růstu spotřebovává uhlovodíky z organického zemědělského odpadu (módně řečeno biomasy), například slupek z bavlny. Houba roste 5–10 dní a až splní svůj účel, lze ji zkompostovat.
Oliver Campbell, ředitel zásobování u Dellu, ujišťuje, že houba chrání přepravovanou techniku minimálně stejně dobře, jako pěnový polystyren. Dell prý houbové vycpávky důkladně testoval ve svých laboratořích a materiál prošel na jedničku. Nyní je čas na praktický test. V rámci pilotního projektu bude houba využita v balení serverů PowerEdge R710
ve variantě Multipack, kdy jsou v jedné krabici zabaleny čtyři servery,
což dále snižuje potřebné množství balicího materiálu.
Dell už od roku 2009 používá pro balení materiál vyrobený z bambusu. Ten je ale vhodný pouze pro lehčí zboží jako mobilní telefony, tablety a notebooky. Pokud se osvědčí vycpávky z houby, budou se používat při balení serverů a stolních počítačů. Do konce roku 2012 chce Dell ušetřit devět tisíc tun balicího materiálu a při balení používat ze 75 % „lokálně recyklovatelné materiály“.
Zdroj: Direct2Dell